İSRAİL

İsrail şekeli
İsrail tüm yıl boyunca seyahat edebileceğiniz bir Akdeniz ülkesidir.
İsrail’de yazlar kurak ve sıcak geçer. Yağmur ancak Aralık, Ocak ve Şubat aylarında yağar. Yıllık sıcaklık ortalaması yazın 24-32 °C arasında, kışın ise 7 ila 16 °C arasındadır. Bu ortalama Necef Çölü'nde 38 °C’yi aşar.
İbranca ve Arapça

İsrail Orta Doğu’da, Asya ve Afrika kıtalarının kesiştiği yerdedir. Coğrafi olarak, Asya kıtasında bulunur. Batısında Akdeniz, kuzeyinde Lübnan ve Suriye, doğusunda Ürdün, güneyinde ise Mısır,Filistin ve Kızıldeniz yer alır.

Başkenti Knesset (İsrail Meclisi) kararına göre Kudüs’tür. Ancak bu durum Birleşmiş Milletler tarafından tanınmamaktadır. Bu nedenle başkent olan Kudüs’te hiçbir ülkenin diplomatik temsilciliği yoktur. Bütün konsolosluk ve büyükelçilikler ülkenin finans merkezi olan Tel Aviv’dedir.

Uzun ve dar bir şekle sahip olan İsrail, 470 km uzunluğunda olup, en geniş bölgesi yaklaşık 135 km’dir. Sınırları ve ateşkes hatları içerisinde kalan toplam yüzölçümü 27.817 km²’dir. O kadar küçüktür ki ülkeyi en kuzeyden güneye kara yolu ile beş saatte geçebilirsiniz. İsrail, yaklaşık 7.282.000’lik nüfusuyla, çeşitli din, kültür ve sosyal geleneklere sahip dünyanın dört yanından insanları bir araya getirmiştir. Dünyadaki en büyük 43. ekonomi olan İsrail, İnsani Gelişme Endeksi’nde Ortadoğu’da ilk sırada, Asya’da ise beşinci sıradadır. Basın Özgürlüğü Endeksinde ise 86. sıradadır. İsrail’de eğitim hayatı 15 yıldır. Halkın %97’si okuma yazma bilmektedir.

Yakın tarih

İsrail tarihi çok da eskilere dayanmayan ve tartışmalı bir ülkedir. Yahudiler 19. yüzyılın ikinci yarısında devlet kurma çalışmalarına başladılar. Vaat edilmiş topraklar üzerine devlet kurma çalışmaları ilk önce İngiltere’de başladı. 1848’de İngiliz hükümeti bir genelgeyle Filistin’deki konsoloslarını, Yahudilerin himayesine verdi. 1870’te Yahudi faaliyetlerinin merkezi İngiltere’den Rusya’ya geçti. Siyonist hareketlerin başına geçen Theodor Herzl, Filistin’de bir Yahudi devletinin kurulması için İngiltere’yi arkasına aldı.

I. Dünya Savaşı sonunda 2 Kasım 1917’de İngiltere dışişleri bakanı Arthur Balfour’un girişimiyle Balfour Deklerasyonu süreci başlatıldı. Milletler Cemiyeti 1920 yılında, Filistin üzerinde İngiliz mandasını tanıdı. Bundan sonra kurulan bir Yahudi bürosu İngiltere nezdinde Yahudi haklarını temsil etmeye başladı.

Bundan sonraki yıllarda Siyonistler dünyanın çeşitli yerlerine dağılmış bulunan Yahudi topluluklarını -devlet kurabilmek için etkili bir nüfus oluşturmak gayesiyle- Filistin’e göçmeleri için ikna etme çabalarına girişti. Nazi Almanyası’nın 1930’lardan 1940’ların ortalarına kadar Yahudilere soykırım uygulamaya başlamasıyla Filistin’e büyük bir Yahudi göçü başladı. Bütün bu uzun sürecin sonunda Ortaoğu’da halen devam eden savaşın fitilini ateşleyen İsrail Devleti 1948 yılında resmi olarak kuruldu.

Kurulduğu günden beri savaşan bir ülke olan İsrail, savaş ekonomisini Yahudi diasporasının da yardımıyla son derece başarılı bir şekilde yürütüyor. İsrail ekonomisi, yüksek teknolojik araç gereç üretimi, tarım, sanayi, elmas işlemeciliği ve turizme dayalıdır. Kibbutz adı verilen komünal tarım çiftlikleri gıda üretiminin tamamına yakınını gerçekleştirerek ülkenin gıdada kendi kendine yetmesini sağlar. İsrail tarımda teknoloji üretir ve ülkemiz dahil tüm dünyaya tohum ihraç etmektedir. Teknoloji alanında İsrail ekonomisi dünyanın en hızlı gelişen ülkesidir. Intel, IBM, Motorola, Google gibi firmaların İsrail’de Ar-Ge merkezleri bulunur, İsrail çeşitli güvenlik sorunlarına rağmen sürekli kaliteli insan gücü yetiştirmeye önem vererek ekonomisinin büyümesini sağlamıştır.

İnanç turizmi

İsrail’de inanç turizmi ülkeye hatırı sayılır bir girdi sağlar. İsrail her yıl pek çok Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi tarafından ziyaret edilir. Kudüs’te bulunan Hıristiyan, Yahudi ve Müslüman mabetleri bu üç dine mensup inananlar için çok önemlidir. Dört bölüme ayrılmış surlar arkasındaki Eski Kudüs’te, Ermenilere ait bir bölüm de bulunur.

İsrail’de çok farklı coğrafi özellikler bir arada bulunur. İklim çöl ikliminden tipik Akdeniz iklimine kadar çeşitlilik gösterir. Plajları, dağları, kaplıcaları ve nehirleri ile beklediğinizden fazlasını sunan bir çeşitlilik vardır.

İsrail mutfağı hem yerel yemekler hem de dünyanın her yerinden İsrail’e göç eden Yahudi göçmenlerin yemeklerinden oluşur.

Toplamda seksenden fazla dilin konuşulduğu İsrail, şaşırtacak derecede sempatik, cömert ve güzel insanları ile Ortadoğu’nun orta yerinde rahat tatil yapabileceğiniz bir destinasyon.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account