Mayıstan eylüle kadar olan dönem, turistlerin Manaus'a en çok rağbet ettiği zaman dilimidir.
Tropikal muson iklimine sahip olan Manaus kenti, özellikle yılın kurak dönemlerinde tropikal yağmur ormanları iklimi yerine tropikal muson iklim etkisini gösterir. Kentte yıl boyu ortalama sıcaklık 23-27 derece arasındadır.

Manaus Nerededir?

Manaus, Brezilya’nın kuzey bölgesinde yer alan Amazonas eyaletinin başkentidir. Negro ve Solimões nehirlerinin birleştiği noktada yer alan kent, 2 milyonun üzerinde nüfusuyla Amazonas’ın ve Amazon yağmur ormanlarının en yüksek nüfuslu şehridir.

Yerli Manaós kabilesi

Portekizli sömürgeciler tarafından 1693-1694 yıllarında São José do Rio Negro Kalesi olarak kurulan kente, yerli Manaós kabilesine atıfla Manus ismi verildi. 1848’de “Cidade da Barra do Rio Negro” (Rio Negro Nehri Yakınlarında Şehir) ismini alarak şehir statüsü kazanan kentin ismi 1856’da tekrar Manaus şeklinde değiştirildi.

Zengin bitki ve hayvan çeşitliliği

Amazon yağmur ormanlarının ortasında yer alan Manaus’a en kolay tekne veya uçakla ulaşılabilmekte. Kentin izole durumu, kentin doğası ve kültürünün korunmasına yardımcı olmuş. Manaus kültüründe, yerli Brezilyalı kabile alışkanlıkları Brezilya’nın diğer kentsel alanlarına göre daha fazla korunabilmiş. Brezilya Amazon’unun bitki ve hayvan çeşitliliğininin başlangıcı olan Manaus, dünyada az sayıdaki bitki, kuş, böcek ve balık çeşitliliğine sahip birkaç yerden biridir.

“Amazon’un kalbi”/”Orman kenti”

Yüzyılın başlangıcında “Amazon’un kalbi” ve “Orman kenti” olarak bilinen Manaus’un, bugün başlıca ekonomik lokomotifi ünlü Serbest Ekonomik bölge Manaus Endüstri Havuzu’dur. bir serbest limanı ve uluslararası havalimanı bulunan kentte; elektronik, kimyasal ürünler, sabun gibi üretimlerin yanı sıra damıtma ve gemi inşaat endüstrileri bulunuyor. Kentin başlıca ihraç ürünleri arasında fındık, kauçuk, Hint keneviri ve gül ağacı yağı yer alıyor. Manaus’ta ayrıca bir katedral, opera salonu, hayvanat bahçeleri ve botanik bahçeleri, bir ekopark ve bölgesel ve yerli halklar müzesi yer alıyor.

Turizm merkezi

Negro ve Solimões nehirlerinin birleştiği noktanın 18 km kuzeyinde Negro Nehri kıyısında yer alan Manaus, Atlas Okyanusu’na 1.400 km mesafede yer alır. Orman kulübeleri, nehirleri ve nehir yolculuklarıyla kent, bir turizm merkezidir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account