GUATEMALA

Quetzal (GTQ)
Yılın her dönemi keyifle gezilebilen Guatemala, daha çok mart-nisan arası sıcak dönemde tercih edilmektedir.
Tropikal iklimin egemen olduğu Guatemala'da yağışlı ve sıcak olmak üzere yıl içinde iki dönem yaşanır. Yağışlı dönem, mayıs-eylül arasında yaşanırken, sıcak dönem mart-nisan ayları arasında gerçekleşir. Ülkenin yıllık sıcaklık ortalaması 25-30 derece arasında değişir.
İspanyolca (Guatemala İspanyolcası)

Bir Orta Amerika ülkesi olan Guatemala; kuzey ve batıda Meksika, güneybatıda Pasifik Okyanusu, kuzeydoğuda Belize, doğuda Karayip Denizi ve Honduras ve güneydoğuda El Salvador ile sınırlarını paylaşır. Guatemala, 15. 8 milyon nüfusu ile Orta Amerika’nın en kalabalık eyaletidir. Guatemala kenti olarak da bilinen Nueva Guatemala de la Asunción, ülkenin başkentidir.

Maya Uygarlığı ülkesi

Guatemala’da ilk insan yerleşimine dair izler M.Ö 12 bin yılına dayanır. Modern Guatemala toprakları bir zamanlar Mezoamerika genişliği boyunca Maya Uygarlığı’nın çekirdeğini oluşturdu. Ülkenin büyük kısmı 16. yüzyılda İspanyollar tarafından fethedildi ve Yeni İspanya’nın genel valiliğinin bir parçası oldu.

Avrupalılar’ın Amerika kıtasını keşfedip yerleşmesinden önce bir Maya Uygarlığı ülkesi olan Guatemala’da hala yerli Kızılderililerde bu uygarlığa ait dil ve kültür etkisi görülebilmektedir.

1524’te İspanyol denizci Pedro de Alvarado, ülkeyi İspanya sömürgesi haline getirdi. 1821 yılında diğer Orta Amerika ülkeleriyle birlikte bağımsızlığını ilan eden Guatemala, iki yıl sonra Meksika’dan da ayrılarak Orta Amerika Eyaletleri Federasyonu’na üye oldu. Federasyonun 1838’de dağılmasıyla ülke tam anlamıyla bağımsız hale geldi.

Guatemala bağımsızlığını kazanmasından bu yana birçok kez darbe yaşamış, ağır siyasi ve ekonomik bunalımlarla mücadele etmiştir.

19. yüzyılın 2. yarısından itibaren Guatemala kronik istikrarsızlıklar ve sivil çatışmalar yaşadı. 20. yüzyılın başlarında United Fruit Company ve Birleşik Devletler hükümeti tarafından desteklenen bir dizi diktatör tarafından yönetildi. 1944’te bir darbeyle otoriter lider Jorge Ubico’nun devrilmesiyle sosyal ve ekonomik reformlar gerçekleştirildi.

Kanlı iç savaş

1960’tan 1996’ya kadar ABD destekli hükümet ile solcu isyancılar arasında Maya halkının da katledildiği Guatemala’da kanlı bir iç savaş yaşandı.

Guatemala biyolojik çeşitlilik, eşsiz ekosistemi ve geniş çeşitlilikte endemik türleriyle Mezoamerika’nın önemli bir noktasını oluşturur. Zengin ve farklı kültürlerle tanınan ülke, yerli ve İspanyol etkilerinin harmanlanmasıyla karakterize olmuştur.

“Çok ağaç”

Guatemala ismi, bölge yerlilerinin Nahuatl dilindeki Cuauhtēmallān kelimesinden gelir ya da “çok ağaç” anlamına gelen K’iche’ kelimesinden türetildiği düşünülür.

Guatemala’da ekonomi, temel olarak ziraat ve ormancılığa dayalıdır. Son dönemde yılda yarım milyonu bulan turist sayısıyla gelişen turizm de ülke ekonomisine büyük katkı sunmaya başlamıştır. Ülkede sadece 1 tane uluslararası havalimanı bulunuyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account