Kasım ortasından şubat ortasına kadarki dönem Goa için en mükemmel dönemdir. Bu dönemde hava mükemmele yakındır. Ayrıca Goa Karnaval Festivali de şubat sonu ve tekrar martta yapılmaktadır.
Tropikal bölgede ve Umman Denizi'ne yakın konumda olan Goa, yılın büyük bir bölümünde sıcak ve nemli bir iklime sahiptir. Tropikal muson iklimine sahip olan Goa'da mayıstan eylül sonuna kadar 35 dereceye varan sıcaklıklarla birlikte bol yağış yaşanır. Aralık-şubat arası yaşanan kış döneminde ise ortalama 28 derece sıcaklıklarla daha kuru bir mevsim yaşanır.

Hindistan’ın batı kıyısında yer alan Goa eyaleti; kuzeyde Maharashtra, güney ve doğuda Karnataka eyaletleriyle ve batı kıyılarında Umman Denizi ile çevrilidir. Goa, Hindistan’ın alan olarak en küçük ve nüfus bakımından dördüncü küçük eyaletidir. Kişi başına düşen GSYİH bakımından tüm ülkenin 2 buçuk katı gelire sahip olan Goa, Hindistan’ın en zengin eyaletidir. Hindistan’da Onbirinci Finans Komisyonu tarafından alt yapısı ve yaşam kalitesi bakımından birinci sıraya yerleştirilmiştir.

Yaklaşık 1 buçuk milyon nüfusa ve 3 bin 702 kilometrekare alana sahip olan Goa, 101 km kıyı uzunluğuna sahiptir.

“Çoban ulusu”

Hint destanı Mahabharata’da Goa, “bir çoban ulusu anlamında” Goparashtra veya Govarashtra adıyla kullanılmıştır.

Goa’nın tarihi 20-30 bin yıl öncesine kadar kadar uzanır. Kaya sanatı gravürleri Hindistan’da insan yaşamının ilk izlerini gösterirler. Üst Paleolitik veya Mezolitik kaya sanatı gravürleri, Usgalimal’da Kushavati Nehri kıyılarında bulunmuştur.

Eyaletin başkenti Panaji, en büyük kenti ise Vasco da Gama’dır. Tarihi kent Margao, 16. yüzyılın başlarında ticaret için gelen ardından bölgeyi fetheden Portekiz’in hala kültürel etkilerini yansıtır. Eski bir Portekiz bölgesi olan Goa, 1961 yılında Hindistan’a katılana kadar 450 yıl boyunca Portekiz’in denizaşırı toprağıydı.

Turistlerin gözdesi

Goa; plajları, dünya mirası mimarisi, ibadet alanlarıyla her yıl çok sayıda uluslararası ve yerli turistin uğradığı bir yer. Zengin bir flora ve faunaya sahip olan Goa’da; ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Batı Gat Dağları, dünyadaki biyolojik çeşitliliğin sekiz “sıcak noktasından” biridir.

Goa’da turizm daha çok kıyı bölgelerinde yoğunlaşır. 2010 yılı verilerine göre Goa’ya yurt dışından 1.2 milyon toplamda ise 2 milyon fazla turist gelmiştir.

Goa, National Geographic kitabında dünyanın en iyi 10 Gece yaşamı kenti arasında 6. sırada yer alıyor.

Goa’da İngiliz ve Portekiz geçmişte sömürgeliğinden kaynaklanan bazı farklılıklar oluşmuştur. Hindistan’ın diğer bölgelerine göre daha farklı bir kültürü temsil eden Goa’da turizm gelirleri önemli bir paya sahiptir. Bunun yanında eyaletin ekonomisi tarım ve balıkçılık üzerinden işler. Bol miktarda çıkarılan demir ve manganez madenleri işlenerek dışarıya satılır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account