Ankara’nın denizi yok ama Mogan Gölü var!

Ankara’nın denizi yok ama Mogan Gölü var!

Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunan Mogan Gölü, çevre yerleşkelerin dinlenmek için tercih ettiği huzur dolu bir göl. Burada yaşayanlar Mogan Gölü için Gölbaşı ismini de kullanıyorlar. Göl, hafta sonu kaçamağı için ideal bir rota. Çevre illerden de çok sayıda ziyaretçisi oluyor. Biz de sizler için hafta sonu küçük bir kaçamak yapmak istersiniz diye Mogan Gölü hakkında bilgi topladık. İşte Ankara’nın deniz özlemini azda olsa dindiren Mogan Gölü…

Mogan Gölü nerede?

Mogan Gölü, Ankara şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Gölbaşı ilçesi sınırları içinde yer alan bu göl Haymana Yolu Bulvarı‘nın hemen kenarında bulunuyor. Mogan Gölü’ne çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ankara turu yapmayı planlayanlar varsa mutlaka Mogan Gölü’nü ziyaret etmeliler.

Mogan Gölü

Mogan Gölü

Mogan Gölü’ne nasıl gidilir?

Mogan Gölü’ne gitmek için toplu taşıma ya da özel aracı tercih edebilirsiniz. Toplu taşımayı tercih ederseniz şehir merkezinden EGO- 108, EGO-182 ve EGO- 177 numaralı otobüslere binmeniz gerekiyor. Ayrıca göle Gölbaşı-Toki otobüsleri olan 195-1 ve 195-2 numaralı hat ile de ulaşabilirsiniz. Peki, Ankara’da otobüse nasıl binilir diye aklınıza bir soru takılabilir. Bunun için Kullan-At AnkaraKart almanız gerekiyor. Otobüslerde tek geçiş sağlayan bir karttır. Bu yüzden gidiş ve dönüş için yanınızda mutlaka en az 2 kart bulundurmanız. Çünkü aldığınız karta para yükleyemiyorsunuz. Her geçiş için bir tek kart kullanılıyor. Kullan-At AnkaraKart ücreti ise 4 TL’dir.

Özel aracınız ile Mogan Gölü’ne gitmek istiyorsanız da Kızılay’dan Gölbaşı yönünde ilerlemeniz gerekiyor. Yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuğun ardından Mogan Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Mogan Gölü efsanesi

Mogan Gölü’nün oluşumu ile ilgili anlatılan bir efsane bulunuyor. Söylenenlere göre Mogan Gölü adını birbirine deliler gibi aşık olan bir çiftten almış. Çok eski zamanlarda Mogan Gölü kenarındaki bir köyde Monza ve Ganey adında bir çift yaşıyormuş. Bu çift birbirlerine aşık olur. Ama aileler bu aşkı hiç uygun görmez ve onlara karşı çıkarlar. Çift evlerinden kaçar ve farklı iki tepeye çıkıp 10 yıl boyunca durmadan aşk acısından ağlar. Tepelerden akan gözyaşları ise Mogan Gölü’nü oluşturur.

Mogan Gölü’nde ne yapılır?

Birçok Ankaralının özellikle hafta sonu kaçamak yaptığı bir yer olan Mogan Gölü çevre illerden de ziyaretçileri ağırlıyor. Hani Ankara için çok güzel şehirdir bir denizi olsa derler ya bizce bunu diyenler Mogan Gölü’nü görmemiştir. Tabi ki denizin yerini tutmaz ama yinede huzur veren çok güzel bir yer. Mogan Gölü’nü görmek için Mogan Parkı’na gidebilirsiniz.

Mogan Parkı’nda neler var?

Mogan Parkı, Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuş bir yer. Mogan Parkı toplam 644,979 metrekare alan üzerine kurulmuş. Parkta dinlenme, piknik, spor, eğlence ve yeme içme için mekanlar bulunuyor. Park içerisinde ailecek güzel bir piknik yapabilirsiniz. Mogan Parkı’na gelme gibi bir fikriniz varsa yanınıza piknik örtüsü getirmenizi tavsiye ederiz.

