KOLOMBİYA

Kolombiya pesosu (COP)
Kolombiya'nın turistler tarafından en çok tercih edildiği dönem aralık-şubat dönemleridir.
Ekvator'a yakın olmasından dolayı Kolombiya, tropikal iklime sahiptir. Ancak ülkenin yüksek kesimlerinde ılıman iklim görülür. Yıl boyu ortalama sıcaklığı 24 derece olan Kolombiya'da yıl içinde 2 kurak ve 2 yağışlı dönem bulunur. Aralık-mart arası ve temmuz-ağustos dönemleri kurak geçerken diğer dönemler yağışlı geçer.
İspanyolca, 68 farklı etnik dil ve lehçe ve bazı yerlerde İngilizce resmi dil olarak geçer.

Güney Amerika’nın kuzeybatısında yer alan Kolombiya, kuzeybatısında Panama, kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Venezuela ve Brezilya, güneyinde Ekvador ve Peru, batısında Büyük Okyanus ile çevrilidir.

Alan bakımından Güney Amerika’nın dördüncü büyük devleti olan Kolombiya 1 milyon 141 bin kilometrekarelik yüzölçümüne ve 48 milyon civarı nüfusa sahiptir. Ülkenin başkenti ise Bogota’dır.

16. yüzyılda İspanyollar tarafından bulunan Kolombiya, 18. yüzyıla kadar bir İspanyol sömürgesiydi. İspanyollar gelene kadar ise İnka İmparatorluğu, Muisca, Tayrona, Sinú, Quimbaya ve San Agustín gibi kültürlerin yaşadığı Kolombiya’da halk, ticaret ve altın işlemeyle meşguldü.

Kolombiya ülkesinin ismi, buraya hiç ayak basmadığı halde Amerika kıtasını keşfeden Kristof Kolomb’un adını alarak ortaya çıkmıştır. 1886’da kurulan Kolombiya Cumhuriyeti’ne 1903’te Panama da dahil olur. Ancak daha sonra Panama, ABD’nin yardımıyla Kolombiya’dan ayrılarak bağımsız bir devlet olmuş ve ülke Panama Kanalı’nın kullanım hakkını ABD’ye vermiştir. Panama meselesinden dolayı Kolombiya ile ABD’nin arasındaki gerginlik hala devam etmektedir.

18. yüzyıl sonrası bağımsızlık mücadelesi gerçekleştiren Kolombiyalılar, 1808 yılında Napoloyon’un İspanya’yı işgal etmesiyle Amerika kıtasındaki diğer İspanyol sömürgeleri gibi bağımsızlık savaşı ilan etti. Simón Bolívar önderliğindeki güçler Cartagena´da bağımsızlıklarını ilan etmesiyle 1821’de Kolombiya, Ekvador, Panama ve Venezuela’nın dahil olduğu Büyük Kolombiya Federasyonu kuruldu. Ancak federasyondan 1829 yılında Venezuela ve 1830 yılında da Ekvador ayrıldı.

Güney Amerika’nın en büyük 3. ekonomik gücü olan Kolombiya’da başlıca ekonomik aktiviteler; kahve, çiçek, zümrüt, kömür ve petrol endüstrileridir. Kahve üretiminde dünyada 1. sırada yer alıyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account