Nepal rupisi (NPR)
Havanın açık ve güzel olduğu eylül başından aralık ayının sonuna kadar Nepal'de trekking için favori dönemdir. Şubat sonundan nisan ortasına kadar ise havanın sıcak ve kuru olduğu, en güzel çiçeklerin açtığı diğer favori dönemdir.
İki mevsimin yaşandığı Nepal'de ekim-mayıs döneminde yaz, haziran-eylül döneminde muson ikliminin görüldüğü kış mevsimi yaşanır. Yazın 19-27 derece sıcaklık yaşanırken, kış aylarında 2-20 derece arasında sıcaklık yaşanır.
Nepali ve Sanskritçe

Bir kara ülkesi olan Nepal; kuzeyde Çin, doğu ve batıda Hindistan’la komşudur. Başkenti Katmandu olan ve 147 bin kilometrekare alana sahip Nepal’in nüfusu 23 milyondur.

Dünyanın en yüksek tepesi Everest

Çin ile birlikte dünyanın en yüksek tepesi (8848m) Everest’e sahip olan Nepal, subtropikal ormanları ve karlı Himalaya tepelerinin dahil olduğu dünyanın en yüksek 8 dağını barındırıyor.

Nüfusun büyük bölümünün tarımla uğraştığı dünyanın en yoksul ülkelerinden Nepal’de kişi başına 240 dolar gelir düşüyor. Çok sayıda etnik grup ve dil konuşulan ülkenin ekonomisi 90’lı yıllardan itibaren iyileşme göstermiş, ancak yoksulluk hala devam etmiştir.

Nepal ile ilgili ilk bulgulara göre M.S. 4. yüzyılda küçük Hint prenslikleri kuruldu. Bu prenslikler 18. yüzyılın ortalarına kadar devam etmiştir. 1990’dan itibaren ülkenin yönetimi çok partili yaşama geçti.

İç Savaş

Mao hareketiyle birlikte ülkede iç savaş başladı. 13 bin insanın hayatını kaybettiği iç savaşın 2006’da bittiği açıklandı. 2008 yılında ise monarşi yıkılarak yerine Federal Demokratik Nepal Cumhuriyeti kuruldu.

Hidrosantral ve turizm bakımından yüksek potansiyele sahip olan Nepal’de ekonomi büyük oranda tarımdan sağlanır.

Bir kara ülkesi olan Nepal, uluslararası ticaret ve geçiş olanakları bakımından Hindistan’a bağımlı bir ülkedir.

1950’lerden itibaren Nepal, dış politikada bir barış bölgesi olmayı seçmiştir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account