Balboa, United States dollar (PAB, USD)
Kurak sezon, Panama'da turistlerin en çok rağbet ettiği dönemdir. Bu dönemde yağışların az olmasıyla birlikte Avrupalı ve Amerikalılar kış döneminde sıcak iklimi deneyimlemek için Panama'yı tercih ederler. Ancak yeşil sezon da Panama'ya gitmek için iyi bir fikirdir. Fiyatlar daha uygun olmakla birlikte bu dönem daha yeşildir. Tropikal bir yağmur sonrası Panama tekrar hayat buluyor ve parlıyor. Ayrıca genellikle yağışlar en fazla 1 saat sürüyor ve çok çabuk buharlaşıyor.
Tropikal iklime sahip olan Panama'da sıcaklık farkları azdır. Kurak mevsimde sıcaklık en fazla 30 derecedir. Pasifik kısmında sıcaklıklar biraz daha düşük olmakla birlikte rüzgarlardan daha fazla etkilenme eğilimi görülür.
İspanyolca

Güney Amerika ile Kuzey Amerika arasında Orta Amerika’da yer alan ülke Panama; batıda Kosta Rika, güneydoğuda Kolombiya, kuzeyde Karayip Denizi ve güneyde Pasifik Okyanusu ile çevrilidir. Panama ülkesinin başkenti, ülke nüfusunun yaklaşık yarısı 3.9 milyon nüfusa sahip olan Panama kentidir.

Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusu’nu birleştiren Panama Kanalı, Panama ülkesinden geçer.

Panama isminin kökeniyle ilgili çeşitli teoriler ortaya atılmış. Bazı kaynaklara göre ülkede yaygın görülen bir ağaç türü olan Sterculia apetala, Panama ağacından geliyor. Başka bir kaynağa göre ise Panama’nın ilk yerleşimcileri buraya geldiğinde aylardan ağustostur ve bol miktarda kelebek bulunmasıyla yerli dilinde “çok kelebek” anlamına gelen kelime, Panama ülkesinin isim kaynağı olmuştur.

16. yüzyılda İspanyollar’ın yerleşmesinden önce Panama’da çeşitli yerli kabileler yaşardı. 1821’de İspanya’dan ayrılan ülke; Nueva Granada, Ekvador ve Venezuela’nın dahil olduğu Büyük Kolombiya Cumhuriyeti’ne katıldı. ABD’nin teşvikiyle 1903’te Kolombiya Devleti’nden ayrıldı ve 1904-1914 arasında ABD Kolordusu Mühendislerinin Panama Kanalı’nı inşa etmesine icin verdi. 1977’de ABD’nin Kanal’dan tüm geçişlerinde 20. yüzyılın sonuna kadar yararlanması yönünde anlaşma imzalandı.

Ticaret, bankacılık ve turizm önemli ve büyüyen sektörler olsa da Kanaldan geçiş ücretlerinden sağlanan gelir hala Panama GSYİH’sinin en önemli kısmını oluşturuyor. Orta Amerika’nın ikinci büyük ekonomisi olan Panama, aynı zamanda en hızlı büyüyen ekonomisi ve kişi başına en yüksek gelir payına sahip ülkedir. Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Rekabet Endeksi’ne göre Panama 2010’dan beri Latin Amerika’nın en rekabetçi 2. ülkesidir. Ülke alanının yüzde 40 kaplayan ormanları, bazıları dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan bol miktarda tropikal bitki ve hayvanlara ev sahipliği yapıyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account