10 Mayıstan 15 Eylüle kadar olan dönem, günlerin de uzun olmasıyla birlikte Alaska'nın en canlı, en enerjik olduğu dönemdir.
Alaska; kuzeyinde Tundra, güneyinde ise Kuzey Tayga iklimine sahiptir. Havanın çok soğuk olduğu Alaska'da sıcaklıklar bölgeden bölgeye -50 dereceden 34 dereceye kadar büyük farklılıklar gösterir.

Rusya İmparatorluğu’ndan 7,2 milyon dolar karşılığında satın alındı

Alaska, Kuzey Amerika kıtasının kuzeybatı ucunda yer alan bir ABD eyaletidir. Alaska, 1867 yılında Rusya İmparatorluğu’ndan 7,2 milyon dolar karşılığında satın alınarak ABD’ye katıldı. Alan bakımından ABD’nin en büyük eyaleti Alaska, ülkenin 50 eyaleti arasında 4. en az nüfuslu ve en az nüfus yoğunluğu olan eyaletidir. Alaska nüfusunun yaklaşık yarısı Anchorage metropol bölgesinde yaşıyor.

Yerlilerin en az 10 bin yıl önce yerleştiği Alaska toprakları 18. yüzyıldan itibaren Avrupalı güçler tarafından sömürge ve ticaret amaçlı kullanıldı. 1912 yılında bir bölge olarak teşkilatlanan Alaska, 1959’da Birleşik Devletler’in 49. eyaleti olarak kabul edildi.

Toplam yüzölçümü 1717 kilometrekare olan Alaska; güneyde Büyük Okyanus dağ sistemi bölgesi, ortada ovalar ve yaylalar bölgesi, kuzeyde Brooks dağları bölgesi ve kuzey uçta kıyı ovası olmak üzere dört coğrafî bölgeye ayrılır.

Eyaletin yaklaşık üçte biri ormanlarla kaplı

Alaska’da topraklar; çiçekli bitkiler, çimenler ve yüksek çalılardan oluşan tundra bitki örtüsüyle kaplıdır. Eyaletin yaklaşık üçte biri ormanlarla kaplı.

Yaban hayatının oldukça çeşitli olduğu Alaska’da; kahverengi Alaska ayısı, ren geyiği, dağ keçisi gibi yaban hayvanları bulunur. Balık çeşitliliği ve miktarı bakımından oldukça zengin olan Alaska’nın köpeği de ünlüdür.

Eyaletin nüfusu 627 bin civarıdır. Eskimolar ve Aleutlar, 3-8 bin yıl önce Alaska’ya gelen yerleşik Kuzey Kutbu halkalarının torunlarıdır. Na-Dene dilini konuşan Kızılderililer ise 15-40 bin önce Bering Köprüsü’nü geçerek Amerika kıtasına yerleşen ilk göçmen soyundan geldiği düşünülüyor.

Alaska ekonomisi daha çok petrol, doğal gaz, balık endüstrisine dayanır. Ayrıca turizm ve askeri üsler de eyalette ekonominin önemli bir parçasıdır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account