TAYVAN

Yeni Tayvan Doları
Yaz sıcaklarında su sporları ve plaj keyfi için tercih edilebilen Tayvan'ı ziyaret etmek için en güzel zamanlar sonbahar ve kış aylarıdır. Yazın sıcak ve nemli havadan bunalmamak adına ilkbahar da tercih edilebilir.
Astropikal iklime sahiptir. Tayvan iklimi; farklı mevsimlerde tropikal, sub tropikal ve ılıman iklimler arasında belirgin bir şekilde farklılıklar gösterir. Yazın ortalama sıcaklık 30 derece, kışın ise ortalama 15-20 derecedir.
Standart Çince ve Tayvanca (Hakka) dilleri konuşulur.

Çin Cumhuriyeti veya Çin Taypesi (Chinese Taipei) olarak da isimlendirilen Tayvan, dünyada sadece 23 ülke tarafından tanınmaktadır. Ülkenin başkenti Taipei’dir.

Tayvan’a ilk olarak Fukien and Kwangtung olarak belirlenen alanlara 7. yüzyılda yerleşim gerçekleşti. Çinli general Koxinga, adayı alıp bağımsız bir krallık kurana kadar Hollandalılar 1641’den 1661’e kadar adaya hakim oldular. İlk Japon-Çin savaşından sonra ada, Japonların eline geçti ve Mançu 1683’ten 1895’e kadar adayı elinde tuttu. Gelişen Japonya, adayı sömürgesi olarak kullandı. 2. Dünya Savaşı sırasında Amerika’nın ağır bombardımanına maruz kalan ada, savaş bitiminde Çin’e iade edildi.

Asıl Çin Tayvan mı

Çin’i asıl kendilerinin temsil ettiğini iddia eden Tayvan’ın tarihi, bazı karmaşıklıklar içermektedir. Çin Cumhuriyeti (Tayvan), Boxer Ayaklanması’nın ardından 1912 yılında; Tayvan, Penghu, Kinmen, Matsu, Dongsha, Zhongsha, ve Nansha adalarına yerleşen Çinliler tarafından bugünkü Çin topraklarını da kapsayan bölgede Asya’daki ilk demokratik cumhuriyet olarak kuruldu. Binlerce yıllık krallık yönetimine son veren milliyetçi Sun Yat-Sen partisi, 1949’da Maocu komünist partiye yenilene kadar ülkeyi yönetmiştir. Yenilginin ardından Nasyonel Partisi lideri Çan Kay Şek, Tayvan adasına kaçarak dünyaya Çin Cumhuriyeti’nin burada devam ettiğini duyurdu. Birleşmiş Milletler’e üye olan ülke, 1971 yılının başlarına kadar Çin’i temsil etmiştir. Amerika’nın; Komünist Parti tarafından yönetilen, bugünkü Çin topraklarında hakim olan Çin Halk Cumhuriyeti ile ilişkilerinin düzelmesi sonucu Çin’i Tayvan yerine Çin Halk Cumhuriyeti temsil etmeye başlamıştır. Birleşmiş Milletler üyeliğine Tayvan yerine Çin Halk Cumhuriyeti alınmış, birçok ülke Tayvan’ı tanımaktan vazgeçmiştir.

“Tayvan Mucizesi”

Çok partili demokrasiyle yönetilen Tayvan’ın, 20. yüzyılın 2. yarısında hızla sanayileşmesi ve büyümesi “Tayvan Mucizesi” olarak ifade edilmektedir. Tayvan; Hong Kong, Güney Kore ve Singapurla birlikte “Dört Asya Kaplanı”ndan biridir.

Computex Taipei

Dünya çapında Tayvan merkezli teknoloji firmalarının sayısı 1990’lardan beri büyük ölçüde arttı. Ünlü bilgisayar firmaları Acer ve Asus, cep telefonu üreticisi HTC, Apple, Amazon ve Microsoft için malzeme üreten elektronik üreticisi Foxconn gibi uluslararası teknoloji şirketlerinin Tayvan’da merkezi bulunmaktadır. Computex Taipei 1981’den bu yana düzenlenen büyük bir bilgisayar fuarıdır.

36 bin metrekare bir alanda yer alan Tayvan, 23 milyon nüfusa sahip. Çok partili demokrasiyle yönetilen ülkenin resmi dili Standart Çince ve Tayvan dilidir (Hakka). Ülkede Budizm, Taoizm, Hristiyanlık ve İslam inançları yaygındır.

Ulusal spor beyzbol

Tayvan’ın ulusal sporu beyzbol aynı zamanda popüler bir seyirci sporudur. En ünlü Tayvanlı beyzbol oyuncuları Chien-Ming Wang ve Wei-Yin Chen, oyunculuğa Büyük Beyzbol Ligi’nde başladılar. Basketbol da Tayvan’ın temel sporlarından biridir. Tayvan’da ayrıca Tekvando da son yıllarda başarılı ve gelişmiş bir spor haline geldi.

Tayvan, her iki uçtan daralan bir yaprak şekline benzer. Tayvan Boğazı’ndan Çin’e Asya kıtasının güneydoğu sahillerine uzanan Tayvan’ın batısı Pasifik Okyanusu’dur. Kuzeyinde Japonya, güneyinde ise Filipinler bulunur. Mükemmel bir seyahat destinasyonu olan Tayvan’a birçok hava yolu şirketi uçuş gerçekleştirir.

Tektonik hareketler Tayvan topraklarının; görkemli zirvelerini, tepelerini, ovalarını, limanlarını, sahillerini ve diğer doğal manzaralarını oluşturur. Tayvan iklimi; farklı mevsimlerde tropikal, sub tropikal ve ılıman iklimler arasında belirgin bir şekilde farklılıklar gösterir. Adada yaban hayatına ait nadir veya nesli tükenmekte olan türler bulunur. Bunlar arasında Kara somonu, Tayvan serow, Formosan kaya maymunu, Formosan kara ayı, mavi saksağan, Mikado sülünü ve Hsuehshan çimen kertenkelesi bulunur. Tayvan hükümeti; doğal ekolojik çevreyi ve kültürel siteleri korumak için 9 ulusal park ve 13 ulusal doğal alan oluşturmuştur.

Tayvan’ın güzelliklerini keşfetmenin; ihtişamlı Taroko Gorge falezlerinde trekking, Alişan Orman Demiryolu’nun nefes kesici gün doğumu ve bulut denizinde gezmek, kuzeydoğu Asya’nın en yüksek zirvesi Yu (Yushan) Dağı’na tırmanmak gibi birçok yolu var. Ayrıca Hawaii’nin Asya versiyonu olan Kending’de (Kenting) güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Doğu Rift Vadisi’nde dolaşabilir veya kıyıdan uzakta bulunan Kinmen ve Penghu adalarını ziyaret edebilirsiniz. Büyük bir eğlencenin yanı sıra müthiş bir doğal keşif yolculuğu!

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account