UMMAN

Umman riyali
Umman'a seyahat etmek için Ekim - Nisan ayları arası en ideal zamandır. Yazın kavurucu sıcağına maruz kalmamanız için kış aylarını tercih etmelisiniz. Çölde yapacağınız seyahalerde geceleri maruz kalacağınız çöl soğuğunu hesaba katmanızı öneririz.
Umman'da sıcak ve kurak bir iklim hâkimdir. Sahil bölgeleri iç bölgelere göre daha çok yağmur alır. İç kesimlerde sıcaklık bazen 54 dereceye kadar yükselir. Umman Körfezi kıyısında yer alan başkent Maskat'ta yıllık sıcaklık ortalaması 28.4 derecedir.
Arapça

Umman Sultanlığı, güneybatı Asya’da, Arap Yarımadası’nın güneydoğu kıyısında yer alır. Kuzeybatıda Birleşik Arap Emirlikleri, batıda Suudi Arabistan, güneybatıda ise Yemen ile sınır komşusudur. Güneyde ve doğuda Hint Okyanusu, kuzeydoğuda ise Basra Körfezi ile çevrilidir.

Umman’ın nüfusu ortalama 2 milyon 650 bindir ve 600 bin kadar Pakistan, Hindistan, Bangladeş gibi Güneydoğu Asya ülkelerinden çalışmaya gelen göçmen barındırır. Okur yazarlık oranı düşüktür.

Bakır madeni kurulan dağlar

Umman diğer Arap ülkelerinden yüksek dağlar ile ayrılmıştır. Antik çağlarda bakır madenlerinin kurulduğu bu dağlar, Umman’ın doğal sınırlarıdır aynı zamanda.

Umman’ın bugünkü kabile sisteminin kökleri Arap Yarımadası’nın güneybatısından M.S. 2. yüzyılda başlayan göç hareketine kadar uzanır. Kabile çekişmeleri ve İran’dan gelen saldırılar, bölgenin İslam dinini benimsediği 7. yüzyıla kadar sürdü. 751’de kabileleri bir araya getiren dinsel bir rejim geliştirildi. Bu rejim 1154’ten sonra yerini istikrarsız hanedanlara bıraktı. Deniz ticaretine bağımlılık nedeniyle güçlerini kıyı şeridine kaydıran hanedanlar, imamlık kurumunun 1428’de yeniden ortaya çıkmasıyla iç kesim üzerindeki denetimi büyük ölçüde kaybettiler. Öte yandan, Maskat’a saldıran Portekizliler, kısa sürede bütün kıyı şeridini ele geçirdiler. 1624’te imam seçilen ve kabile çatışmalarına son veren Nasr bin Mürşid, Portekizlileri bölgeden çıkardığı gibi İran ve Doğu Afrika’daki Portekiz kolonilerini de Umman’a bağladı.

18. yüzyılda başlayan iç savaş, İran’in 1737’de Umman’ı ele geçirmesiyle sonuçlandı. Sonrasında İran kuvvetlerini yenilgiye uğratan ve tarafların uzlaşmasıyla imamlığa seçilen Ahmed bin Said, güçlü bir yönetim kurdu.

İngilizlerin arabuluculuğuyla iç kesimde özerk bir imamlık yönetimi kuruldu. Sonrasında bütün ülkede denetimi sağlayan Said bin Teymur’un baskıcı politikaları, Dofar bölgesinde sol eğilimli Umman Halk Kurtuluş Cephesi’nin bir gerilla mücadelesine yol açtı. Bir saray darbesiyle babasının yerine geçen Kabus bin Said, bu ayaklanmayı bastırdıktan sonra yönetimini sağlamlaştırma yönünde adımlar atarak geniş çaplı bir modernleştirme programına girişti.

Arap Birliği’ne ve Birleşmiş Milletler’e 1971’de katılan Umman, 1981’de de Körfez İşbirliği Konseyi’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Umman Arap yarımadası’nın Osmanlı hakimiyetine geçmesiyle birlikte Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı bir vilayet halini almış ancak hiçbir zaman tam anlamıyla Osmanlı toprağı olmamıştır.

Umman dünyadaki denizci devletlerden biridir ve kolonileşmiştir. Krallık olmasına rağmen yüzü batıya dönüktür. ABD ve İsrail’le iyi ilişkiler içerisindedir. İnşa ettiği Salalah limanı ile de Dubai trafiğine rakip olabilecek potansiyeldedir.

Umman’ın modern ama dindar insanları, beyaz boyalı evleri ve uçsuz bucaksız plajları Ortadoğu coğrafyasında keşfedilmesi gereken farklı bir renktir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account