KUVEYT

Kuveyt dinarı
Sıcaklığın en yüksek olduğu yaz ayları dışında tüm yıl boyunca seyahat edilebilir.
Mart'ta başlayan ilkbahar, nadir olarak gerçekleşen sağanak yağışlara rağmen ılık geçmektedir. Kuzeybatıdan esen rüzgarlar sonbahar ve kış aylarında soğuk; ilkbahar ve yazaylarında ise sıcak hava getirir. Güneydoğudan esen rüzgarlar genellikle sıcak ve nemli olup, Temmuz ile Ekim arasında etkisini gösterirken; aynı yönden esen sıcak ve kuru rüzgarlar ise ilkbahar ile yaz mevsiminin başlarında etkisini gösterir. Kuzeybatıdan esen ve şimal adı verilen rüzgarlar ise Haziran ve Temmuz aylarında etkili olup, kum fırtınalarına yol açmaktadır.
Arapça

Kuveyt, Arabistan Yarımadası’nın kuzeydoğusunda, Basra Körfezi kıyısında yer alır. Kuzeyde Irak ve güneyde Suudi Arabistan ile komşudur. Kuveyt’in yüzölçümü 17.818 km2 ve nüfusu da 2,7 milyondur.

İlk yerleşim Antik Yunanlar

Kuveyt’e ilk yerleşim M.Ö. 4. yüzyılda Antik Yunanlar tarafından gerçekleşti. Daha sonra Partlar’ın yönetimine girdi. Sasani İmparatorluğu tarafından ele geçirildi ve sonrasında da Arap kabilelerin yerleşmesiyle Kuveyt Şeyhliği kuruldu. 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ülkede hüküm sürmeye başladı. 1961 yılında ise İngiliz himayesinden çıkarak bağımsız bir ülke haline geldi.

Ülkedeki petrol üretiminin büyük bir artış göstermesiyle, 1990’da, sınır komşusu Irak tarafından ilhak edildi. Yedi ay süren işgalin ardından, ABD’nin liderlik ettiği koalisyon Irak güçlerini Kuveyt’ten çıkarttı. Dünya tarihinde naklen yayınlanan ve tüm detayları ile kamuoyuna bilgi aktarılan ilk savaş Körfez Savaşı’dır.

Irak güçleri ülkeden ayrılırken petrol kuyularını yakarak çok ciddi maddi kayba ve doğa katliamına sebep oldu.

Kuveyt,Dünya Bankası tarafından yapılan sınıflandırmaya göre yüksek gelirli ülkelerden birisi konumundadır.

Engebesiz bir yapıya sahip olan Kuveyt’in çoğunu Arap Çölü oluşturur. Kuveyt’in dokuz adası vardır ve sadece Failaka Adası’nda yerleşim bulunur.

Kuveyt topraklarının çoğu tarıma elverişlidir ve ülkede yeşil arazilere de rastlanır.

İyi eğitimli, kibar ve yardımsever insanlar

Kuveytliler iyi eğitimli, kibar ve yardımsever insanlardır. Ülkenin genelinde fakir, yardıma muhtaç ve dilenci görmeniz imkansız. Zevk sahibi ve estetiğe çok değer veren Kuveytliler aynı zamanda çok da güzeller. Kuveyt kadınları diğer Arap ülke kadınlarına göre çok daha özgürler. Bunun yanı sıra ülke oldukça muhafazakar.

Kuveyt’te Eski Yunan medeniyeti kalıntılarını gezip bitirdikten sonra ülkenin geri kalanını ve adalarını da gezmeniz uzun zaman almayacaktır. Sahil boyunca yürüyüp, rahatsız edilmeden lüksün tadını çıkartabileceğiniz bir ülke Kuveyt.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account