ÇİN HALK CUMHURİYETİ

Çin ziyareti için mevsim ve iklim koşullarının haricinde ayrıca dikkat edilmesi gereken zamanlar vardır. Bunlar da, 21 Ocak - 19 Şubat tarihlerinda, yıldan yıla değilen Çin Yeni Yılı, 1 Ocak'ta başlayıp bir hafta süren Ulusal Bayram ve 1 Mayıs'ta başlayıp yine bir hafta süren İşçi Bayramı'dır. Bilindiği üzere Çin nüfusu çok kalabalık bir ülkedir ve bayramlarda şehirler çok kalabalık, caddeler tıka basa insan dolu olur. Mevsimsel açıdan ise Çin ziyareti için en uygun zamanlar mart-mayıs arasındaki ilkbahar ve eylül-kasım arasındaki sonbahar dönemidir. Bu mevsimlerde yağış azdır, sıcaklık normal seviyededir. Öte taraftan, kuzey kısımları hariç Çin'in geri kalan kesimleri kışın da ziyaret edilebilir. Yaz ayları ise rahatsız edecek derecede sıcaktır ve çok fazla yağmur yağar. Özellkikle Hong Kong bölgesi çok sıcak ve nemlidir.
Sahip olduğu geniş coğrafya nedeniyle Çin'de iklim bir bölgeden başka bir bölgeye ciddi farklılıklar gösterir. Ülkede, Musonİiklimi etkisi altında bulunan alanlar dahil, sıcaklık ve yağışlar farklılık gösterir. Kışın ülkenin büyük bir kısmı soğuk ve kurak, yazın ise ülkenin geniş bir kesimi sıcak ve yağmurludur. Bazı iklim türleri ve görüldüğü alanlar şöyledir:

Soğuk iklim: Heilongjiang Eyaleti ve İç Moğolistan'ın kuzey kısmı

Orta ılıman iklim: Jilin, Kuzey Sincan, İç Moğolistan (Örnek şehirler: Pekin, Shenyang, Dalian, Urumçi, Hohhot, Dunhuang, Lanzhou)

Ilıman iklim: Sarı Nehrin orta ve üst kesimleri, Shandong, Shanxi, Shaanxi ve Hebei Eyaleti (Örnek şehirler: Xian, Taiyuan, Luoyang, Jinan, Qingdao, Zhengzhou)

Subtropikal İklim: Shanghai, Guangzhou, Hong Kong, Macau, Guilin, Hangzhou, Suzhou, Kunming, Dali, Lijiang, Chengdu

Tropikal iklim: Hainan eyaleti, güney Tayvan, Guangdong ve Yunnan Eyaleti. (Örnek şehirler: Haikou, Sanya)

Yayla İklimi: Qinghai-Tibet Platosu. (Örnek şehir: Lhasa)

Mason Yağmurları: Yaz aylarında Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusundan gelip Çin anakarasının üzerine yüklü miktarda yağış bırakır. Nisan ve meyıs aylarında başlayan yağmurlar Guangdong, Guangxi ve Hainan bölgelerini, haziran ayında yağan muson yağmurları ülkenin güney bölgelerini, temmuz ve ağustos aylarında yağan muson yağmurları ise ülkenin kuzey bölümüne yüklü miktarda yağış bırakır ve eylül ayına doğru ülkeyi terk eder.
Çin'de, Geleneksel Çince ve Basitleştirilmiş Çince olmak üzere iki dil konuşulmaktadır.

Dünyanın alan olarak en büyük dördüncü ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti, Asya kıtasında yer alan bir Uzakdoğu ülkesidir. Başkenti Pekin olan Çin’in yaklaşık 5 bin yıl geriye uzanan köklü bir geçmişi bulunmaktadır.

Dünyanın altıda biri Çin’de

Ülkenin yaklaşık, 1.35 milyarlık nüfusu bulunduğu göz önüne alındığında dünyanın yaklaşık altıda birinin Çin’de yaşadığı öngörülmektedir.

Çin, dünyanın en köklü ve eski medeniyetlerinden biridir. Sarı Nehir’in bereketli havzalarında gelişen Çin medeniyeti, M.Ö. 2800 yılına dayanır. Bu kadim medeniyete ait yazılı bulgular ise 5 bin yıl öncesine uzanır. Kağıt, barut, pusula, matbaa gibi, toplumların ilerlemesinde büyük katkıları bulunan buluşlar da yine Antik Çin’den dünyaya miras kalmıştır. 1949’da Mao’nun önderliğinde Çin Halk Cumhuriyeti’ni kuran ve sosyalist sisteme geçen Çin, günümüzde sosyalist sistemi büyük oranda değiştirmiş ve karma ekonominin başarılı bir modelini ortaya çıkarmıştır.

Mao

1949 yılında iktidara gelen Mao önderliğindeki Çin Komünist Partisi (ÇKP) Mao ülke tarihine damga vurmuştur. Mao, ülke tarihinde çok önemli bir isimdir. 1976 yılında ölen Mao’nun hayatı boyunca sosyalilst gerçekçilik akımını savunmuş ve Çin’deki kültür devrimine büyük katkıları olmuştur.

Mao’nun ölümünün ardından Başbakan Zhou Enlai olmuştur. Mao’nun ölümünün ardından Çin Halk Cumhuriyeti, yavaş yavaş batıya doğru bir açılım politikası yürütmüştür. Çin’de şu anda ülkenin tek siyasi partisi olan Komünist Parti iktidardadır.

Dünyanın en büyük ihracatçılarından

İdari olarak 28 eyalete ayrılan Çin, şu anda dünyanın en büyük ihracatçılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü ülke konumunda olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin nüfusunun yüzde 92’sini etnik Çinliler oluşturmaktadır. Ülke nüfusunun yüzde 30’u Taoizm’e inanmaktadır. Çin’in başkenti Beijing yani Pekin’dir.

Çin, dünyanın en karmaşık ve en büyük ekonomilerinden biridir. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olan Çin, 2013 yılında hem satın alma gücü hem de GSMH açısından dünyanın en büyük ikinci ekonomisi durumuna yükselmiştir. Günümüzde Amerika’dan Afrika’ya, Asya’ya ve Avrupa’ya kadar dünyanın dört bir yanında faaliyet gçsteren Çinli şirketler bulunmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın işgaline uğrayan ve büyük acılar çeken Çin, savaş sonrası oluşturulan Birleşmiş Mülletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinden biri haline gelmiştir. Günümüzde Çin; ekonomisi, askeri gücü ve politikasıyla küresel siyasete yön veren ülkeler arasındadır. Toplam GSMH’si yaklaşık 19 trilyon dolar olan Çin’de kişi başına düşen ortalama gelir ise 13 bin 800 dolardır.

Çin’in ekonomik alandaki bu gelişimi, kaçınılmaz olarak turizmine de yansımıştır. Bu gizemli ülkenin yerel kültürünü, insanlarını, mutfağını, şehirlerini keşfetmek isteyen milonlarca insan her yıl Çin’e akın eder. Aynı şekilde, ekonomik alandaki gelişimle beraber milyonlarca Çinli de dünyanyı keşfetmek için yollara düşer. Her yıl hatırı sayılır miktarda Çinli turist Türkiye’ye de gelmektedir. Ülkede, 783 tanesi 5 yıldızlı olmak üzere, toplam 12 bin 500 tane yıldızlı otel bulunur.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account