AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Amerikan Doları
Yılın her mevsimi Amerika Birleşik Devletleri'nin farklı bir eyaletine seyahat edilebilir. Meksika sınınırına yakın bölgeler her mevsim ziyaret edilebilir. Gitmek istediğiniz eyalet ve şehir özelinde bir zaman belirlemek en doğru olanıdır.
Amerika Birleşik Devletleri'nin iklimi sürekli değişkenlik gösterir. Doğu ve batı kıyılarındaki sıradağlar, okyanusların iç kısımların iklimine tesir etmesini önlediğinden, bu kıyı şeritleri hariç bütün ülkede karasal iklim hakimdir. Ülkenin kuzeyinde ise Kanada'dakine benzer çam ormanları görülebilir.
Orta Amerika çok yüksek olduğundan, mevsimler arasında pek fazla sıcaklık farkı yoktur. Yaz mevsiminde orta bölgelere alçak basınç hakim olmasına rağmen, okyanustan gelen nemli hava nedeiyle yaz mevsiminde bol yağış alır. Batı taraflarında ise yağış daha azdır.
Atlas Okyanusu'na kıyısı olan şeridin güney kısmı yağışlı ve ılıman olmasına rağmen, kuzeyi daha serindir ve kışlar oldukça sert geçer.
Meksika Körfezi'ne bakan güney kısımlarda tropikal iklim hakimdir. Burada yazlar sıcak, kışlar ise ılımandır. Alaska kıyı şeridi ise yaz ayları dışında oldukça soğuktur. Orta Amerika ve Meksika kıyılarında şiddetli kasırgalar oluyor.
Amerika Birleşik Devletleri çok geniş bir coğrafyada konumlandığı için gidilecek eyalet ve şehir bazında iklim ve hava koşullarına bakmakta fayda var.
Amerika Birleşik Devletleri'nin federal düzeyde resmî bir dili yoktur. Ancak ülkede en çok kullanılan dil İngilizcedir. İspanyolca ise en çok konuşulan ikinci dildir.

Amerika Birleşik Devletleri elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşan federal bir cumhuriyettir. Ülkenin büyük bir kısmı (48 eyaleti olan Kıta ABD’si ve ülkenin federal bölgesi olan Washington, DC), Kuzey Amerika’nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu’nun arasında bulunmaktadır.

Kuzeyinde Kanada, güneyinde ise Meksika ile sınırı bulunur. Hawaii eyaleti, Büyük Okyanus’un ortasında bulunan bir takımadadır. ABD Karayipler ve Büyük Okyanus’ta da denizaşırı topraklara sahiptir.

Amerika Birleşik Devletleri doğuda Atlas Okyanusu’ndan, batıda Büyük Okyanus’a kadar 4.500 km genişliğindedir. Alaska ve Hawaii’yi de içine alan Amerika Birleşik Devletleri’nin 9 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü vardır. Hawaii ise, Büyük Okyanus’ta 3.200 kilometre uzaklıktadır. Alaska yüzölçümü en büyük olan eyalettir. Güneyde Teksas ise ikinci sıradadır.

Amerika Kıtası’nın 1492’de Avrupalılar tarafından keşfinden sonra İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler bölgede toprak sahibi oldular. Avrupalılar, Amerika’daki topraklarını genişlettikten sonra, İngiltere başta olmak üzere çeşitli ülkelerden göçmenler alıp buralara yerleştirerek koloniler kurdular.

Amerika Kıtası, insanlar için yeni olanaklar ve yeni bir hayat sundu. Koloniler zaman içinde İngiliz devletinden farklı bir kimlik geliştirmeye başladı. Dinsel yapıda da farklılık vardı. Avrupa’dan gelenler tutucu bir protestanlık geliştirdi.

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi

İngiltere’nin koyduğu yüksek vergiler ve bu vergilere verilen tepkiler bağımsızlık mücadelesinin fitilini ateşledi. George Washington, Thomas Jefferson tarafından kaleme alınan ve özgürlük isteklerini dile getiren Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’ni 4 Temmuz 1776 yayınladı. 4 Temmuz ABD bağımsızlık günü olarak kabul edildi.

Altı yıl süren savaş sonunda, George Washington komutasındaki koloni güçleri tarafından yenilgiye uğratılan İngiltere geri çekildi ve 1783 yılında Paris antlaşmasıyla 13 koloninin bağımsızlığını kabul etti. 1789’da Anayasanın tamamlanıp onaylanmasıyla yeni bir ulus ve Amerikan üst kimliği doğdu.

Amerikan İç Savaşı

ABD doğal kaynaklarının zenginliği, genç ve dinamik insan gücüne sahip olması nedeniyle 19. yüzyıl boyunca hızla sanayileşti. 1861-1865 yılları arasında çıkan Amerikan İç Savaşı büyüme sürecini sekteye uğratmışsa da savaş sonrası tekrar hızlı bir gelişme dönemine girdi. ABD I. Dünya Savaşı’nın İtilaf Devletleri tarafından kazanılmasında önemli bir rol oynadı.II. Dünya Savaşı’nda da Almanya, İtalya ve Japonya’ya karşı başarılar elde eden ABD bu savaşlar sonrasında dünya siyasetinde önemli roller üstlenen bir aktör haline geldi.

Soğuk Savaş adıyla anılan dönemde ABD NATO çatısı altında Batı Bloğunun liderliğini üstlenirken Sovyetler Birliği Doğu Bloğu’nun (Varşova Paktı) lideri durumundaydı. ABD Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı olmak üzere birçok savaşa katıldı. 1990 yılında Irak’ın Kuveyt’i işgal etmesi üzerine çıkan I. Körfez Savaşı’nda ABD Irak ordusuna müdahale etti. 1995 ve 1999 yıllarında NATO ülkelerinin yardımıyla Bosna Savaşı’na ve Kosova Savaşı’na da müdahale etti.

Resmi dili yok

Amerika Birleşik Devletleri’nin federal düzeyde resmî bir dili yoktur. Ancak ülkede en çok kullanılan dil İngilizcedir. İspanyolca ise en çok konuşulan ikinci dildir. Hawaii’de eyalet anayasasına göre Hawaii’ce ve İngilizce ortak resmi dillerdir. İspanyolca’nın kullanımı ise Meksika ve Küba’dan gelen göçmenler nedeniyle son yıllarda artmıştır. Louisiana eyaletinde ise Fransızca kullanılır.

Karayip Denizi’nde bir ada ülesi olan olan Porto Riko, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlıdır. Virgin Adaları ise 1917 yılında Danimarka’dan satın alınmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri, kuzeyden güneye, doğudan batıya çok farklı doğal güzellikleri ve kültür çeşitliliğini barındıran bir ülkedir. Amerikan kültürü özgürlükçü ve yenilikçi yapısı ile gelişmekte olan ülkelere ilham veren bir üst kültürdür. Liberal ekonomi ve kapitalizmin anavatanı olarak da kabul edilen Amerika, birçok eleştirinin de odağındadır.

Dünyanın dört bir yanından Amerikan rüyasını görmek için milyonlarca insan ülkeyi ziyaret ediyor. Yıllık 67 milyon ziyaretçi ile Fransa’dan sonra en çok ziyaret edilen ikinci ülkedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account