GÜNEY KORE

Güney Kore wonu
Sıcak ve nemli Ağustos ayı dışında İlkbahar ve Yaz ayları idealdir.
Güney Kore’nin iklimi, kışın karalardan esen soğuk rüzgarların etkisindedir. Kışın ülkede kar nadiren yağarken yağmur görülmez. Güneşli ve açık bir hava olmasına karşın ayaz nedeniyle hava sıcaklığı çok düşer.
Ülke yazları Pasifik’ten esen sıcak ve nemli muson rüzgarlarının etkisi altına girer. Güneyde Eylül ayında ülke genelinde ise Temmuz ayında sık sık tayfunlar görülür. Temmuz ayı bütün ülkede çok yağışlı geçer.
Ülkenin yüzey şekilleri iklimi etkiler. Muson rüzgarları sayesinde bitki örtüsü arasında tropikal bitkiler de yer alır. Ülkede en düşük sıcaklık ortalaması -25 °C, en yüksek sıcaklık ise 38 °C’dir. Ülkede tüm yıl boyunca gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkları çok düşüktür.
Seul'un mevsimleri İstanbul benzer. Ağustos ayı İstanbul'dan daha sıcak ve cok daha nemli geçer.
Korece

Kore Cumhuriyeti, Doğu Asya kıyısında bulunan küçük bir ülkedir. Yüz ölçümü olarak dünyada 109. sırada yer alan Güney Kore ekonomi, kültür ve sanatın merkezi olmaya başlamıştır.

Kore Savaşı

20. Yüzyılın başlarında Japonya tarafından sömürge haline getirilen ülke 1950-53 yıllarında yaşadığı Kore savaşı sonrasında ikiye bölünerek Kuzey ve Güney Kore olmak üzere iki ülke haline gelmiştir. Kısa süre içinde şaşırtıcı bir hızda ekonomik büyüme elde eden Güney Kore’nin bu hızlı ekonomik büyüme dönemine ‘Han Nehri Mucizesi’ denir.

Bugün Kore dünya ekonomisinde önemli bir role sahiptir. Yarı iletken, otomobil, gemi yapımı, çelik üretimi ve Bilişim Teknolojisi sektörlerinde öncü konumdadır.

1988 yılında Seul Olimpiyat Oyunları’nın ev sahipliğini ve 2002 yılında ise Kore/ Japonya FIFA Dünya Kupası’nın Japonya ile ortak olarak ev sahipliğini yapmıştır.

Güney Kore’yi 11 Ağustos 1949’da tanıyan Türkiye, Kore Savaşı sırasında NATO bünyesinde Kore’ye çok sayıda asker göndermiş ve birçok şehit vermiştir. İki ülke arasındaki ilişkilerde bu fedakarlık son derece önemli bir yer tutmaktadır.

İstanbul ve Güney Kore’nin başkenti Seul, işbirliği mutabakatı imzalamış iki kardeş şehirdir.

Modern Sanatlar ve sinema

Güney Kore, modern sanatlar ve sinemada adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır. Kore drama, film ve müziklerinin Asya ülkeleri ve ötesinde büyük bir hayran kitlesi bulunmaktadır. Sinema yönetmeni Kim Ki-Duk bir çok festivalden en iyi yönetmen ödülü aldı ve filmleri de sinema tarihinin kült filmleri arasına girdi.

Kore mutfağında genellikle pilavla birlikte çeşitli garnitürler yenir. Kore yemek tarifleri bakımından mevsime ve bölgeye göre çeşitli birçok yemeği ile zengin bir mutfağa sahiptir. Özellikle fermente gıdalar olan Kimchi ve Jang (geleneksel salça) türleri, Kore mutfağının en bilinen ve sevilenlerindendir. Yemeklerin çoğunda soya sosu, taze soğan, sarımsak, kavrulmuş susam ve tuz karışımı, susam yağı, karabiber, kırmızıbiber kullanılır.

Seul ve Güney Kore’nin ikinci büyük şehri Busan birçok yürüyüş parkurları, plajları ve kaplıcaları ile size Uzakdoğu’nun başka bir rengini sunuyor. Tarihlerindeki bir çok yıkıcı savaşa rağmen çok iyi korunan saraylar ve tapınaklar görülmeye değer.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account