HONG KONG

Hong Kong doları (HKDı)
Ekim ve aralık ayları arası, Hong Kong'a gitmek için en ideal dönemdir. Bu dönemde hava şartları rahat ve konaklama fiyatları daha uygundur.
Tropikal muson ikliminin yaşandığı Hong Kong'ta ortalama yaz sıcaklığı 28, kış sıcaklığı ise 15 derecedir. Ancak Okyanus İklimi'nden dolayı bu sıcaklık, nemin etkisiyle çok daha fazla hissedilir. Hong-Kong'da haziran-eylül arasında yağışlar yoğunlaşır. Ayrıca yaz aylarında büyük zararlara neden olan tayfunlar görülür.
Çince ve İngilizce

Hong Kong Çin Halk Cumhuriyeti’nin güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığı’na bağlı adalardan oluşmuş bir sömürgeydi. Hong Kong Büyük Britanya Krallığı’ndan koptuktan sonra Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi haline gelmiştir.

Asya’nın en büyük serbest pazarı

Hong Kong; Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmiştir. Hong Kong, Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.

Hong-Kong, 1842 yılında Nanking Antlaşmasıyla Çinlilerden İngilizlere geçti. 1949’da Birleşik Krallık’ın Çin’i tanımasıyla ekonomik hayatı çok gelişti. II. Dünya Savaşı esnasında (24 Aralık 1941’de) Japonların eline geçen Hong-Kong, 1945’te yeniden Britanyalılar’a verilmiştir. Yapılan anlaşma gereği 1 Temmuz 1997’de Çin Halk Cumhuriyeti’ne geri verildi. Böylelikle, ülke yönetimindeki 135 yıllık İngiliz hakimiyeti sona erdi ve Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bir bölge haline geldi.

Hong-Kong’un dağlık adalar grubuna yayılmıştır. Ülkede şu anda mevcut olan düzlük alanlar denizin doldurulmasıyla elde edilmiştir. Hong Kong2un en yüksek noktası 551 m yüksekliği ile Victoria Zirvesi’dir.

Hong Kong’da nüfusun hemen hepsi Çinlidir ve büyük bir kısmı Budisttir. Bunun yanında Konfiçyüscüler,Müslümanlar, Hindular, Museviler, Hıristiyanlar ve Taoistler de vardır.

Ülke topraklarının % 13’ü ekime müsait alandır. Tarım alanlarında meyve ve sebze ekimi yapılmaktadır. Bir adalar sömürgesi olduğu için balıkçılık da çok gelişmiştir.

Ticarette Çin’in alternatifi

Hong-Kong’da ticaret ve sanayi II. Dünya Savaşından sonra çok gelişmiştir. Hong-Kong; tekstil endüstrisi, hafif sanayi (oyuncak, radyo,elektronik), sinema endüstrisi, az da olsa ağır sanayi (gemi inşası, çimento ve demir sanayi) ve özellikle bankacılıkla büyük bir ticaret merkezidir. Çin Halk Cumhuriyeti’ni tanımayan ülkelerle ticari trafik Hong-Kong’dan geçer.

Hong-Kong büyük bir ticaret merkezi olması dolayısıyla sanayi hızla gelişmektedir. Çin’e bağlı bir özel bir yönetim merkezi olmasına rağmen Çin Halk Cumhuriyeti’nden daha özgür ve liberaldir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account