Pekin'e, sıcaklıkların en uygun olduğu mart-mayıs ve eylül-ekim dönemlerinde gidebilirsiniz.
Ilıman kuşakta görülen karasal muson ikliminin hakim olduğu Pekin'de kışlar; uzun, soğuk ve kuraktır. En soğuk ay olan ocakta -4'e kadar sıcaklıklar yaşanırken; en sıcak ay olan temmuzda ortalama sıcaklık 6 derecedir. Pekin'de yağış en çok yaz aylarında yaşanır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin, ortalama 21 milyon nüfusla dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir. Bir alt yönetim olarak doğrudan yönetimle yönetilen Pekin Belediyesi, 14 kentsel ve kırsal bölgesi ve 2 kırsal ilçesiyle Çin’in kuzeyinde yer alır. Pekin belediyesi Hebei Bölgesi ile çevrilidir.

Pekin, kentin doğusuna ve güneyine açılan üçgen şeklindeki Kuzey Çin Ovası’nın kuzey kısmında yer alır. Kuzeydeki dağlar, kentin batı ve kuzeybatısında zırh oluşturur. Belediyenin kuzeybatı kısmında, özellikle de Yanqing County ve Huairou bölgesinde Jundu Dağları belirgin yer kaplar. Çin Seddi, Pekin Belediyesinin kuzey karşısında Türk akınlarına karşı savunma amaçlı inşa edilmiştir. Hebei sınırında yer alan Dongling Dağı, 2.303 metreyle belediyenin en yüksek noktasıdır. Şehrin kuzeyinde yer alan dağda, Çin Seddi’ne ait kalıntılar bulunur.

Çin’in politik, kültürel ve eğitim merkezi

Çin’in Şangay’dan sonra ikinci büyük kentsel nüfusa sahip kenti Pekin, ülkenin politik, kültürel ve eğitim merkezidir. Çin’in en büyük kamu kuruluşlarının birçoğunu barındıran kent, ulusal kara yolu, otoban, demir yolu ve yüksek hızlı tren ağının önemli bir merkezidir. Uluslararası Başkent Pekin Havaalanı, dünyanın en çok yolcu taşıyan ikinci havaalanıdır.

Ülkenin dört büyük eski başkentinin sonuncusu olan Pekin, 8 yüzyıldan fazla bir süredir ülkenin politik merkezidir. Kent; onu Çin’in kültür ve sanat merkezi yapan zengin sarayları, tapınakları, bahçeleri, mezarları, duvar ve kapılarıyla ve bu yapıların sanat değerleriyle ünlüdür. Pekin; Yasak Şehir, Cennet Tapınağı, Yaz Sarayı, Ming Mezarları, Zhoukoudian, Çin Seddi ve Grand Canal olmak üzere 7 tane UNESCO Dünya Mirası Site’ye sahiptir.

2022 Kış Olimpiyatları’nın ev sahibi

2008 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Pekin, aynı zamanda 2022 Kış Olimpiyatları’na seçildi. Böylece her iki etkinliğine ev sahipliği yapan tek kent olacak.

Pekin’de insan yerleşimine ait ilk izlerin, Fangshan Bölgesindeki Zhoukoudian köyünün yakınlarındaki Dragon Bone Tepelerinde bulunan mağaralarda olduğu ortaya çıkmıştır. Mağaralarda, 250 bin yıl öncesine ait modern insanın atası olduğu kabul edilen Homo Erectus fosilleri bulunmuştur. 27 bin yıl önce Paleolitik döneme ait Homo Sapiens’in de yaşadığı bölgede yine Neolitik dönem yerleşim bulgularına da ulaşılmıştır.

Pekin’deki Çin Seddi’ne ait ilk duvarlı kent, M.Ö. 11. yy-7. yy arasındaki dönemde bir şehir devletidir. Ji, bugünkü Pekin Batı Demir yolu İstasyo’nunun güneyinde yer alır.

1980’lerin başından itibaren Pekin kentsel alanı 2. Çevre yolunu tamamladı. Ardından 3., 4., 5. ve 6. Çevre yollarını tamamladı ve yeni gelişen Pekin, eskisine göre 1 buçuk kat daha büyüdü.

Pekin ekonomisi en gelişmiş ekonomiler arasındadır. Son dönemde finans sektörünün yanı sıra gayri menkul ve otomotiv sektörü de hızla gelişmektedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account