Nisan-kasım arası dönem Beyrut'a gitmek için en iyi zamandır. Turistlerin en kalabalık olduğu temmuz ve ağustos aylarında özellikle plajların keyfini çıkarabilirsiniz. Daha az kalabalık bir zamanda gitmek isterseniz, hem havanın daha ılık olduğu hem de daha sakin olan ilkbahar ve sonbahar aylarında Beyrut'u gezebilirsiniz.
Sıcak Akdeniz iklimine sahip Beyrut'ta gece ve gündüzler yaz boyu sıcaktır. Yağışların da gerçekleştiği bu dönemde en sıcak dönem olan ağustos ayında ortalama en yüksek sıcaklık 32 derecedir. İlkbahar ve sonbahar da sıcak ve yağışlıdır. En soğuk dönem olan ocak e şubat aylarında ortalama sıcaklık 11 derecedir.

Lübnan’ın başkenti ve en büyük şehri Beyrut, Akdeniz kıyılarında bir yarımadanın ortasında yer almaktadır. Ülkenin en büyük ve ana limanı Beyrut’tadır. Son yapılan 2007 sayımlarına göre Beyrut nüfusu 1 milyondan biraz fazla, geniş Beyrut bölgesinin nüfusu ise 2 milyondan biraz azdır.

Metropolden ilk olarak M.Ö 15. yüzyıla ait antik Mısır Tell el Amarna mektuplarında bahsedilir. O tarihlerden bu yana şehirde sürekli yerleşim olmuştur. Şehrin doğu kenarında yer alan Beyrut Nehri, güneyden kuzeye doğru akmaktadır.

Entelektüel başkent

1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu dağılınca Osmanlı’nın bir parçası olan Lübnan, Fransız mandasına girdi. Lübnan’ın 1943’te bağımsızlığını kazanmasıyla Beyrut, ülkenin başkenti oldu. Entelektüel başkent olmaya devam eden kent; özellikle Körfez petrolü patlamasıyla büyük bir turist destinasyonu ve banka cennetine dönüştü.

Sünni Müslüman, Şii Müslüman, Dürzi, Maronit Katolik, Rum Ortodoks, Rum Katolik, Ermeni Apostolik, Katolik Ermeni ve Protestan olmak üzere 9 temel dini topluluğun bulunduğu Lübnan’da ve -belki de Orta Doğu’da- dini çeşitliliğin en fazla olduğu yer Beyrut’tur.

Lübnan’ın ekonomik merkezi

Lübnan Hükümetinin merkezi olan Beyrut, aynı zamanda merkezinde bulunan birçok banka ve şirketiyle Lübnan’ın ekonomik merkezidir. Yıkıcı Lübnan İç Savaşı’ndan (1975-1990) sonra Beyrut, büyük bir yeniden yapılanma yaşamıştır. Savaşın büyük bölümünde Beyrut, batıda Müslümanlar ve doğuda Hristiyanlar olarak ikiye bölünmüştü. Ülkedeki birçok insan yurt dışına kaçtı. Sadece savaşın ilk 2 yılında 60 bin insan öldü ve kent harap oldu. Bu savaş döneminde 1982’de kurulan Hizbullah, temel olarak İsrail işgaline karşı oluştu.

Lübnan başbakanı Rafic Hariri’nin 2005’te Beyrut Saint George Hotel yakınlarında öldürülmesinin ardından 1 milyon kişi Beyrut’ta muhalefet mitinginde toplandı. Lübnan tarihinin en büyük mitingi olan Sedir Devrimi sonrası Suriye birlikleri Beyrut’tan çekildi ve 2008 Ekim’den itibaren iki ülke diplomatik ilişki geliştirmeye başladı.

2006 Lübnan Savaşı

2006 Lübnan Savaşı sırasında, İsrail bombardımanı sonucu Beyrut’un birçok yerinde, ağırlıklı olarak Şii güney banliyölerinde hasar meydana geldi.

Doğu’nun Paris’i

Üç kıtanın kavşak noktası ve Doğu’nun kapısı olarak eski itibarını tekrar kazanan Beyrut’ta, restorasyon ve modernizasyon hala devam ediyor. Doğu’nun Paris’i olarak nitelendirilen Beyrut; tekrar Orta Doğu’nun ticaret, moda ve medyanın yanı sıra turistik, kültürel ve entelektüel merkezi olmuştur. Dünya Şehirleri Araştırma Ağı tarafından belirlenen sıralamada Beyrut; muhasebe, reklam, bankacılık/finans ve hukuk bakımından Beta Dünya Kenti olarak tanımlanmıştır.

Kayak ve dağcılık için ideal Beyrut dağları, Akdeniz kıyıları ve dünyaca ünlü yemekleri, enerjik gece yaşamı, ılıman iklimi ve zengin kültürel ve tarihi imkanlarıyla Beyrut; turistlerin ilgi odağıdır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account