Mogan Gölü- Mogan Parkı

Mogan Parkı

Mogan Gölü ve çevresinde 160 kuş türü yaşıyor. Temiz havası ve doğal güzelliği ile seyahatseverlerin güzel ve huzurlu bir hafta sonu geçirebileceği bir yer. Mogan Parkı’nda yapılacak şeyler arasında koşu ve yürüyüş geliyor. Park içerisinde rahat bir şekilde koşu ve yürüyüş yapabilirsiniz. Ziyaretçilerin rahatı için bu yollar özel olarak düzenlenmiş. Çocuklu ailelerde unutulmamış ve park içerisinde çocukların oyun oynayabileceği bir park inşa etmiş. Bu parkta engelli çocuklar da rahat rahat oyun oynayabilirler. Ayrıca gölde deniz bisikletine binip küçük bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Sporla uğraşanlar da unutulmamış

Park içerisinde 3 tane tenis kortu, 2 tane mini futbol sahası ve ayrıca birkaç tane basketbol sahası bulunuyor. Kaykay sever gençleri de unutmayan belediye park içerisine bir de kaykay pisti yapmış. Parkı her geçen sene geliştiren Büyükşehir Belediyesi, parka binicilik merkezi, spor merkezi, kayıkhane ve golf alanı yapmayı planlıyor.

Deniz fenerinden muhteşem bir manzara

Mogan Gölü kenarında yürüyüş için 4 metrelik bir ahşap platform yapılmış. Ayrıca 3 tane seyir terası bulunuyor. Yürüyüş sırasında yorulanlar unutulmamış ve göl kenarına çok sayıda bank konulmuş. Bu doğa manzarasını aşağıdan gördükten sonra bir de 25 metre yükseklikten görmeye ne dersiniz. Gölün kenarına yapılmış olan Deniz Feneri ziyaretçilerin hemen dikkatini çekiyor. Fenerin balkonuna çıkarak manzaraya bir de yukarıdan bakmanızı tavsiye ederiz. Akşam saatleri ise Fener çok güzel bir şekilde ışıklandırılıyor. Zamanınız varsa akşam saatlerine kadar burada kalıp feneri ışıklarla süslenmişken görebilirsiniz.

Mogan Gölü – Mogan Parkı giriş ücreti ne kadar?

Mogan Parkı’na giriş için küçük bir ücret alınıyor. Bu alınan ücret ise 6 Türk Lirası’dır. Bunun dışında sizden ekstra bir ücret alınmıyor. Sadece özel aracınız ile geliyorsanız sizden otopark ücreti alıyorlar.

Mogan Gölü’nde kahvaltı

Mogan Gölü’nü görmeye gelenlerin vazgeçilmezi göl manzarasına karşı güzel bir kahvaltı yapmak. Sizlerde Mogan Gölü’nde kahvaltı yapmak istiyorsanız iki seçeneğiniz var. Bir tanesi Mogan Parkı’nda piknik yaparak kendi kahvaltıklarınızı getirmek ve çimlerin üzerinde güzel bir kahvaltı yapmak. İkinci seçeneğiniz ise göl kenarındaki kahvaltı mekanlarına gitmek. Mogan Gölü ve çevresindeki kahvaltı mekanları sizlere güzel bir hafta sonu kahvaltısı yaşatacak. Gelin beraber Mogan Gölü çevresindeki kahvaltı mekanları olarak nereler varmış ve fiyatları nasılmış yakından bakalım.

Mogan Parkı ve yakın çevresindeki kahvaltı mekanları

Mogan Parkı içerisinde cafe ve restoranlar bulunuyor. Göl kenarında güzel bir kahvaltı yapmak için uygun fiyatlar sunuyorlar. Kahvaltı tabağı fiyatları 12-20 Türk Lirası arasında değişiyor. Mogan parkında ve çevresinde gidebileceğiniz mekanlar arasında Kervansaray Cafe & RestaurantMogan Parkı TesisleriSayıştay Gölbaşı Sosyal TesisleriSelek Cafe GölbaşıDivan Cafe RestaurantMogan Parkı Karçiceği Cafe & RestaurantŞanal Cafe & Restaurant bulunuyor.

Mogan Gölü etrafındaki kahvaltı mekanları

Mogan Parkı’na gitmek istemiyorsanız Mogan Gölü çevresinde de çok sayıda yeme içme mekanı bulunuyor. Bunlar arasında Bitez Yalısı Restaurant, Taşhan Cafe Restaurant, Hamlakit, Lucera Restoran, Emmioğlu Restoran ve Shoppe Restoran bulunuyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account