ÜRDÜN

Ürdün dinarı
Eylül - Ekim ve Nisan - Mayıs ayları en iyi iklim koşullarının olduğu aylardır.
Ürdün'ün batı bölümünde Akdeniz, doğu ve güney bölümünde çöl iklimi hüküm sürer. Ülke genelinde kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. En soğuk ve en sıcak ay ortalamaları kuzeydeki Amman'da 9°C ve 24°C, güneydeki Akabe'de ise 17°C ve 32°C'dir. Güneydoğudan esen sıcak, kuru ve tozlu hamsin rüzgarı boğucu bir hava yaratır. Nisandan ekime değin hemen hiç yağış düşmez.
Arapça

Ürdün – Ürdün Haşimi Krallığı Ortadoğu’da bir Arap ülkesidir. Kuzeyinde Suriye, kuzey doğusunda Irak, güneyinde ve doğusunda Suudi Arabistan, batısında İsrail ve Batı Şeria ile sınır komşusudur. Başkenti Amman olan Ürdün’ün resmî dini İslam, resmî dili ise Arapça’dır.

Ürdün tarih boyunca birçok kavim ve devletin (Asur, Babil, Pers, Roma) etkisi altında kalmıştır. 7. yüzyılda Arapların eline geçen Ürdün, 12. yüzyılda Haçlılarla Müslümanlar arasındaki savaşlara maruz kalmış ve 16. yüzyılda da Osmanlı hâkimiyetine geçmiştir. 1. Dünya Savaşı sonunda ülkeye İngilizler egemen oldu ve 1923’te Ürdün’ün bağımsızlığını tanıdılar. 1946’da İngiliz mandası kalktı ve Ürdün bağımsız bir ülke oldu. 1951 ‘de Kral Abdullah’ın katledilmesinden bir yıl sonra ülke yönetimi Haşimi Ailesinin yönetimine geçti. 1994’te Kral Hüseyin İsrail ile barış imzalayarak Arap dünyasından büyük tepki ve eleştiri aldı. Ürdün başta Suudi Arabistan olmak üzere Arap dünyası ile ilişkilerini düzelterek bölgedeki en istikrarlı ülke olmayı başardı. Kral Hüseyin’in 1999 yılındaki ölümünden sonra oğlu Abdullah koltuğa oturdu ve Ürdün’ün istikrar politikasının devamını sağladı.

Ürdün, 2. Dünya Savaşı’ndan beri nüfusu hızla artan bir ülkedir. Bu nüfus artışında, 1967’den beri İsrail’in işgal ettiği topraklardan gelen Filistinlilerin göçü de etkili olmuştur.

Bölgedeki savaşlar ve huzursuz ortam Ürdün’ün ekonomisini ciddî olarak etkilemiştir. Tarım ve doğal kaynakları ülke ekonomisinin lokomotifidir. Buğday, arpa, baklagiller ile diğer sebze ve turunçgiller ihraç edilen ürünlerdir. Ürdün’de kalsiyum fosfat, potasyum klorür, ham deri, soya küspesi ve nafta gibi ürünler de önemli girdi sağlayan diğer kalemlerdir.

Eğitimde Ortadoğu’da en ileri ülkelerden biri

Ürdün eğitimde Ortadoğu’da en ileri ülkelerden biridir. Özellikle kız çocuklarının rahat bir eğitim alabilmesi için özel üniversiteler oluşturulmuş.

Ürdün’ün başkenti Amman aslında yedi tepe üzerine kurulu bir şehirdir. Şehrin hızla büyümesi sonucu şu anda bu özelliğini kaybetmiş durumdadır. Ürdün’de hüküm sürmüş her medeniyet çok değerli miraslar bırakmış ve Ürdünlüler bu miraslara sahip çıkarken yeniliklerle harmanlamayı da çok iyi başarmışlardır.

Ürdün’ün en güneyinde Ürdün’ün denizle olan tek bağlantısı Akabe Körfezi bulunur. Akabe, Kızıl Deniz’in Kuzey tarafına düşer ve su altı hayatı oldukça zengindir. Akabe Körfezinde hava yıl boyunca mükemmeldir.

Ürdün sahip olduğu tarihi çeşitlilik, modern yaşam tarzı ve kültür seviyesi yüksek insanları ile turizmde de iddialı bir Ortadoğu ülkesidir. Ortadoğu’da barışın temellerinin atıldığı ilk ülkedir.

Ürdün’de yerleşmiş olan kahve kültürü sizi evinizde hissettirecek.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account