MOĞOLİSTAN

Tögrög (MNT)
Moğolistan'ı ziyaret etmek için; Gobi Çölü için haziran ve eylül ayları, Naadam Festivali için temmuz ayı, yeşil bozkırlar için ağustos ayı idealdir. Ziyaretçilerin çoğu, hava şartlarından dolayı kasım ve nisan aylarında Moğolistan'a gitmekten kaçınır.
Moğolistan'da sert karasal iklim hakimdir. Ülke genelinde kış ortalama sıcaklığı -15°C ile -30°C, yaz ortalama sıcaklığı ise 10°C ile 26,6°C arasında değişiklik gösterir. Oldukça kurak bir ülke olan Moğolistan, yılda sadece 4 cm yağış alır. Bir gün içindeki sıcaklığı 35 dereceye kadar değişebilir.
Moğolistan'da resmi dil Moğolca iken, Türkçe ve Rusça da konuşulur.

Orhun Kitabeleri

İlk yazılı Türk belgesi Orhun Kitabeleri’nin bulunduğu ülke Moğolistan, Doğu Asya’nın merkezinde bir kara ülkesidir. Kuzeyde Rusya, güneyde, doğuda ve batıda Çin ile sınırları bulunur. Kazakistan ile sınırları olmasa da aralarında sadece 36 km mesafe vardır. Parlamenter cumhuriyetle yönetilen Moğolistan’ın başkenti ve en büyük şehri Ulanbatur, ülke nüfusunun yüzde 45’ini kapsar. 2 milyon 953 bin civarı bir nüfusa sahip olan Moğolistan’ın alanı 1.5 milyon kilometrekaredir. Ülkede yüksek dağların ve platoların da bulunmasıyla Moğolistan, 1580 metre ile dünyanın en yüksek ülkelerinden biridir.

Oldukça kurak bir ülke olan Moğolistan, yılda sadece 4 cm yağış alır. Bir gün içindeki sıcaklığı 35 dereceye kadar değişebilir. Moğolistan’ın güneyinde yer alan ve 500 bin kilometrekare alanı kaplayan Gobi Çölü, dünyanın en soğuk çöllerinden biridir.

Dünyaya kapalı bir ülke

Moğolistan, tarihinin büyük bir bölümünde dünyaya kapalı ve hakkında çok az şey bilinen bir ülkeydi.

Bugün birçok Moğol; kubbe şeklinde, çadır benzeri yapılar olan yurt (keçe çadır) ve ger’lerde (portatif çadır ev) yaşamaya devam ediyor. Bu yapılarda; bir evin konforu için gerekli olan ısınmak ve yemek pişirmek için soba, ahşap zemini kaplayan kilimler, yataklar ve bir ambar gibi unsurlar da dahildir. Bugünkü gerler çoğunlukla elektrik, çanak anten ve güneş panellerine sahiptir.

Naadam Festivali

Moğolistan’ın en büyük festivali yazın kutlanan Naadam; spor, oyun ve yemek ağırlıklı bir festivaldir. Festivalde çocuklar da at yarışları gibi bazı spor aktivitelerine katılır. Birçok Moğol hala at yetiştiriyor ve atın etinden ve sütünden yararlanıyor.

İki hörgüçlü develer Moğolistan’da yetişmektedir. Bu develer Arap develerinden daha küçüktür. Moğol atları küçüktür ancak Moğolistan’ın sert iklim koşullarına dayanabilecek güçtedir.

Gobi Çölü kuraklık nedeniyle büyüyor. Çöle her yıl çiftçilik, hayvan otlatma ve orman tahribatı gibi sebeplerle 3 bin 600 kiometrekare alan ekleniyor. Küresel iklim değişikliği de sebeplerden biri olabilir.

İlk dinozor yumurtası

Şimdiye kadar keşfedilen ilk dinozor yumurtası Gobi’de bulunmuştur. Ayrıca 100 milyon yıl öncesine ait ilk dinozor kalıntıları ve fosilleri burada bulunmuştur.

Cengiz Han

13. yüzyıl boyunca Moğol İmparatorluğu hükümdarı Cengiz Han ve oğulları Asya ve Avrupa’nın büyük bölümünü fethettiler.

Moğolistan’ın güney bölümü İç Moğolistan, Çin’in özerk bir parçasıdır. Kuzey bölge ise 1921 yılında Rusya’nın yardımıyla Çin’den bağımsızlığını kazanmıştır. 1924’te komünist rejime geçen Moğolistan, 1990’da tekrar kapitalist sisteme geçiş yapmıştır.

Moğolistan ekonomisinde; bakır, kömür, molibden, kalay, tungsten, altın gibi geniş maden yataklarının geliştirilerek sanayi üretiminin güçlendirilmesine rağmen hayvancılık ve tarım gibi geleneksel faaliyetler ağırlıklıdır. Madencilik ve tarımın ardından ağırlıklı sektörler sırasıyla; toptan ve perakende ticaret, hizmet, ulaştırma ve depolama ile gayrimenkul faaliyetleridir.

Moğolistan, Dünya Bankası’na göre orta altı gelir grubu sıralamasında yer alır. Nüfusun yüzde 22’si günde 1.25 dolardan az bir gelirle yaşamaktadır. 2011 yılına ait kişi başı GSYİH geliri 3 bin 100 dolardır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account