BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

BAE Dirhemi
Ekim ve Mart ayları arası en ideal zamandır.
Birleşik Arap Emirlikleri’nde iklim çok sıcak ve kuraktır. Yazın sıcaklık 50 °C ye ulaşır. Yağış miktarı oldukça azdır
Arapça

Birleşik Arap Emirlikleri Arap Yarımadası’nın batısında yer alır. Umman ile Suudi Arabistan’la sınır komşusu, batıda Katar’la, kuzeyde ise İran’la deniz komşusudur.

1971 yılında İngilizlerin Basra Körfezi’nden çekilmesiyle ‘Birleşik Arap Emirlikleri’ adı altında yedi emirlikten oluşan bir federasyon oluşturuldu. Birleşik Arap Emirlikleri; Abu Dabi, Dubai, Acmen, Fuceyra, Re’sü El Hayme, Eş Şarika ve Ummu El Gayevin emirliklerinden oluşur. Birleşik Arap Emirlikleri’nde her emirlik kendi emirleri tarafından yönetilir, bu emirler arasından seçilen bir devlet başkanı ise tüm Birleşik Arap Emirlikleri’nin yönetimini üstlenir. Ülkenin başkenti Abu Dabi ve en büyük ve bilinen şehri Dubai’dir.

Ülkenin yüzde 87’si yabancı

Ülkede yaşayan 9.3 milyon nüfusun sadece yüzde 13’ü BAE vatandaşıdır. Kalan nüfusu ise ülkede çalışan ve yaşayan yabancılar oluşturuyor. Bu da BAE’ni yüzde 21,71 ile dünyada en çok göç alan ülke konumuna getiriyor. En fazla göç alınan ülkelerin başında Hindistan, Pakistan ve Bangladeş geliyor. Bunların dışında Çin, Filipinler, Tayland, İran, Kore, Afganistan gibi ülkelerden göç alan BAE’ne Avrupa, Avustralya, Kuzey Afrika, Afrika ve Latin Amerika’dan da yoğun talep var. Birleşik Arap Emirlikleri’nde, özellikle Dubai ve Abu Dabi’de Arap nüfustan çok dünyanın bir çok farklı coğrafyasından gelen insanları görürsünüz.

Birleşik Arap Emirlikleri, cinsiyet oranı dengesizliğinde her 100 kadına karşılık, 203,6 erkek ile dünyada Katar’ın ardından ikinci sırada yer alır.

Batı Asya’nın en gelişmiş ekonomilerinden biri

Birleşik Arap Emirlikleri, Batı Asya’nın en gelişmiş ekonomilerinden birine sahiptir. Birleşik Arap Emirlikleri’nde petrol üretimi son 30 yıldır yapılıyor. Petrol kaynaklarının keşfinden önce BAE küçük ve yoksul eyaletlerden oluşuyordu. Petrol yatırımlarının yanı sıra turizm sektörüne yapılan yatırımlar ile lüks tatil ve alışverişin merkezi olmayı da hedefleyen BAE, bu alandaki ilk yatırımlarını Dubai’ye yapmıştır. Turizm sektörünün canlanması ile inşaat sektörü de gelişerek gayrimenkul satışlarından da ciddi girdi elde etmişlerdir.

Dubai başta olmak üzere Abu Dhabi ve Re’sü El Hayme emirliklerine de ciddi turizm yatırımları yapılmaya başlanmıştır. Büyük bir tarihi mirası, çöl ve deniz haricinde başka doğal güzelliği olmayan BAE, teknolojiyi kullanarak turizm projeleri üretiyor. Dubai’de yapılan ve uzaydan da görülebilen dünyanın en büyük yapay adası Palmiye Adası, Re’sü El Hayme’de yapılan Al Marjan adası, Dubai’de bulunan Burj Khalifa – dünyanın en yüksek binası, Abu Dabi’de bulunan Ferrari World bu projelerden bazılarıdır. Yaz aylarında oldukça sıcak olan Emirlikler’de sosyal yaşam alanları da kapalı alanlarda planlanmıştır. Alışveriş merkezleri her mevsim, özellikle yaz aylarında sosyal hayatın nabzının attığı yerlerdir. Alışveriş merkezlerinde konumlandırılan spor merkezleri ile sıcak bir iklimde yapmak isteyip de yapamayacağınızı düşündüğünüz her şeyi yapabilirsiniz. Buna kar kayağı da dahildir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account