Asya sentezi “Malezya Mutfağı”

Asya sentezi “Malezya Mutfağı”

Büşra Çakır – Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü

Sürekli aşinası olduğumuz mutfakların yanında çok da bilmediğimiz ve bir o kadar farklı lezzetlere sahip olan mutfakların yemeklerini tatmaya hazır olun. Sizi Asya kıtasının güneydoğusuna götürüyorum. Malezya Mutfağına hoş geldiniz. Malezya Mutfağı denilince akla ilk olarak nüfusun büyük çoğunluğuna sahip Malayların oluşturduğu Malay Mutfağı gelmekte ama yalnız değil içinde Hint ve Çin Mutfaklarını da barındırıyor.

Malezya Mutfağında kullanılan tropikal sebze ve meyveler Malay Mutfağının zenginliğini ve renkliliğini gözler önüne seriyor. Bunun oluşmasındaki en büyük etken ülke topraklarının tropikal kuşakta yer alması. Yılda iki mevsim yaşandığından, tüm yıl boyunca taze ürün toplanabilmekte.

Peki bu bol ve taze ürün yelpazesine sahip Malay Mutfağının etkilendiği diğer mutfaklara bir göz atalım mı?

Malezya’nın kuzeyinde daha çok görülen Çin Mutfağı, etkisini pişirme tekniklerinde, güney bölgesinde görülen Hint Mutfağı etkisini ise kullanılan baharatlarda görmekteyiz.  Çin Mutfağının etkilerinin görüldüğü en ünlü yemekler; kanton, hokkien, hainan, hakka ve dim sum gibi yemekler. Özellikle Çin Mantısı adı verilen dim sum bu arada kalbe dokunuş anlamı taşıyor. Çin Mahallesi’nde en sevilen ve tercih edilen lezzetlerden biri. Malezya’da  en iyi dim sum  yiyebileceğiniz adres kuşkusuz  Michelin yıldızlı “din tai fung” adlı restorandır.

Malezya’da Hint Mutfağının etkilerinin görüldüğü en ünlü yemekler ise; kurma(yumuşak dokuya sahip köri soslu et), tanduri(toprak fırında pişirilen tavuk), murtabak( baharatlarla harmanlanan etli ekmek), mee goreng(tavada kızartılmış şehriye) dir.

Gelin Malezya Mutfağına daha yakından bakalım.

İlk olarak en meşhur yemekleri olan Nasi Lemak’ dan size bahsetmek istiyorum. Bu yemeğin tabağına baktığımda bana ilk olarak Hindistan’a özgü bir yemek olan Thali’yi çağrıştırıyor. Nedeni ise tabağın için de birkaç çeşit ürünün bulunması. Gene kullanılan pirincin pişirilme şekli Çin Mutfağının etkisini de gözler önüne seriyor. Merak edenler için bu yöresel yemeğin tarifini de yazdım.

Nasi Lemak için gerekli malzemeler:

1 su bardağı pirinç

75 ml Hindistan cevizi sütü

2 adet pandan yaprakları

2 adet yumurta

1 adet limon otu

9 dilim salatalık

1 çay bardağı Ançüez

1 çay bardağı Yer fıstığı

Nasi Lemak yapılışı

Pirinçleri Hindistan cevizi sütü, pandan yaprakları, limon otu ve yaklaşık bir su bardağı sıcak su ile birlikte haşlıyoruz. Pirinçler haşlanırken ayrı bir tavada  2 yemek kaşığı sıvı yağ ile birlikte yer fıstıklarını kavuruyoruz. Ardından yer fıstıklarını bir kenara alıp ançüezleri de kavuruyoruz yalnız ançüezleri kavurma işleminiz 1-2 dk. Ardından ayrı yerde haşladığımız yumurtaları da ocaktan alıp tabağımızı fotoğrafta gösterildiği gibi hazırlıyoruz.

Afiyet olsun..

Malezya Mutfağında pirinci hemen hemen her yemekte görebilirsiniz. Aynı Çin Mutfağında ki gibi yumuşayana kadar haşlayarak tüketilir. Bunun yanı sıra tropikal iklimde yer alması nedeniyle Hindistan cevizi sütünü ve yumurtayı yemeklerinde sıklıkla görüyoruz.

Görmüş olduğunuz fotoğraftaki büyük tabak ‘nasi lemak ayam’ olarak geçiyor adına göre tabağın içindekiler çeşitlenebiliyor. Benim tabağımda vermiş olduğum tarife nazaran kızartılmış tavuk ve acı özel yapılmış bir sos bulunuyordu.

Resimde yine Malezya’nın ünlü ve yöresel ‘sırap bandung’ güllü süt gibi soğuk içeceği ama içinde başka tatları da alıyorsunuz. Tatlı olarak da ‘pengat pısang’ içinde muz dilimleri olan ve Hindistan cevizi sütü ile pişirilerek yapılan bir tatlı yer alıyor.Tatlının suyu gerçekten çok lezzetli.

Son olarak Malezya Mutfağının yöresel yemeklerini tadabileceğiniz, çalışanları Malezyalı ve güler yüzlü olan Fatih’deki Restaurant Malaysia Nur Muhammet Lokantası’na uğramanızı tavsiye ederim.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account