Nuevo Sol (PEN)
Peru'da kış aylarının yaşandığı mayıs-eylül arası dönem, en kurak ve dolayısıyla da gezmek için en ideal dönemdir.
Tropikal enlemde yer alması, dağların dizilişi, topografya çeşitliliği ve iki okyanus akıntısı nedeniyle Peru iklim çeşitliliği bakımından da oldukça zengindir. Kıyı bölgelerde ılık iklim, az yağış ve yüksek nemlilik yaşanırken; dağlık bölgelerde yaz boyunca sık sık yağışlar görülür ve nemlilik ve sıcaklık, yükseklik arttıkça donma seviyesine kadar azalır. Amazon bölgesinde ise yoğun yağışlar ve yüksek sıcaklıklar görülür.
İspanyolca

Güney Amerika’nın batısında yer alan Peru; kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanus ile sınırlarını paylaşır. Başkenti Lima olan Peru’nun yüzölçümü yaklaşık 1 milyon 300 bindir.

Kurak ovalardan Pasifik kıyı bölgesine batıda And dağları zirvesine, kuzeyden güneydoğuya tropik Amazon Havzası yağmur ormanları ve doğuda Amazon Nehri ile Peru; çok çeşitli yüzey şekilleriyle birlikte oldukça yoğun bir biyoçeşitliliğe sahiptir.

Peru toprakları; dünyanın en eski medeniyetlerinden Norte Chico ve Kolomb öncesi Amerika’nın en büyük devleti İnka İmparatorluğu gibi antik kültürlere ev sahipliği yapmıştır. 16. yüzyılda ispanyol İmparatorluğu bölgeyi fethetmiş, daha sonraki dönemlerde ise bağımsızlık düşüncelerinin hakim olmasıyla 1821’de bağımsızlık ilan edildi. Bağımsızlık sonrası durgun bir dönem yaşayan Peru, ham madde ve deniz ürünleriyle ekonomisi gelişene kadar askeri anlamda görece güçsüz kaldı. politik huzursuzluk ve iç çatışmalarla uğraşan ülke, daha sonraların istikrar ve ekonomik gelişmeler de yakaladı.

Temsili demokrasiyle yönetilen Peru Cumhuriyeti, 25 bölgeden oluşuyor. İnsani gelişme Endeksi yüksek seviyede olan ülke, yüzde 25.8 yoksulluk oranıyla gelişmekte olan ülkeler arasındadır. Peru’da ana ekonomik faaliyetler arasında madencilik, imalat, tarım ve balıkçılık sayılabilir.

Peru; Kızılderili, Avrupalı, Afrikalı ve Asyalı olmak üzere 31 milyon civarında çokuluslu nüfusa sahiptir. Temel olarak İspanyolca konuşulan ülkede Quechua ve diğer yerli dilleri de konuşulur. Kültürel geleneklerin karışımı nedeniyle Peru’da sanat, yemek, edebiyat ve müzik; çok farklı yönleriyle ifade bulur.

Seramik eşya yapımının yaygın olduğu Peru’da oyuncak lama, kilim ve halı dokumacılığı, renkli kumaş ve elbise yapımı da başlıca el sanatları arasında yer alır.

Yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin olan Peru, mineral ve balık yemekleriyle yüksek ticari gelir elde eder. Ülkenin başlıca ihracat ürünleri arasında bakır, balık yemekleri, kahve, demir, şeker, çinko, gümüş, kurşun, pamuk, altın ve yün yer alır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account