KATAR

Katar riyali
Sıcaklığın en yüksek olduğu yaz ayları dışında tüm yıl boyunca seyahat edilebilir.
Katar’da çok sıcak ve kurak iklim hüküm sürer. Yaz aylarında sıcaklığın 49°C’ye kadar çıktığı görülür. Kışın ise yağışlar sayesinde hava biraz serinler, fakat soğuk olmaz.
Arapça

Katar, Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan Basra Körfezi’ne uzanan bir ülkedir. Kuzeybatıda Bahreyn, batı ve güneyde Suudi Arabistan ve doğuda Birleşik Arap Emirlikleri’yle çevrilidir. Tek sınır komşusu Suudi Arabistan’dır ve Basra Körfezi ile çevrilidir. Katar Yarımadası Basra Körfezi’ne doğru Suudi Arabistan’dan çıkmış 160 km’lik bir uzantıya benzer. Genellikle alçak düzlüklerden oluşan ülke kumla örtülüdür. Ülkenin güneyi ise çöllerle kaplıdır.

Dünyanın en zengin ülkesi

2,15 milyon nüfuslu Katar, artan petrol fiyatları ve sahip olduğu doğal gaz rezervleri sayesinde kişi başına düşen gelir oranlarına göre dünyanın en zengin ülkesidir.

Çok genç bir ülke olan Katar, 3 Eylül 1971’de bağımsız bir devlet olmuştur. Katar’da Türk egemenliği 1852’de başlamış ve 1913’e kadar devam etmiştir. Son Türk birlikleri Katar’dan Ağustos 1915’te çekildi ve 1.Dünya Savaşı’nın çıkmasından sonra 3 Kasım 1916’da Katar İngiliz işgaline girdi.

Neredeyse bütün Katar vatandaşları müslümandır. Arapların dışında çoğu vatandaş çeşitli ülkelerinden petrol sektöründe çalışmak için gelmiştir. Arapça ana dildir. Dünyanın her yerinden Katar’a gelen insan gücü İngilizceyi ikinci dil yapmıştır.

Katar petrol rezervlerinin keşfedilmesinden önce balıkçılık ve inci avcılığı ile geçinen bir ülkeydi. 1940 yılında petrol rezervlerinin keşfedilmesiyle ülkede her şey değişti. Toplam yedi adet olan doğalgaz rafinerileri de ülkenin zenginliğine zenginlik katıyor. Yüksek yaşam standartları ve sosyal yaşamdaki zenginlik dudak ısırtacak özelliktedir. Katar hiçbir tüketim maddesi üretmiyor ve tüm ihtiyaçlarını ithal ediyor.

Dünyanın en yüksek cinsiyet farkı oranı

Katar’da her 100 kadına oranla 309,8 erkek vardır; bu dünyanın en yüksek cinsiyet farkı oranıdır.

Katar sosyal hayat olarak da birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Hareketli gece hayatı vardır ve birçok dünya starının uğrak yeridir. Uçsuz bucaksız çöllerinde kamp yapabilir, şubat ayında bile denize girilebilirsiniz. Katar’da birçok alışveriş merkezi vardır ve sosyal yaşam buralarda hayat bulur. Katar, spora ve sanata yatırım yapan bir ülkedir. Sonsuz maddi imkanları ile dünya sporunda dikkat çeken organizasyonlar gerçeleştirmektedir. Katar, 2022 FIFA dünya kupasına ev sahipliği yapmaya hak kazanmıştır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account