Havana'ya yılın herhangi bir zamanında gidip keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak aralık-şubat ayları arasında giderseniz plaj havasını garanti edemeyiz. Hatta kazak giymeniz bile gerekebilir.
Tropik iklimin hakim olduğu Havana'da yaz aylarında kış aylarına göre daha çok yağış görülür. Havana'da yıllık ortalama sıcaklık 24.9 derecedir. Yılın en sıcak ayı ağustosta ortalama sıcaklık 27 derecedir. Ocak ayı ortalama sıcaklık ise 22 derecedir.

Havana, 2.1 milyonluk nüfusuyla Küba’nın başkenti, ana limanı ve önde gelen ticaret merkezidir. 728 bin metrekarelik bir alana yayılan şehir, aynı zamanda Karayip bölgesinin üçüncü en kalabalık metropolitan bölgesidir. Kentin içine sokulan körfez; Marimelena, Guanabacoa ve Atarés adında üç liman oluşturur. Kentin biraz daha batısındaki Almendares Nehri ise, şehrin diğer kısmını güneyden kuzeye ikiye böler.

İspanyollar tarafından kuruldu

Havana şehri 16. yüzyılda İspanyollar tarafından kuruldu. Stratejik bir noktada yer alan şehir, hazine taşıyan İspanyol gemileri için bir durak noktası görevi gördü. Dahası, İspanyolların başka ülkeleri işgal etmesi için de bir sıçrama noktası olarak kullanıldı. 1592 yılında kente Havana ismini koyan İspanya Kralı Philip II, aynı zamanda şehri korumak için surlar inşa ettirmiştir. 1898 yılında Havana Limanı’nda bir ABD gemisinin batırılması nedeniyle burada İspanya – ABD savaşı da yaşanmıştır.

Havana kenti üç bölümden oluşur. Bunlar, Eski Havana, Vedado ve yeni oluşan banliyölerdir. Küba hükümetinin merkezi olan Havana, aynı zamanda çok sayıda bakanlığın, şirketin ve 90’dan fazla ülkenin diplomatik temsilciliklerinin bulunduğu kenttir.

500 yıllık bir geçmişi bulunan Havana, 16. yüzyılda inşa edilen surlardan günümüzdeki çağdaş yapılara kadar geniş bir yelpazede mimari çeşitliliğe sahiptir. Kentte; neoklasik, sömürge dönemi barok, modern, dekoratif ve eklektik mimarinin örneklerini görmek mümkündür. Havana’nın mimarisinin şekillenmesinde, Walter Gropius, Richard Neutra ve Oscar Niemeyer gibi isimlerin önemli bir etkisi olmuştur.

Katlanarak artan turist potansiyeli

2010 yılında yaklaşık 1.2 milyon ziyaretçi ağırlayan Havana, bu sayıyı hızla arttırmaktadır. Havana’nın tarihi bölümü 1982 yılından beri UNESCO Dünya mirası listesinde yer almaktadır. Havana aynı zamanda tarih, kültür, mimari ve anıtlar şehri olarak öne çıkmaktadır.

1915-30 yılları arasında Havana, Karayip bölgesinin en popüler turizm destinasyonudur. Nedeni ise o zamanlar Amerika’da kısıtlanan pek çok şeyin Küba’da serbest olmasıdır. Aslında Havana/Küba, bir nevi Amerikalıların kendi ülkelerinde yapamadığı her şeyi yaptığı bir eğlence merkezi durumundadır. Fidel Castro ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği sosyalist devrimin ardından başlayan ABD ambargosu nedeniyle, Havana’ya giden Amerikalı sayısı da hızla düşmüştür. Uzun yıllar süren ambargolar Havana’nın (aslında Küba’nın) gelişimini engellese de, bu ülkeye ve kente olan merak hiç azalmamıştır. Özellikle son yıllarda Küba’ya giden ziyaretçi sayısında hızlı bir artış yaşanmaktadır. ABD ile Küba arasında son dönemde başlayan yakınlaşmanın, Küba’ya olan ziyaretçi talebini daha da arttırması beklenmektedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account