Kanada doları
Kanada'ya bazı bölgelerindeki dondurucu soğuğa rağmen yıl boyunca seyahat edilebilir. Yaz ayları tabii ki daha sıcak olacaktır ancak Kanada kış şartlarına çok iyi adapte olmuş ve soğuk havadan korunmanın yollarını teknoloji sayesinde bulmuş bir ülkedir.
Kanada’nın bütününde özellikle nüfusun daha yoğun olduğu Amerika sınırları boyunca 4 ayrı mevsim yaşanır. Yazın günlük sıcaklik +35 ve daha üstündeki derecelere kadar yükselir, buna rağmen -25 ve daha da altındaki dereceler alışılmadık değildir. Ilkbahar ve sonbaharda hava sıcaklıkları daha normaldir. Kuzey Kanada ise kış aylarında ortalama 130 gün boyunca kar altındadır.
İngilizce, Fransızca

Kanada Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan, anayasal monarşi ile yönetilen, Konfederasyon yasası ile kurulan bir federasyondur.

Dünyanın en geniş ikinci ülkesi

Kanada’nın başkenti Ottawa’dır. Eski bir Fransız ve İngiliz kolonisi olan Kanada, hem Frankofon, hem de İngiliz Milletler Topluluğuna bağlıdır. Montreal ise Fransız kolonial başkentidir diyebiliriz. Kanada alan bakımından dünyanın en geniş ikinci ülkesidir ve Kanada-ABD sınırı dünyanın en uzun korunmayan sınırıdır.

Kanada çağdaş ve teknolojik olarak ilerlemiş bir ülkedir ve fosil yakıt kaynakları, nükleer enerji üretimi ve hidro-elektrik güç üretim imkânları ile enerji bakımından kendine yeterlidir. Kanada ekonomisi sahip olduğu zengin doğal kaynaklarına dayalıdır.

Kanada’da en az 10.000 yıl boyunca İlk Halklar olarak tanınan yerliler yaşamıştır. Avrupalılar tarafından ilk ziyaret 1000 yılı civarında, kısa bir süreliğine Newfoundland’e yerleşen Vikingler tarafından yapılmıştır. Kolonici Avrupalılar, 16. yüzyılın sonu 17. yüzyılın başı gibi geldi.

Yedi Yıl Savaşı’ndan sonra Fransa, Karayip Adaları’nı tutup Kuzey Amerikan kolonisi Yeni Fransa’yı Büyük Britanya’ya bırakmaya karar verdi. İngiliz Kuzey Amerika Yasası’nın geçmesiyle Büyük Britanya, Kuzey Amerikan kolonisi dört eyaletinden oluşan federasyona kendini yerel yönetim hakkı verdi. 20. yüzyılın ikinci yarısında, çoğunluğu Fransızca konuşan Quebec eyaleti iki referandum ile bağımsızlık kazanmak istediler ancak her iki referandum da hayır oyları ile reddedildi.

Irak Savaşı’na katılmayı reddetti

Kanada kültürü Amerika Birleşik Devletleri liderliğindeki Irak Savaşı’na katılmayı reddetmesiyle, eşcinsel evlililiği ve küçük miktarlarda marihuana bulundurmayı yasallaştırma yolundaki adımlarıyla dikkat çekiyor. Herkesin bildiği gibi göçmen ülkesi olan Kanada farklılıkları yok eden bir eritme kazanı olmak yerine, göçmen kültürlerin bir mozaiğini oluşturmayı istiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Amerikalılar tarafından çok naif görülen Kanada ve Kanadalılar South Park’ta sürekli espri konusu yapılır.

Kanada spor ve müzikte de oldukça iddialı isimler yetiştirmeyi başarmıştır. Bryan Adams ve Celine Dion rock ve pop müzikte tüm dünyada tanınan iki isimdir. Justin Bieber ise günümüz pop kültürünün fenomenidir.

Kanada, sahip olduğu kültür mozaiği, muhteşem doğası ve renkli gece hayatıyla her yaştan ziyaretçi için eşsiz bir yaşam tecrübesi sunuyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account