Anadolu’da gizli cennet Kemaliye

Anadolu’da gizli cennet Kemaliye

Yazı: Mine Özdemir

Sarp kayalıklar arasında sakladığı doğal güzellikleri, özgün mimari dokusu, tarihi eserleri ve endemik bitki çeşitliliğiyle Erzincan’ın Kemaliye ilçesi, seyahat tutkunlarını kendisine çekiyor. Eski adı Eğin olan Kemaliye’ye, Prontotour’un uçakla gidilen, iki gece konaklamalı turları bulunuyor.

Turda ilk adres olarak Elazığ’a giden katılımcılar, ilk gün Harput Kalesi’ni, Selçuklu eseri Ulu Cami’yi, tarihi Harput evlerini, Arap Baba Türbesi’ni ziyaret edecekler. Ali Güler Müzesi’ni görmek için Ocak Köyü’ne geçecek katılımcılar, Dutluca Dondurma evinde keçi sütünden yapılmış dondurmaların tadına baktıktan sonra Kemaliye’ye hareket edecekler. Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsü’nün önünde fotoğraf molası verilecek turda Şair Ahmet Kutsi Tecer’in doğduğu ve “Orda Bir Köy Var” şiirine konu olan Apcağa Köyü’ne gidilecek.

Turun ikinci gününde ilk durak Sırakonak Köyü olacak. Eğin evlerinin özgün dokusunun örneklerinin bulunduğu sokaklardan köy halkıyla sohbet etme fırsatı yakalayacak katılımcılar, yapımı 150 yıl süren Taş Yolu’ndan geçerek Karanlık Kanyonu’na gitmek için yaklaşık 1 saat süren tekne gezisi gerçekleştirecekler. Tur katılımcıları dünyanın en büyük kanyonlarından biri olan Karanlık Kanyonu’nun manzarası karşısında adeta büyülenecekler.

Bu duraktan sonraki adres ise TÜBİTAK destekli 7 yıl düzenlenen doğa gezileri sırasında toplanan bitki, hayvan ve maden türlerinin sergilendiği Doğa Tarih Müzesi olacak. Eski bir kilise binası olan ve yöre halkının fedakârca bağışladıkları eserlerin bulunduğu Kent Müzesi’ni gezecek katılımcılar, zincirle düşmemesi için bağlanan Zincirlikaya ve tamamını Eğinli hanımların ayrılık üzerine yazdıkları manilerin sergilendiği Mani Yolu’na gidecekler. Tur kapsamında katılımcılar, tarihi Taşdibi Mahallesi’ne uğrayacak ve Salim Usta’dan Lög yapımını öğrenecekler. Prontotour’un Kemaliye turları 1,459 TL’den başlayan fiyatlarla katılımcılarını bekliyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account