İstanbul

İstanbul her mevsim ayrı güzeldir. Havanın daha ılık olduğu ilkbahar ve sonbahar aylarını öncelikli olarak tercih edebilirsiniz.
İstanbul'da iklim, Karadeniz ve Akdeniz ikliminden etkilenir. Yazlar sıcak ve nemli, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçer.

Şairler kenti İstanbul’un yerleşim tarihi 300 bin yıl öncesine kadar dayanır. Küçükçekmece gölü kenarında bulunan Yarımburgaz mağarasında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere, M.Ö. 5000 yıllarına ait ise Kadıköy Fikirtepe’de İstanbul’da ilk yerleşim izlerine rastlanmıştır. M.Ö. 146- M.S 476 arasında Roma İmparatorluğu egemenliğine giren İstanbul, bu dönemde önceleri Nea (Yeni) Roma adı ile anılmış, sonrasındaysa I. Constantinus şehri kendi adıyla özdeşleştirmiş ve kentin adı Constantinopolis olarak ilan edilmiştir. I. Constantinus, Aya İrini, ve 360 yılında da Ayasofya kiliselerini yaptırmış ve kenti Hıristiyan dünyası için önemli bir merkez haline getirmiştir.

Latin İstilası

İstanbul’un en karanlık dönemi olarak değerlendirilen ve 1204 – 1261 yılları arasında gerçekleştirilen Latin İstilasıyla İstanbul adeta harabeye dönüşmüştür.

Bizans’ın tekrar kenti geri alması sonucu şehirde toparlanmalar gerçekleşmiş, ancak 1453 yılında İstanbul’un Türkler tarafından fethedilmesine kadar kent tam anlamıyla toparlanamamıştır.

Roma İmparatorluğu, Latin İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu’nun ardından Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan İstanbul; tarih boyunca Byzantion, Konstantinniye, Konstantinopolis, Nova Roma, İslambol gibi isimlerle anılmıştır. Eski Yunanca’da kent manasına gelen “İs” ve kentte manasına gelen “tin” ve “polin” ekleriyle oluşan Konstantinopolis ismi; zamanla Türkçeye İstanbul olarak geçmiş, ancak bu isim 1930 yılında Posta Hizmet Kanunu ile resmen kabul edilene kadar Konstantinopolis adı Türkiye Cumhuriyeti’nde de kullanılmaya devam etmiştir.

İstanbul, Asya ve Avrupa kıtasını bağlayan İstanbul Boğazı’nı çevreler. Boğazın batı yanı Çatalca, doğu yanı ise Kocaeli yarımadasını oluşturur. Marmara ve Karadeniz’e kıyısı olan İstanbul’un iklim özelliği, Karadeniz ve Akdeniz arası geçiş özelliği taşır. Yazlar sıcak ve nemli, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçer.

Çarpık kentleşme

İstanbul, hızlı kentleşmenin etkisiyle gecekondulaşmanın ve çarpık kentleşmenin yaygın olduğu bir kenttir. Şehirleşme anlamında iş dünyasının da hızla büyümesiyle özellikle Levent, Mecidiyeköy civarında yüksek gökdelenler ve ofis plazaları oldukça yaygındır.

İstanbul ekonomisinde en büyük pay ticarettedir. Kent, ulaşım imkanları nedeniyle de ülkeler arası ve yurtiçi mali ilişkilerde önemli bir yere sahiptir. İstanbul’un ikinci büyük gelir kaynağı ise sanayidir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Haliç kıyı bölgesinde yoğunlaşan sanayi bölgesi kirlilik nedeniyle şehir dışına taşınmıştır. Şu anda İstanbul’un en büyük sanayi bölgeleri olan Atatürk Oto Sanayi Sitesi ve İkitelli Organize Sanayi Bölgesi de artık şehrin giderek genişlemesi nedeniyle yerleşim alanlarının içinde kalmıştır.

Turizmin en gözde merkezlerinden

Türkiye’de turizmin gözde merkezlerinden biri olan İstanbul; Almanlar, Ruslar, Amerikalılar, İtalyanlar, Fransızlar ve son dönemde de Araplar tarafından büyük ilgi görmektedir. Birçok tarihi döneme ait kalıntı ve eserlere rastlanabilen şehir, tarihi ve coğrafi açıdan büyük bir cazibe merkezidir.

İstanbul, 1985 tarihinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 4 ana bölümde dahil edilmiştir. Bunlar; Hipodrom, Ayasofya, Aya İrini, Küçük Ayasofya Camisi ve Topkapı Sarayı’nı içine alan Arkeolojik Park; Süleymaniye Camisi ve çevresini içine alan Süleymaniye Koruma Alanı; Zeyrek Camisi ve çevresini içine alan Zeyrek Koruma Alanı ve Tarihi Surlar Koruma Alanı’nı içerir.

7 Tepe İstanbul

İstanbul yedi tepesinin bulunduğu yerler şunlardır:

1. Tepe, üzerinde Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Hippodrom ve Sultanahmet Camii’nin bulundukları bölge
2. Tepe, Çemberlitaş sütunun bulunduğu yer ve etrafı
3. Tepe, İstanbul Üniversitesinin bulunduğu yer ve civarı
4. Tepe, Fatih Camii’ bulunduğu yer ve civarı
5. Tepe, Sultan Selim Eski İstanbul Evleri Camii’nin bulunduğu bölge
6. Tepe ise Cerrahpaşa ve Haseki hastanelerinin bulundukları yerler ve civarıdır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account