Arjantin, Brezilya ve Paraguay’ın buluşma noktası:
Puerto Iguazu

Arjantin, Brezilya ve Paraguay’ın buluşma noktası: <br>Puerto Iguazu

Dünyanın her noktasına seyahat edebilmek için zihinlerimizdeki uzaklık engelleri teknoloji ve iletişim gelişimiyle ortadan kalkarken, ülkeler arasındaki sınırlar ise her zaman iç ürperten, ötekileşmeyi hissettiren yerler oluyor.

Hemen bir sınır öteye ya da bambaşka bir coğrafyaya seyahat ederken karşınıza dikiliveren sınır kapıları, bu yolculuğun tatsız anları oluyor. Vize gerekmeyen bir ülkeye gidiyor olmam ya da elimde vize ve yedek evraklarımla bu hatta beklemek bu gerginliği yaşamaya engel almamıştır hiçbir zaman. Arjantin, Brezilya ve Paraguay ülkelerinin sınırı ise bana bunların tam tersini hissettirdi…
Güney Amerika’da seyahat ederken rotam Arjantin’den Brezilya’ya uzanıyordu. Arjantin ile Brezilya sınırlarını içine alan İguazu Şelaleleri’ni görmek için Arjantin tarafındaki Puerto Iguazu şehrine gittim. Şelaleyi görmek isteyen turistlerle dolup taşan bu küçük turistik şehir, ulaşımdan konaklamaya her şeyi barındırıyor. Şelale gezisinin ardından şehri keşfetmek için kaldığım hostelden harika bir tavsiye aldım ve çıktım yola.

Şehir merkezinde yarım saatlik bir yürüyüşten sonra Arjantin, Brezilya ve Paraguay’ın buluşma noktasında buldum kendimi. Birbirine doğru burun şeklinde uzanan ülke topraklarını, tam ortalarından geçen Parana nehri ayırıyor. Bulunduğum alanda çok güzel bir park vardı ve en fazla bir kilometre uzaklıktaki diğer ülkelerin topraklarını da rahatça görebiliyordum. Ve nehriyle, dolu dolu yeşilliğiyle önümde harika bir manzara duruyordu.

Her ülke sınırdan diğerlerine tekne turları olduğu için, turistler ve ülke vatandaşları diğer ülke topraklarına rahatlıkla gidip gelebiliyor.
Bu üç ülke de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 3 ayı geçmeyen seyahatlerde vize istemediğinden, bir gün içinde bu ülkelerin sınırından geçiş yapabildim. Sınırlar arası bu geçişler o kadar sıradanlaşmış ki, bir belediye otobüsüne atlayıp kısa bir pasaport kontrolü ile diğer tarafa geçilebiliyor. Hatta sınıra yakın yerlerde yaşayanlar iş için her gün başka bir ülkeye gidip geliyor.

Dünyanın en ilginç sınırlarından olan Arjantin, Brezilya ve Paraguay’ın buluşma noktası bana; mesafelerin, insanları içine hapseden sınırların ne kadar önemsiz olduğunu hissettirdi. Hep buz gibi bir havası olan, insanı geren sınır kavramının burada tam tersini görmek ve aynı anda üç ülkenin kesiştiği noktada olabilmek seyahatimin en güzel sürprizlerin biri oldu.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account