Bütün yıl boyunca seyahat edilebilir ancak yaz ayları daha keyifli olabilir.
Kyoto sub tropikal iklime sahiptir. Yazlar oldukça sıcak ve nemli geçer, kışlar ise soğuktur ve çok sık olmayan kar yağışı görülür. Kyoto’da yağmur mevsimi Haziran ortasında başlar ve Temmuz sonuda sona erer ve yerini sıcak bşr yaza bırakır. Pasifik okyanusuna kıyısı olan şehirde Eylül ve Ekim aylarında tayfunlar görülür.

Japonca’da “başkent başkenti” ya da “başkentlerin başkenti” anlamına gelen Kyoto eski Japon İmparatorluğu’na 1000 yıl başkentlik etmiştir. Eski başkent Kyoto’nun şu anki nüfusu 1,5 milyon civarındadır.

Şu ana kadar yapılmış olan arkeolojik çalışmalarda Kyoto’da ilk insan yerleşiminin Paleolitik döneme kadar uzandığı belirlenmiştir.

Japonya’nın resmi başkenti

Sekizinci yüzyılda Budist akımlarının güçlenerek yayılması sonucu İmparator bu etkilerken korunmak için başkenti ilk önce Yamashiro bölgesine taşımıştır. Başkentin taşınmasına rağmen bir çok devlet yapılanması yine de Kyoto’da kalmıştır. Hatta günümüzde bile Kyoto’nun Japonya’nın resmi başkenti olduğunu iddia edenler vardır.

Kyoto 1467-1477 yılları arasında süren Onin Savaşı’nda büyük yıkıma uğramıştır. 16. yy sonlarında Toyotomi Hideyoshi şehri yeniden inşa etmiş, yeni caddeler, meydanlar ve dikdörtgen bloklar tasarlayarak uygulamıştır. Hideyoshi aynı zamanda bütün tapınakların bir arada bulunduğu bir cadde inşa etmiştir.

Kusursuz tasarlanmış ve inşa edilmiş olan Kyoto 1864 yılında Hamaguri isyanında yeni bir yıkıma uğramıştır. Toplam 28 bin ev yanmış ve 1869 yılında İmparator’un Tokyo’ya taşınması ile ekonomi iyice zayıflamıştır.

Modern Kyoto ise 1 Nisan 1889 yılında şekillenmiştir. Biwa Gölü kanalının inşaatı şehre yeniden can vermiş ve 1932 yılı itibari ile nüfus yine artarak bir milyonun üzerine çıkmaya başlamıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Japonya’yla savaşı sırasında, sahip olduğu entelektüel nüfusun yok olmaması için Kyoto’nun bombardıman listesinden çıkartıldığı ve Nagasaki’nin hedef olarak belirlendiği söylenir. Savaş sırasında Kyoto da bir çok saldırıya maruz kaldıysa da şehirde büyük bir yıkım yaşanmamıştır. Bu nedenledir ki Kyoto, Japonya’da geçmişin izlerini sürebileceğiniz ender şehirlerden biridir. Modernleşen yüzüyle daha farklı bir şehir olma yolunda Kyoto, feng shui tarzı ilk yapılanmasını halen birçok yerde korumaktadır.

Kyoto Unesco dünya mirası listesinde yer alır.

Bilgi teknolojileri

Kyoto’nun bilgi teknolojilerine dayanan oldukça güçlü bir ekonomisi vardır. Turizm de bir diğer büyük gelir kaynağıdır. Dünyaca ünlü pek çok seyahat ve turizm mecrası tarafından en iyi tatil destinasyonu seçilmiştir. Sahip olduğu zenginlik ve modernleşme sürecine rağmen Japonya’nın en geleneksel şehirlerinden birisidir. Sokaklarında kimona giymiş kadınlara rastlar ve Japon el sanatının en güzel örneklerini bu şehirde bulursunuz.

Kyoto, Birleşmiş Milletler’in İklim Değişikliği’ne karşı imzaladığı protokole ev sahipliği yapmıştır. Söz konusu protokol literatüre Kyoto Protokolü olarak geçmiştir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account