Argos Yapı, Tokalı Kilise onarımlarına destek oluyor

Argos Yapı, Tokalı Kilise onarımlarına destek oluyor

Türkiye’nin en önemli açık hava müzelerinden biri olan Göreme’de, içinde 10’uncu yüzyıla ait duvar resimleri bulunan Tokalı Kilise, Nevşehir Müzesi Müdürlüğü başkanlığında ve İtalyan/Türk restoratör ve sanat tarihçilerinin titiz çalışmalarıyla yürütülmekte olan fresk koruma programında dördüncü yılını doldurdu. Tuscia Viterbo Üniversitesi’nden Prof. Dr. Maria Andaloro’nun ekibindeki restoratörler ile Nevşehir Restorasyon Konservasyon Bölge Laboratuvar restoratörlerinin ortak çalışması, 2017’den bu yana Argos Yapı desteğiyle gerçekleşiyor.

Tokalı Kilise, yüzyıllar içinde eklemlenerek son halini alan dört ayrı mekândan oluşuyor. Tokalı’yı benzerlerinden ayıran en önemli özellik ise 10’uncu yüzyıla ait çok değerli fresklerle bezenmiş olması. Dönemin Bizans imparatoru tarafından yaptırılan resimler içerikleri kadar kullanılan boyanın değeri ve teknik ustalıklarıyla da eşsiz sayılıyor. Resimlerin bir bölümü İsa peygamberin yaşamına ait tüm kutsal olayların 31 farklı sahneyle resmedildiği dünyadaki tek örneği oluşturuyor. Duvar resimleri için, “Michaelangelo’nun Sistine Şapeli kadar değerli” değerlendirmesini yapan Prof. Andaloro, resimlerde kullanılan çivit renginin tekniğine ve zenginliğine dikkat çekiyor.

Ortaçağ sanat tarihinin bu çok özel kilisesindeki koruma çalışmaları 2018 dönemini tamamladı. Şimdi, önümüzdeki yılların çalışmalarıyla elde edilecek yeni bilgiler bekleniyor.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account