Eylül-kasım dönemi Tokyo'ya gitmek için en güzel dönemdir. Rengarenk ağaçlar ve konforlu iklimiyle bu dönem bizce Tokyo'nun en keyifli dönemidir. En popüler olan yaz dönemi, uzun müze kuyrukları ve şaşkın metro yolcuları görüldüğünde anlaşılabiliyor. Kış mevsimi soğuk olması ve parkların değerlendirilememesi nedeniyle çok tercih edilmez. Ancak ilkbahar mevsimi muhteşem kirazların çiçek açmasıyla cazibesini arttırır.
Nemli subtropikal iklimi olan Tokyo'da dört farklı mevsim görülür. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında yaşanan yaz mevsiminde hava sıcak ve yüksek derecedeki nemden dolayı yapışkan, kışlar ise oldukça soğuktur. Yılın en sıcak dönemi olan ağustos ayında ortalama 27 derece, en soğuk ay ocakta ise ortalama 6 derece sıcaklık görülür. Yazlar yağışlı geçebilir. Yağış dönemi genellikle haziran başından temmuz sonuna kadar olan dönemdir. Yağmur sürekli yağmaz ve bu süre içerisinde kent, bol güneşlidir. Tayfunlar, kentte daha çok ağustos ve eylül aylarında etkili olabiliyor. Kar yağışları ise genellikle ocak ve şubat aylarında gerçekleşir.

Japonya’nın 47 ilinden biri olan Tokyo, aynı zamanda ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Tokyo, 35 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık metropol alanıdır. Japonya’nın ana adası Honshu’nun güneydoğusunda bulunan Kanto bölgesinde yer alan Tokyo’ya, Izu Adaları ve Ogasawara Adaları da dahildir. Shogun Tokugawa’nın Tokyo’yu kendi karargahı yaptığı 1603’ten beri Japon İmparatoru ve hükümet binası buradadır. 1868’de İmparator Meiji’nin eski başkent Kyoto’dan buraya taşınmasıyla Tokyo resmi olarak başkent oldu ve Edo olan ismi Tokyo olarak değiştirildi. Tokyo metropolü ise 1943’te Tokyo ili ve çevresinin birleşmesiyle kuruldu.

Tokyo metropolü 23 özel bölge yöneticisi (her yönetim ayrı bir şehir) tarafından yönetiliyor. Ayrıca metropol yöneticileri, bölgenin batı kısmı ve ada dışarısında uzanan takımadalardan ikisinin dahil olduğu 39 belediyeyi yönetir.

Dünyanın en eski monarşisi

Japonya dünyanın en eski monarşisine ev sahipliği yapmaktadır. M.Ö. 660’a dayanan imparatorluk, bugüne kadar 125 hükümdar gördü. Tokyo, ilk olarak “haliç” anlamına gelen Edo ismiyle M.Ö 3000’de bir balıkçı kasabası olarak kurulmuştur. Edo’nun Japonya’daki etkisi ve büyüyen gücü, 1868’de devrilene kadar ülkeyi 250 yıl boyunca yöneten Tokugawa şogunluğunun gücünü bu kente dayandırmasından ileri gelmektedir. Kentin Edo olarak bilindiği dönem boyunca Tokyo, büyük ölçüde ekonomik ve kültürel büyüme gerçekleştirdi. 1720’lerde, nüfus hızla 1.1 milyona yükselerek dünyanın en kalabalık kentlerinden biri haline geldi. yaklaşık 700 yıllık şogunluğun sonunun gelmesi ve yeni imparator Meiji’nin buraya taşınmasıyla birlikte 1868’de kentin ismi “Doğu’nun başkenti” anlamında Tokyo olarak değiştirilmiştir.

Kent, 1923 yılında Tokyo’nun neredeyse yarısını yok eden çok şiddetli bir deprem yaşadı. Richter ölçeğine göre 7.9 ila 8.4 şiddetinde ölçülen deprem, 140 bin insanın ölümüne neden oldu. Deprem sonrasında yeniden inşa edilen şehir, 2. Dünya Savaşı’nda Amerika’nın bombardımanı sonucu yine büyük hasara uğradı. Tokyo, 2 bin ton bomba ile sadece 48 saatte 80-130 bin arası insanın ölümüne neden olan tarihin en yıkıcı bombalı saldırısına maruz kalmıştır.

En fazla Michelin yıldızına sahip şehir

Tokyo, Küresel Ekonomik Güçler Endeksi’nde 3. ve Küresel Şehirler Endeks’inde 4. sıralamaya girmiştir. Şehir, GaWC 2008 envanterinde bir alfa+ dünya kenti olarak değerlendirilmiş ve 2014’te TripAdvisor Dünyanın En İyi Kenti Anketi kategorisinde yer alan ilk kent, ayrıca yine “Yardımsever Halk”, “Gece Hayatı”, “Alışveriş”, “Yerel Toplu Taşıma” ve “Sokak Temizliği” kategorilerinde yer alan ilk şehir olmuştur. 2013’te Mercer danışmanlık şirketi tarafından Tokyo yabancılar için en pahalı ülke olarak değerlendirilmiş ve Ekonomist İstihbarat Biriminin yaşam maliyeti anketine göre dünyanın en pahalı kenti seçilmiştir. 2015’te Tokyo, Monocle dergisinde dünyanın en yaşanabilir kenti seçilmiştir. Ayrıca Tokyo bugüne kadar en fazla Michelin yıldızına sahip şehirdir.

Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları ve 2020 Yaz Engelliler Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak.

Tokyo dünyanın en işlek metro sistemine sahiptir. 1927’de açılan metrosuyla birlikte Tokyo’da günde 8.7 milyon insan yolculuk yapıyor. Ayrıca Tokyo; Fuji TV, Tokyo MX, TV Tokyo, TV Asahi, Nippon Televizyonu ve Tokyo Yayın Sistemi gibi birçok televizyon network’üne sahiptir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account