JAPONYA

Japon yeni
Japonya'ya gitmek için en iyi mevsim Sonbahar diyebiliriz. Hem nemli sıcakları yaşamamış hem de yoğun yağışlar başlamadan sonbaharın her rengini yaşarsınız.
Haziran ve Temmuz ayı ortası çok nemli geçer. Yazın hava sıcaklığı 38 dedeceye kadar çıkabilir. Kış aylarında soğukluk, özellikle ülkenin güneyinde -2 veya -3 civarlarında olabiliyor.
Japon Adaları, kuzeyden güneye yaklaşık 15 derecelik bir enlemde uzanır. Bu yüzden iklim bölgelere göre oldukça büyük farklılıklar gösterir. Yıl boyu ortalama sıcaklık, Sibirya tarafından gelen soğuk kuzeybatı rüzgarlarının etkisiyle, kuzeydeki Hokkaido adasında yaklaşık 4°C iken, sıcak Kuroşio Akıntı'sından (Japon Akıntısı) etkilenen güneydeki Ryukyu adalarında yaklaşık 16°C'yi bulur. Japonya'nın kuzey bölgesinde kışlar dondurucu ve sert, yazlar ise serin geçer. Güneyde ise tam tersine yazın nemli ve oldukca sıcak bir yarı-tropikal iklim görülürken, kışları da ılık ve çok kısa süreli kar yağışlı bir mevsim hakimdir. Japonya, güneydoğu musonlarının geçiş bölgesinde olduğundan yazları çok nemlidir. Yıllık yağış oranı Hokkaido'da 1020 mm'den; Honşu'da 3810 mm'ye kadar bölgesel değişimler gösterir. Ağustos sonlarında başlayan tayfun mevsimi özellikle güney ve batı kesiminde olmak üzere ülke genelinde etkilidir. Tayfunlar her yıl başta denizcilik ve balıkçılık gibi alanlarda ülke çapında büyük maddi zarara ve can kaybına neden olur.
Japonca

Japonya Doğu Asya’da 3900’den fazla takım adadan oluşan bir ülkedir. Büyük Okyanus’ta bulunan Japonya, Japon Denizi’nden Çin Halk Cumhuriyeti, Kuzey Kore, Güney Kore ve Rusya’nın doğusuna, kuzeyde Ohotsk Denizi’nden güneyde Doğu Çin Denizi’ne ve Tayvan’a kadar uzanır. Japonca “Nippon”adını oluşturan kanji karakterler “güneş” ve “köken” anlamına gelir. Japonya “Doğan Güneşin Ülkesi” diye de bilinir.

Japon adalarından en büyükleri olan Honshu, Hokkaido, Kyushu ve Shikoku adaları ülkenin %97’sini oluşturur. Adaların çoğu dağlıktır ve bazıları yanardağlardan oluşur. Japonyanın en yüksek dağı olan efsanevi Fuji Dağı bir yanardağdır. Japonya’da şu an aktif olan 77 volkan vardır.

Japonya 127 milyonluk nüfusuyla dünyanın onuncu en kalabalık ülkesidir. Honshu’da bulunan Tokyo Metropolü, başkent Tokyo dahil 30 milyonunun üzerindeki nüfusuyla dünyanın en büyük metropolüdür.

Arkeolojik araştırmalar Paleolitik çağın son döneminden beri insanların Japon adalarında yaşadığını gösterir. Japon takımadalarına, ilk olarak adaların hala Asya kıtasının bir parçası olduğu dönemde, yaklaşık 100 bin yıl önce yerleşilmişti. Arkeolojik araştırmalar yontma taş devrinde takımadalarda yaşayan insanların temelde avcılık ve toplayıcılıkla geçindiklerini ortaya çıkarmıştır.

Yazılı tarihte Japonya’nın adı ilk olarak 1. yüzyıldan kalma Çin metinlerinde geçer. Japonya’nın tarihi dış dünyadan etkilendikten sonra çok uzun yıllar boyunca tecrit edilmesiyle şekillenmiştir. Günümüzdeki Japon kültürü dış etkiler ile iç gelişmelerin bir karışımından oluşmaktadır. 1947 yılında anayasanın kabulünden beri Japonya parlamenter monarşi ile yönetilmektedir. Devletin başı Japon imparatoru, hükümetin başı ise başbakandır.

Dünyanın 2. büyük ekonomisi

Ekonomik büyüklükte Japonya Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyada ikinci sıradadır. Japon ekonomisinin büyüklüğü İngiltere, Almanya ve Fransa’nın toplamına eşittir.

Japonya’da önemli bir unsur olan inanç tek bir dine bağlı değildir. Düğün törenleri Şinto dininin kurallarına göre yapılırken, cenazelerde Budist ritüeller uygulanır. Şinto Japonya’nın yerli dinidir. Budizm 6. yüzyılda, Çin ve Kore yoluyla Hindistan’dan gelmiştir. İlk kez 16. yüzyılda Portekizli denizciler aracılığıyla gelen Hıristiyanlık ise nüfusun küçük bir kısmınca benimsenmiştir.

Japon kültürü incelikleri olan ve titizlikle korunan bir yapı olarak günümüze kadar gelmiştir. Bizlere çok sıradan bir giysi olarak gelen kimononun, tasarımının, nasıl ve ne zaman giyildiğinin bile bir çok kaidesi vardır. Kadō, halk diliyle İkebana da denen Japon çiçek süsleme sanatı ise ince ruhlu Japonların günlük hayata estetik bakışlarını bize anlatır.

Geleneksel Japon kültüründe kadın-erkek ayrımı günlük hayatta son derece baskındır. Japoncada ‘erkek dili’ ve ‘kadın dili’ farklıdır. Erkekler oldukça erkeksi bir üslupla konuşurken kadınların bu dile ait kelimeleri ve ünlemleri kullanması hoş karşılanmaz.

Japon mutfağı, çorba, pilav, erişte, balık ve bol sebze ile şekillenmiştir. Her yemeğe büyük özen gösteren Japonlar, dünyada en çok Michelin yıldızı almış restoranlara sahiptir. Japon çayı ise çay keyfinin ötesinde titizlikle gerçekleştirilen bir ritüeldir.

Hayatın her anının büyük bir ustalıkla ve incelikle süslendiği Japonya, toprak ananın nefes aldığını hissedeceğiniz, sakin ve kibar insanlarının sizi büyüleyeceği çok özel bir ülke.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account