Kış aylarında havanın soğuk olması, yaz aylarında ise hava sıcaklıklarının 38°C ye kadar çıkması ve nem oranının çok yüksek olması nedeniyle Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim ayları şehri ziyaret etmek için en ideal dönemdir.
New York’ta nemli subtropikal bir iklim görülmektedir. Şehir yılın 234 günü güneş ışığı görmektedir. Yazlar sıcak ve nemli, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. En çok yağış ise bahar aylarında görülür. New York'ta kışın ortalama sıcaklık -3°C ile 5°C arasında değişirken, yaz aylarında hava sıcaklığı 25°C ile 30°C arasında seyretmektedir.

New York Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehridir. Şehir bir parçası olduğu New York Eyaleti ile karıştırıldığı için İngilizcede New York City (kısaca NYC) olarak da anılır.

Dünyanın kültür başkenti

New York; ticaret, finans, medya, sanat, moda, araştırma, teknoloji, eğitim ve eğlence sektöründe dünyaya önemli katkılarından dolayı global bir merkezdir. Önemli bir uluslararası diplomasi merkezi olan kent, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır. New York aynı zamanda dünyanın kültür başkenti olarak tanımlanır.

New York, dünyanın en büyük doğal limanlarından birinin üstüne kurulmuştur. New York borough adı verilen beş kısımdan oluşur. The Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens ve Staten Island- 1898 yılında tek şehir olarak birleştirilmiştir.

New York, bir göçmen kentidir. Yaklaşık 20 milyon insanın yaşadığı kentte yaklaşık 170 ayrı dil konuşulmaktadır ve her üç kişiden biri ABD dışında bir ülkede doğmuştur. İngilizce çeşitli aksanlarla konuşulur. İngilizcenin yanı sıra İspanyolca da İngilizce kadar yoğun konuşulmaktadır. Little Italy (Küçük İtalya) semtinde İtalyanca, China Town’da (Çin mahallesi) Çince konuşulur.

Amerikan kültürel hareketinin doğduğu şehir

New York birçok Amerikan kültürel hareketinin de doğduğu şehirdir. Edebiyat ve görsel sanatlarda Harlem Rönesansı, resimde soyut ekspresyonizm (New York Ekolü), müzikte hip hop, punk, salsa ve Tin Pan Alley bu hareketlerden bazılarıdır. 24 saat açık olan metrosu ve yoğun trafiğiyle “hiç uyumayan şehir” olarak bilinir.

Özgürlük heykeli, Empire State Binası, Central Park ve Times Meydanı, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi ve Modern Tarih Müzeleri New York’un en çekici mekanlarıdır.

Gökdelenleri, caddeleri, lokantaları, alışveriş merkezleri ve insanlarıyla, New York turistleri cezbetmektedir.

New York kenti 1615 yılında Hollandalılar tarafından kuruldu ve New Amsterdam olarak adlandırıldı.

1664 yılında Birleşik Krallığa geçerek adı New York olarak değiştirildi. New York iki yıl süreyle yeni kurulan Amerika Birleşik Devletleri’ne başkentlik yaptı. Başkentin daha sonra Washington’a taşınması New York’un önemini kaybettirmedi ve şehir gelişerek büyümeye devam etti.

New York’a Avrupalılar ilk ziyaretlerini 1524’te gerçekleştirdiler. Hollandalılar şehrin Manhattan adasını Amerika yerlilerinden 1626 yılında bugünün tutarıyla 1000 dolara satın aldılar. 1664 yılında İngilizler tarafından fethedilen şehre York ve Albany İngiliz Dükü’ne ithafen New York adı verildi.

New York 19. yüzyılda göç ve açılım hareketi ile büyük bir dönüşüme sahne oldu. New York’un sembollerinden olan Central Park 1857 yılında Amerika şehirleri arasında peyzaj mimarlığı ile yapılan ilk park olma özelliğini taşıyor. 1827 yılında kölelerin tutulduğu bir merkez olan New York, 1830’lu yıllardan sonra köleliğin kaldırılması için düzenlenen eylemlerin kuzeydeki merkezi haline geldi.

New York metrosunun 1904 yılında açılması ile yeni şehir bir bütünlük içinde gelişmeye başladı. New York şehri 20. yüzyılın ilk yarısında dünyanın ticaret, sanayi ve iletişim merkezi haline geldi. New York şehri 1920’li yıllardaki Büyük Göç sırasında Güney Amerika’daki Afrikalı Amerikalıların istikametlerden biriydi.

1950 yılında tamamlanan Birleşmiş Milletler Genel Merkezi New York’u dünya politikası üzerinde etkin bir hale getirmiştir. Irkçılığın 1990’lı yıllarda tamamen yok olmasıyla New York hem Amerika içinden hem de dünya genelinden büyük göç almıştır. Şu anda şehrin sahip olduğu yüksek enerji ve dinamizmin bu mozaikten kaynaklandığı söylenir.

11 Eylül 2001

New York 11 Eylül 2001 tarihinde hem dünyanın hem de Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihinin en büyük terör olayına tanık oldu. 11 Eylül 2001 Saldırısı olarak bilinen bu olay sırasında, kaçırdıkları uçaklarla New York’un en yüksek binaları olan Dünya Ticaret Merkezi’ne (İkiz Kuleler) çarpan teröristler 3000’e yakın New York’lunun ölümüne neden oldular. Kamuoyu araştırmaları ve incelemeleri bu terör saldırısının ABD derin devletince düzenlendiği iddiasına inanıldığını ortaya çıkartmıştır.

İkiz Kulelerin olduğu bölgede terör saldırısında ölenlerin anısına Ground Zero olarak adlandırılan anıt inşa edilmiştir.

Finans dünyasinin kalbinin attığı Wall Street caddesi, New York’un Manhattan bölümünde yer alır. New York borsası (New York Stock Exchange) da Manhattan’dadır.Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty) New York limanında küçük bir adadadır. Tiyatro ve müzikaller Broadway caddesinin etrafında toplanmıştır.

Metropolitan Museum of Art, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi gibi müzeleri dünyanın en değerli sanat kolleksiyonlarına sahiptir. Şehrin gazetelerinden New York Times dünyanın en saygın gazetelerinden biridir. Amerika’nın üç büyük televizyon kanalı olan ABC, CBS ve NBC’nin merkezleri New York’ta yer alır.

Yılda 40 milyon ziyaretçi

New York’u yılda yaklaşık 40 milyon kişi ziyaret etmektedir.

Empire State Building, Times Square, Brooklyn Köprüsü, Broadway, Metropolitan Museum of Art, MoMa, Bronx Hayvanat Bahçesi ve Madison Avenue’da bulunan alışveriş merkezleri New York’u ziyaret eden turistlerin uğrak yerleridir.

New York’un yemek kültürü de insanları gibi çok çeşitlidir. Dünyanın her yerine özgü mutfağı New York’ta deneyebilirsiniz.

New York gece hayatı dünyanın en renklilerindendir. Eğlence dünyasına yön veren klüpleri ve müzikalleri ile gösteri dünyasının ve sektörünün de kalbidir.

Tüm dünya trendlerinin belirlendiği ve asla uyumayan bu şehirde tatil yapmak sizi asla dinlendirmeyecektir. New York tatilinizden sonra bir tatile ihtiyacınız olacaktır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account