MALDİVLER

Rufiyaa
Maldiv Adaları’na yılboyu gidilebilse de Mayıs’tan ekime kadar yağışlı olabilir.
Maldivler'de tropikal iklim hakimdir. Yağışlı ve aşırı sıcak sezona dikkat etmek gerekiyor. Aralık – nisan arası; havanın sıcak, rutubetin düşük ve yağış ihtimalinin en az olduğu kuru sezon ayları. Mayıs ile kasım arası ise yağışın çok olduğu, rutubetin arttığı aylar. Maldiv Adaları'nda bol yağmurlu ekvator iklimi hakim.
İngilizce, Dhivehi

Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alır. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülen Maldiv halkına, 15 Kasım 2005 tarihinden itibaren Avustralya’ya sığınma hakkı verilmiştir.

“Otel ada”

1.200 adanın 281’inde yaşam vardır. Yerleşim bulunan 281 adadan 195’inde Maldivliler yaşamaktadır. 86 ada ise turizm sektörünün gelişmesi ile “otel ada” şeklinde kullanılmaktadır.

Maldiv halkının % 97’si Müslüman olup devlet “başkanlık” tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir.

Adalarda yerleşim binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Daha önce Budist olan ada halkı, Arap tüccar Abul Barakhat Al-Bar Bari’nin tebliğiyle Müslümanlığı seçmiştir.

Sırasıyla, Portekiz ve Hollandalıların saldırılarıyla ve kısa süreli hakimiyetleriyle boğuşan Maldivliler, 75 sene İngilizler’in hakimiyetine boyun eğmek zorunda kalmış, 1965 yılında İngiltere’den bağımsızlıklarını kazanmıştır. Daha sonra 3 sene Kral Muhammad Fareed saltanatı devam etmiştir. 11 Kasım 1968’de ise Monarşi kaldırılmış ve sembolik olmaktan öteye gidememiş Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Turizm ve balıkçılık, Maldiv ekonomisinin lokomotifidir ve gemicilik, bankacılık, taşımacılık da hızla büyümektedir.
Maldivlerin kültürü, büyük göç aldığı Srilanka ve Hindistan kültürlerine benzer.

Maldivler’de resortlar adalar üzerine kurulmuştur ve her resort genelde adanın adıyla anılmaktadır.
Çok renkli bir sosyal hayatı olmayan Maldiv Adaları, dinlenmek ve balayı tatili için ideal bir destinasyondur. Uçsuz bucaksız turkuvaz rengi denizi ve beyaz kumları ile herkesin hayalini süsleyen bir yeryüzü cennetidir Maldivler.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account