Dubai'ye gitmek için en uygun zaman, daha çok kış dönemini kapsayan ekim-nisan ayları arasıdır. Sıcaklık ve nem, Dubai'yi gezmek için bu dönemde daha uygundur.
Sıcak çöl ikliminin görüldüğü Dubai, yıl boyu güneşlidir. Kış ortalama sıcaklığı 23 derece, yaz ortalama sıcaklığı ise 42 derecedir. Gece-gündüz sıcaklık farkının yüksek olduğu Dubai'de hava yıl boyunca oldukça nemlidir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin 2 milyon 106 bin nüfusuyla en kalabalık kenti Dubai, Basra Körfezi’nin güneydoğu kıyısında yer alır. Ülkeyi oluşturan 7 emirlikten bir tanesi olan Dubai, World Expo 2020’ye ev sahipliği yapacak. ulusal öneme sahip kratik konularda sadece Dubai ve Abu Dabi emirlikleri ülke meclisinde veto hakkı kullanabilir. Emirliğin kuzey kıyısında yer alan Dubai kenti, Dubai-Sharjah-Ajman metropol bölgesine başkanlık eder.

Orta Doğu’nun küresel kent ve iş merkezi

Dubai, Orta Doğu’nun küresel kent ve iş merkezi olarak ön plana çıkmıştır. Ayrıca kargo ve yolcu taşımacılığında da önemli bir merkez olan Dubai ekonomisi, 1960’tan itibaren ticaret ve biraz daha küçük ölçekte petrol arama imtiyazına dayalıydı. Ancak petrol, 1966 yılına kadar keşfedilmiş değildi. Petrol gelirlerinden 1969’da yararlanmaya başlayan Dubai’de, petrol gelirleri kentin erken gelişimini hızlandırmaya yardımcı oldu. Ancak petrol rezervleri sınırlı ve üretim seviyesi düşük. Bugün emirlik gelirinde petrol, yüzde 5’ten daha az bir paya sahip. Ana gelir kaynağı batı modelindeki iş yönetimi olan emirlikte turizm, havacılık, gayrimenkul ve finansal hizmetler de ekonominin başlıca ayaklarındandır. Dubai son zamanlarda yenilikçi büyük inşaat projeleri ve spor etkinlikleri nedeniyle dünyanın dikkatini çekmiştir. Kent, gökdelenleri ve özellikle dünyanın en yüksek binası Burç Halife gibi yüksek binalarıyla sembolik hale gelmiştir. Dubai, Güney Asya iş gücü ile ilgili insan hakları ihlalleri nedeniyle eleştiriliyor. Dubai emlak piyasası 2007-2008 krizinin ardından 2008-2009’da önemli bir bozulma yaşadı. Ancak 2015 bilgilerine göre ekonomisi tekrar büyümeye başladı.

2012 itibariyle Dubai, dünyanın en pahalı 22. ve Orta Doğu’nun en pahalı kentidir. 2014 itibariyle otel odası fiyatlarında Cenevre’den sonra dünyanın en pahalı kentidir. Dubai, Amerikan küresel danışmanlık şirketi Mercer tarafından Ortadoğu’da yaşamak için en iyi yerlerden biri olarak değerlendirilmiştir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account