İlkbahar dönemi havanın en güzel zamanı olduğundan seyahat etmek için de en iyi zamandır. İlkbaharda ne çok sıcak, ne de çok soğuktur.
Tropikal muson deniz ikliminin etkisi altındadır. İlkbahar ve sonbaharı yaz ve kışa göre oldukça kısa yaşar. Yıllık ortalama sıcaklığı 18 derecedir. Mayıs ve Eylül ayları sellere yol açan şiddetli yağmurların yağdığı aylardır. En yüksek sıcaklıklar Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanarak, dereceler 35-40 dereceleri gösterir. “Erik Yağmur Sezonu” diye nitelendirilen Haziran ortalarından Temmuz başlarına kadar şiddetli yağmurlar yağar. En soğuk dönemi ise Çin takvimine göre yılbaşının kutlandığı dilime rastlayan, Ocak’ın sonları ile Şubat ayının başlarıdır. Çok nadir olarak kar yağışı da görülür.

Şanghay Çin’in en büyük ve en kozmopolit şehridir. Çin’in modern ekonomisinin kalesi, en önemli kültürel, ticari, endüstriyel ve iletişim merkezi ve aynı zamanda bir liman kentidir.

Geçmiş ve gelecek bir arada

Eskiden küçük bir balıkçı kasabası olan bu şehir, özellikle 2 binli yıllarla birlikte baş döndürücü bir hızla gelişmiştir. Günümüzde bir yandan tarihi yanı, bir yandan da son derece modern yeni yapılarıyla ziyaretçilerine geçmiş ve geleceği bir arada sunar.

Pasifik Okyanusu’nun batı kıyısında yer alan Şanghay kelime anlamı olarak deniz şehri anlamına gelir. Huangpu Nehri şehri ikiye böler. Şehrin tarihi, eski bölgesi Pudong, yeni yerleşim alanı ise Puxi olarak adlandırılır. Puxi bölgesindeki baş döndürücü hızlı ve modern yapılaşma, Şanghay kentine çok sık gidenleri bile hayrete düşürecek yoğunluktadır.

Ülkenin diğer bölgelerinden yoğun göç aldığından nüfusu sürekli, yoğun bir biçimde artmaktadır. 1950’lerin başlarında 14 milyon civarında olan nüfusu, günümüzde 25 milyon civarındadır.

1949’daki komünist devrimle merkezi hükümetin ağır vergilendirmesi, kentli unsurların tasfiyesi, yabancı yatırımın sona ermesi ile ağır bir duraklama dönemine giren Şanghay, 1990’da Şanghay Borsası’nın kurulması ve merkezi hükümetin Şanghay’da pazar ekonomisini geliştirmesiyle beraber Çin’in ekonomik büyümesinin öncü rolünü üstlenmiştir.

Batının konforu ile doğunun mistik havası

Şanghay, çok geniş tarihi ve turistik seçenekleri, dinamik gece hayatı, Çin mutfağının ve uluslararası mutfakların lezzetlerini sunan sayısız restoranı, cafe’leri, yaygın metro ağı sayesinde rahat ulaşımıyla öne çıkan bir kenttir. Batının konforu ile doğunun mistik havasını aynı anda sunan Sanghay, hiç ayrılmak istemeyeceğiniz çok özel bir şehirdir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account