LÜBNAN

Lübnan lirası
Akdeniz ikliminin olduğu Lübnan’a her mevsim gidilebilir ancak en ideal aylar Mart, Nisan ve Mayıs’tır.
Akdeniz iklimi görülür. Kıyı şeridinde kışlar genellikle soğuk ve yağışlı geçer, yazlar ise sıcak ve nemlidir.
Arapça

Fenike uygarlığının vatanı

Lübnan Doğu Akdeniz kıyısında başkenti Beyrut olan küçük bir Ortadoğu ülkesidir. Fenike uygarlığının vatanı Lübnan ve kıyılarıdır. Kuzeyinde ve doğusunda Suriye, güneyinde İsrail yer alır. Yüzölçümü 10.452 km², nüfusu 3.874.050 ‘dir. Halkın tahminen %64.7’si Müslüman, %35’u Hristiyan, %1.3’ü ise Dürzidir. Lübnan’ın resmi dili Arapça’dır.

Beyrut Lübnan’ın başkentidir ve nüfusu 1,5 milyonun üzerindedir. Beyrut uzun yıllar Ortadoğu’nun ekonomik, fikri ve kültürel merkezi olmuş ve Ortadoğu’nun Paris’i olarak bilinegelmiştir. Ancak 1970’lerden sonra başlayan toplumsal ve siyasal karışıklıklar ve bu yüzden patlayan Lübnan İç Savaşı (1975-1991) sonucu Beyrut hayatta kalma mücadelesi vermeye başlamış ve bu öncü özelliğini uzun süreliğine kaybetmiştir. Lübnan’da yaşanan iç savaş nedeni ile ülkeden ciddi bir kaçış yaşanmıştır. Büyük çoğunluğu Brezilya’da olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde 15 milyona yakın Lübnan kökenli insan yaşar.

İç savaştan önce Beyrut nüfusu içinde Hıristiyan ve Müslümanların sayısı hemen hemen eşitti. Şimdi Müslümanlar çoğunlukta. Halkın büyük çoğunluğunu meydana getiren Araplar, Lübnanlıları, Filistinli mültecileri, Suriyelileri ve başka göçmen Arap cemiyetleri de içine alır. En büyük ve tek etnik azınlık grup Hıristiyan Ermenilerdir. Lübnan’da Hırıstiyan Ermeniler ülke nüfusunun yüzde dördünü oluşturuyor ve çoğu 1. Dünya Savaşı ve sonrasında başta Adana olmak üzerinde Anadolu’dan göç etmiş Ermenilerdir. Lübnan’da yaşayan yeni nesil Ermenilerin bile çok güzel Türkçe konuştuklarına şahit oluyorsunuz. Ancak Hırıstiyan Araplar gibi iç savaş yüzünden ve sonrasında sayıları göçle azaldı ve azalmaya devam etmektedir.

Cami ve kiliseler yanyana

Lübnan’da herkesin çok hoşuna gidecek olan bir şey ise birçok yerde cami ve kiliselerin dip dibe olması. Dünyanın birçok yerinde şahit olamayacağınız bu güzel harmoni, Lübnan’da savaştan önce halkların ve farklı dinlerin nasıl bir arada saygı içerisinde yaşadığını gösteriyor.

Lübnan’ın serbest ekonomi ve döviz sistemi, altın esasına dayalı istikrarlı parası, banka hesaplarının gizliliğini sağlayan kanunları, çekici banka faizleri Beyrut’u Arap zenginlerinin bankacılık merkezi haline getirdi. Lübnan bir anlamda Ortadoğu’nun finans merkezidir. Birleşik Arap Emirlikleri’nde inşa edilen Palmiye Adası’na da Lübnan bankalarından alınan krediler ile kaynak sağlanmıştır.

Lübnan halen Arap dünyasında kültür ve sanat dünyasına yön veren, trendsetter bir üst kültür durumundadır. Lübnanlılar anadilleri Arapça olduğu halde kendilerinin Arap olmadığına, Fenikelilerin torunları olduklarına inanırlar. Ancak Arap olmadıkları halde Arapçanın en iyi ve üst formunu konuştuklarını da iddia ederler. Lübnan’da ve diasporada yaşayan çok değerli edebiyatçı ve sanatçı hem dünya hem de Ortadoğu literatürüne değer katmışlardır. Bizlerin de çok iyi tandığı Amin Maalouf ve Halil Cibran bunlardan sadece ikisidir. Dünyaca ünlü Kolombiyalı şarkıcı Shakira’nın babası da Lübnanlı bir göçmendir.

Müzik ve eğlenceyi çok seven Lübnanlılar her koşulda eğlenceye zaman ve para ayırıyorlar. Savaşın en yıkıcı olduğu zamanlarda bile ülkede müzik hiçbir zaman kesilmemiş ve hayata bu şekilde tutunmuşlardır. Arap müziğinin en iyi yorumcusu olan Fairouz günümüzde de en çok değer verilen yorumcudur.

Gelişmiş estetik anlayışı

Lübnanlılar estetiğe çok değer verirler. En güzel yerlere konumlandırılmış şehir mobilyaları ve heykeller ile caddeler sokaklar son derece renklidir. Gelişmiş estetik anlayışı bazen sınırları zorlayan boyutlara da ulaşıyor. Zaten çok güzel olan Lübnanlı kadınlar, güzelleşmek için estetik ameliyat olmaktan da hiç çekinmiyorlar. Bankaların bu türden ameliyatlar için kredi verdiği tek ülke Lübnan’dır.

Lübnan bayrağında da yer alan Lübnan sediri koruma altına alınmıştır. Ülkemizde de Antalya ve çevresinde görebileceğimiz bu ağaçların 3000 yaşında olanlarını Kuzey Lübnan’da görebilirsiniz.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account