Kosta Rika

Colón (CRK)
Aralık ortasından nisana kadar olan kurak dönem, Kosta Rika'nın tadını çıkarmak için en çok tercih edilen dönemdir.
Kosta Rika Ekvator'un 8-12 derece kuzeyinde yer aldığı için yıl boyu tropikal iklime sahiptir. Aralık-nisan arasında kurak dönemin yaşandığı ülkede mayıs-kasım arası yağışlı dönem gerçekleşir. Kıyı kesimlerinde yıl boyu ortalama sıcaklık 27 dereceyken, şehir içinde ortalama 20 derecedir.
İspanyolca

Bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika, kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama, batıda Pasifik Okyanusu, doğuda Karayip Denizi ve Cocos Adası’nın güneyinde Ekvador ile çevrilidir. Zengin sahil anlamına gelen Kosta Rika, 4 buçuk milyon nüfusa sahiptir. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri nüfusun dörttte birinin yaşadığı San José’dir.

Elde edilen bulgulara göre Kosta Rika’daki en eski insan izleri M.Ö. 10.000-7.000 yıllarında Turrialba Vadisi’nde bulunan avcı-toplayıcı toplumlara ait taştan yapılmış aletlerdir.

İspanyol yönetimine girmeden önce yerli halk tarafından seyrek nüfusu olan Kosta Rika, bugün ordusu olmayan nadir ülkelerden biridir. İspanya’dan bağımsızlığını kazandıktan sonra kısa bir üsre Birinci Meksika İmparatorluğu’nun bir parçası olan Kosta Rika daha sonra Orta Amerika Birleşik Eyaletler’e üye olmuştur.

Bugün Kosta Rika, Latin Amerika’nın en istikrarlı, başarılı ve ilerici ülkeleri arasında yer alıyor. Daha önce özellikle tarımda büyük ölçüde bağımlıylen; finans, ilaç ve ekoturizm gibi sektörler sayesinde Kosta Rika ekonomisi bugün hızla gelişen bir ekonomiye sahip. Tarımda ağırlıklı olarak üretilen kahve ve muz ihraç edilir.

İnsani anlamda birçok bakımdan gelişmişlik örneği sergileyen Kosta Rika’da kadınlar evlendiğinde kocasının soyadını almadan kendi soyadlarını kullanmaya devam ediyorlar. Doğan çocuklar ise hem annenin hem babanın soyadını alıyor.

Kosta Rika avcılığı yasaklamış ve hayvanat bahçelerini de kapatmıştır.

2021 yılı için karbonu nötrlemeyi hedefleyen Kosta Rika, şimdiden elektrik enerjisinin yüzde 99’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından üretiyor.

Ülkenin temiz enerjisinin büyük kısmı ve yoğun tropikal yağmurlar tarafından oluşturulan geniş nehir sisteminin hidro-enerji ile üretilmektedir. diğer enerji kaynakları arasında ise jeotermal (aynı zamanda bol) enerji, rüzgar, biyokütle ve güneş enerjisi bulunur.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account