Yıl boyu hoş bir iklime sahip olan Girne'ye, kış ayları dışındaki her dönem plajların keyfini çıkarmaya gidebilirsiniz. Girne Uluslararası Kültür Sanat Festivali'ni kaçırmak istemiyorsanız haziran ayında gitmelisiniz.
Girne; uzun, kurak ve sıcak yazları ve serin, yağmurlu ve bazen güneşli kışlarıyla Akdeniz iklimi yaşar. Ortalama yaz sıcaklığı 31 derece iken, ortalama kış sıcaklığı 10 derecedir.

Kuzey Kıbrıs’ın kuzey kıyısında yer alan Girne, tarihi limanı ve kalesiyle öne çıkar.

Girne’de M.Ö. 5.800-3000 yıllarına ait toplumsal yaşama dair kanıtlar olsa da geleneksel kabule göre Girne, Truva Savaşı’ndan sonra Mora’dan gelen Akalar tarafından kurulmuştur.  Girne yüzyıllar boyunca Kıbrıs’ın 10 krallığından biriydi. Kent zenginleşip büyüyünce, Romalılar M.S. 1. yüzyılda kale temellerini attılar. Kalenin sağladığı güven sayesinde Girne’nin önemi arttı ve bu, Lüzinyan egemenliğine teslim olmaması için önemli bir etken oldu. Kale en son Venedikliler tarafından 15. yüzyılda değiştirildi. Daha sonra kent, 1571 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na teslim edildi.

Kent, 7. yüzyılda orijinal Girne Kalesi’ni (sonradan Lüzinyanlar ve Venedikliler tarafından genişletildi) inşa eden Bizanslılar tarafından güçlendirildi.

Osmanlı yönetiminde Girne, küçük bir bağlantı noktası olarak kaldı. İngilizler bir liman ve iskele kurdular ve kent; resimsi konumu, güzel limanı ve romantik atmosferi nedeniyle eski vatan-severler ve aileleri için bir dinlenme yeri haline geldi.

Kıbrıs’ın en canlı, renkli ve tarihi kentlerinden biri

Kıbrıs’ın en canlı, renkli ve tarihi kentlerinden biri olan Girne; günlük rutinden kaçıp bir mola vermeniz için size harika bir deneyim fırsatı sunar.

1831 yılında kent nüfusu Müslümanlar çoğunlukta olmak üzere neredeyse eşit çoğunlukta Hristiyan ve Müslüman toplumları barındırıyordu. Kent İngiliz yönetimine geçtiğinde Kıbrıslı Türkler’in bir kısmı Anadolu’ya geçti. 1974 yılında gerçeleşen Kıbrıs Türk Harekatı ile kent Kuzey Kıbrıs’ın bir parçası olarak Türkler’in eline geçti. Son olarak 2011 verilerine göre kent nüfusu 72 bin civarıdır.

Girne’de; Girne Amerikan Üniversitesi, Girne Üniversitesi ve Lefkoşa İngiliz Üniversitesi olmak üzere 3 üniversite yer almaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ın turistik başkenti olarak kabul edilen Girne, aynı zamanda kültürel ve ekonomik bir merkezdir. Kent, sayısız otele, canlı bir gece hayatına ve yoğun bir limana ev sahipliği yapmaktadır. Girne, yüzlerce sanatçı ve 3 üniversiteden 14 bin öğrencinin katılımıyla her yıl haziran ayında Girne Kültür ve Sanat Festivali’ni gerçekleştiriyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account