Amsterdam’da cıvıl cıvıl bir meydan

Amsterdam’da cıvıl cıvıl bir meydan

Murat Güloğlu Amsterdam gezi notlarının son bölümünde; özgürlükler şehrine gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken ünlü Dam Meydanı ve çevresindekiler bulunuyor. İşte herkesin aradığını bulduğu şehir Amsterdam, Murat Güloğlu’nun kaleminden…

Dam Meydanı

amsterdam-dam-meydani-1

Sürekli bir koşturma, sürekli hareket, sürekli bir coşkulu ruh hali… Burası Dam Meydanı! Amsterdam’ın tam merkezinde yer alan, şehrin en ünlü meydanı. Turuncu Gün öncesinde kurulan yılın belli bölümleri Kraliyet Sarayı önünde kalan büyük dönme dolaplı lunapark meydana neşe katıyor.

Halk tarafından kısaca Dam olarak bilinen meydan, Amsterdam’a ismini veren Amstel Nehri boyunca uzanan 13. yüzyılda inşa edilmiş ilk barajın bulunduğu yer aynı zamanda. Tarihi de hayli ilginç.

amsterdam-dam-meydani

Burası bir zamanlar balık pazarıymış. 17. yüzyılda burada bulunan belediye sarayı ve borsa sayesinde, zamanla kentin siyasi ve ticari yaşamının merkezi haline gelmiş.

murat-guloglu-amsterdam-3

Meydan çevresinde çeşitli kafe, restoran, otel ve hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz mağazalar yer alır. Daha çok turiste yönelik olduğu için dünyanın dört bir yanından gelen turist kafilelerini bu civarda görmek mümkün. Ben de tam lale zamanına denk geldiğim için lalelerle kaplanmış meydanın güzelliğine tanıklık etme şansı buldum.

Tarihi Dam Meydanı çevresi

Dam Meydanı çevresinde şehrin en önemli yapıları yer alıyor. Koninklijk Paleis (Kraliyet Sarayı), Nieuwe Kerk, Ulusal Anıt, Madame Tussauds Müzesi, Damrak Caddesi, De Bijenkorf, Kalverstraat ve NH Grand Hotel Krasnapolsky bu bölgede yer alan önemli yapılardır.

Amsterdam Kraliyet Sarayı (Koninklijk Paleis )

kraliyet-sarayi

Şehrin simgesi diyebilirim. Meydanın en dikkat çekici yapısı olan yapı, şehrin 17. yüzyıldaki gücünü temsil ediyor. Belediye binası olarak inşa edilen saray, halen Hollanda Kraliyet Ailesi tarafından resmi törenlerde kullanılmaktadır.

Amsterdam Kraliyet Sarayı’nın yapım çalışmalarına İspanya ile süren 80 yıl savaşlarının ardından 1648 yılında başlanmış. Jacob Van Campen’in Klasik esinler taşıyan tasarımı, Hollanda’nın kazandığı zaferlerden sonra kendine duyduğu özgüveni yansıtmakta. Temelinde toplam 13.600 adet kazığın yer aldığı yapı, 1808 yılında Kral Louis Bonaparte tarafından kraliyet sarayına dönüştürülmüştür. Kraliyet ailesi günümüzde farklı bir yerde ikamet etse de saray günümüzde halen çeşitli törenlerde kullanılmaktadır.

Kraliyet Sarayı içerisinde yer alan koltuklar, avizeler ve saatler de dahil olmak üzere mobilyaların bir çoğu, Louis Napoleon’un 1808 yılında burayı kendi sarayı ilan ettiği yıldan kalmadır.

Nieuwe Kerk

Yeni Kilise olarak bilinen yapı 1814 yılından beri Kraliyet etkinliklerine ev sahipliği yapar. Amsterdam’ın ikinci cemaat kilisesidir. Oude Kerk cemaatinin sayıca artmasının ardından 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Meryem Ana ve Azize Caterina’ya adanan kilise Oude Kerk’ten ayrılması için Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) adını almıştır. Yapı günümüzdeki haline 1650 yılından sonra ulaşmıştır.

Kraliyet Sarayı yan tarafında olduğu için de 1814 yılından bu yana tüm Hollanda hükümdarlarının taç giyme törenleri burada düzenlenmiş olup yapı, günümüzde çeşitli sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

1645 tarihli Jacob van Campen’in eseri olan Büyük Org, 1664 yılında Albert Vinckenbrinck tarafından yapımı 15 yılda tamamlanmış olan Oyma Vaiz Kürsüsü ve Rombout Verhulst’un De Ruyter’ın anısına yaptığı Michiel de Ruyter’in Mezarı (1607-76) Nieuwe Kerk’teki en önemli bölümler arasında yer alır.

Madame Tussauds Müzesi

madame tussaud

Dünyaca ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds Müzesi’nin Amsterdam Şubesi Dam Meydanı’nda. Marie Tussaud, 1761 – 1850 yılları arasında yaşamış Fransız doğumlu bir hizmetçidir. Yaptığı mum masklar ile özellikle ünlü kişilerin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlaması ile hayatı  değişmiştir. Londra’da öldüğünde 400 kadar çalışması vardır ve ilk Madame Tussauds Müzesi Londra’da açılıp sonrasında tüm dünyaya yayılmıştır.

Bu ünlü müze zincirinin en güzel örneklerinden biri de Amsterdam’ın merkezinde yer almaktadır. Balmumu heykeller dışında müzede çeşitli etkinlikler de yer alır. Amsterdam tarihi ile ilgili çok güzel bir sunumu da müzede görebilirsiniz. Ayrıca müze gezisi sırasında Dam Meydanı ve Amsterdam’ın güzel manzarasını bir de bu noktadan seyredebilirsiniz.

Ulusal Anıt

Dam Meydanı’nın tam ortasında yer alan ve 22 metrelik dikilitaşa sahip beyaz anıt, II.Dünya Savaşı’nda ölen Hollandalıların anısını yaşatır. Yerli yabancı tüm gezginlerin tercih ettiği bir buluşma noktasıdır.

Damrak Caddesi

Şehrin en hareketli ve ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Damrak, meydana hemen yakın konumda yer alır.

De Bijenkorf

Şehrin en ünlü alışveriş merkezi hemen meydanda yer alır.

Kalverstraat

Araç trafiğine kapalı olan Kalverstraat, şehrin bir diğer ünlü alışveriş caddesidir.

Ne ararsan bu kentte

Amsterdam’a dünyanın dört bir yanından olduğu gibi Türkiye’den de bir çok ziyaretçi gitmekte. Birçok uçak seferi düzenlenmekle birlikte başta ProntoTour olmak üzere birçok tur şirketi de hafta içi ve hafta sonu olmak üzere turlar düzenlemekte. Amsterdam, yeme-içme alanında her keseye uygun mekana sahip. Öte yandan tarz dükkanları da özellikle kanal sokaklarında bulabilirsiniz.

Amsterdam’a arada bir gidiniz. Ruhunuza çok iyi geleceğine eminim.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account