Küba pezosu
Küba'da mevsimler arası sıcaklık farkı çok az olduğu için her dönem turist olarak gidilebilir. Ancak ekim-nisan arası kurak dönem daha cazip olabilir.
Küba'da yıl boyu Tropikal iklim görülür. Rüzgârlar havayı yumuşatır. Kasımdan nisana kadar kuru iklim görülürken mayıstan ekime kadar yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 26 derecedir ve ocak ile ağustos arasında da çok az sıcaklık farkı vardır.
İspanyolca

Karayip Denizi ile Kuzey Atlantik Okyanusu arasında yer alan Küba, Karayip Denizi’nin en büyük adasıdır. Küba’nın kuzeyinde Birleşik Devletler (150 km uzaklıkta), batısında Meksika, Bahamalar, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika ve güneydoğusunda Haiti ve Dominik Cumhuriyeti uzanır.

Küba devrimci tarihiyle dünyanın en ilgi çeken ülkelerinden biri olmuştur. 1902 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonra Küba, ABD’nin uydu devleti oldu. Küba ekonomisi Amerika’ya bağlıydı ve ülkedeki ikinci en önemli adam Amerikan büyükelçisiydi. Bu süre boyunca nüfusun büyük çoğunluğu yoksulluk ve büyük çapta sosyal eşitsizliklerle karşı karşıyaydı. Yine bu süre zarfında Küba, özellikle Havana, ABD vatandaşları için Avrupa tarzı yüksek yaşam standartlarıyla (Küba bu dönemde kişi başına düşen milli gelir bakımından Latin Amerika’nın en yüksek oranına sahipti) ve turistlerin ihtiyacını karşılayan büyük çapta gösteriler, etkinlikler, gazinolarıyla popüler bir turist destinasyonu oldu. Bu dönem boyunca Amerika’da yaşayan Kübalı sayısı Küba’da yaşayan Amerikalı sayısından daha azdı. Ada ülkesinde birçok Amerikalı; yazlık evlere, zengin Amerika şirketleri büyük fabrikalara ve Küba adalarında geniş topraklara sahipti. Ancak sözü edilen zenginlik sadece ufak bir kesime ait olup, toplumsal tabakalar arasında uçurumlar bulunuyordu ve yolsuzluk çok yaygındı. Mülkiyetin büyük çoğunluğu yabancıların elindeydi.

Eski başkan General Fulgencio Batista, başkanlık seçimlerinde zorla başa geçerek 6 yıl boyunca toplumda hoşnutsuzluk ve siyasi karmaşaya neden oldu. Adanın ABD’nin uydusu olduğu Batista’nın otoriter yönetim döneminde, sosyal eşitsizlikler ve büyük çapta yolsuzluklar, 1953-1959 arası Fidel Castro önderliğindeki mücadeleler sonunda Küba Devrimi ile son buldu. Amerikan ambargosuyla kısıtlanan Küba, SSCB ile bağlarını geliştirdi ve devrim sosyalist bir biçim aldı.

Devrimden sonra

Devrimden sonra okuma yazma bilmeyen kalmadı, vatandaşlar için yüksek yaşam standardı beklentisi gelişti. Küba’nın dünyadaki en gelişkin ve tümüyle parasız bir halk sağlığı sistemine sahip olduğu tüm dünya tarafından kabul ediliyor. Önceleri 50’lerde olan ortalama yaşam süresi şu anda 80’e varan ülkede, çocuk ölüm oranları ABD’den daha düşük seviyededir. Ülkede en az 9’uncu sınıfa kadar eğitim gören çocuklar, her gün ücretsiz sağlıklı süt ve yoğurt tüketiyor. Küba, şu anda nüfusuna oranla en çok öğretmene, aynı zamanda en çok öğrenci ve üniversite mezununa sahip, dünyanın en kültürlü toplumlarından biri. Her kademede ücretsiz eğitim verilen Küba’nın yetiştirdiği öğretmenler dünyanın birçok ülkesindeki halklara okuma yazma öğretiyor.

Küba’da her 154 kişiye bir doktor düşüyor ve 25 binden fazla doktor diğer ülkelerde sağlık hizmeti veriyor. İşsizlik oranının ‘0’ olduğu ülkede tüm çiftçiler toprak sahibi. Her türlü ayrımcılığın kaldırılması bakımından dünyada örnek gösterilecek düzeyde olan ülkede, yaşlılar ve çocuklar da sosyal güvence altında. Küba’da hiç sokak çocuğu yok. Devrim sonrasında hızla gelişen ve refah düzeyinin yükselen Küba, ABD’nin uyguladığı ambargo nedeniyle ekonomik olarak zorluklar yaşadı.

Küba’da ekonomi

Tarım ve hayvancılığın geliştiği Küba’da; şekerkamışı, tütün, turunçgil, kahve ve pirinç en önemli tarım ürünleridir ve ihracatta da önemli bir payı vardır. Küba’nın en çok ticaret yaptığı ülkeler Çin, Kanada, İspanya, Venezüla ve Hollanda’dır. Madencilikte ise nikel üretimi önemli miktardadır. (Dünya üretiminin % 6.4’ü).

Turizmin hızla büyümesinin Küba’da geniş ekonomik yansımaları olmuştur. 90’ların ikinci yarısından itibaren turizm, Küba ekonomisinin en önemli döviz kaynağı olan şekeri aştı. Küba hükümeti gelişme planında ekonominin merkezine turizmi koyarak en çok resmi yatırımı bu alanda gerçekleştirdi. Havana, turizm sektöründe kullanmak için yeni tesisler inşa edip tarihi yapıların yenilenmesi için önemli kaynaklar ayırdı. Küba yetkilileri 1999’da yaklaşık 1.6 milyon turist ziyaretiyle 1.9 milyar dolar bekliyordu. 2000’de Küba’ya 1 milyon 773 bin yabancı turist geldi. 2012’de bir yıl içinde yaklaşık 3 milyon ziyaretçi 2 milyar euro civarında kazandırdı. Şu anda Küba’ya yılda 2 milyon turist geliyor ve ülkenin 2 milyar dolar turizm geliri var.

Havana, kolonyal döneme ait birçok eser barındırması nedeniyle UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmiştir. Küba’da beyzbol, basketbol, voleybol, atletizm ve boks en yaygın sporlardır. Üllke bu oyunlarda uluslararası arenada kendini kanıtlamıştır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account