BREZİLYA

Real (BRL)
Brezilya Güney yarımkürede yer aldığı için mevsimler bize göre ters dizilmiştir. Bu yüzden bu ülkeye gitmek için en ideal dönemler 21 Aralık - 21 Mar arasındaki dönemlerdir. Hazirandan eylüle kadar çok yoğun yağış alır.
Genel olarak Brezilya'nın iklimi her tarafta aynı olduğu zannedilse de, ülkede çeşitli iklim farklılıkları görülür. Brezilya'da görülen en yüksek sıcaklık kuzeydoğu alçak bölgelerinde kaydedilmiştir. Burada absorbe edilen yüksek miktardaki güneş ışınları, sıcaklığı 38°C'ye kadar yükseltir. Kuzeyde Amazon Havzasında elde edilen sonuçlara göre senenin çoğu nemli ve sıcak geçmektedir. Yıllık yağış ortalaması 2000 mm'dir. (Bkz. Amazon Havzası)

Kuzeydoğu sahilleri tropikal nemli bir iklime sahip olup, kışla beraber gelen yağışlı mevsim (mayıstan ekime kadar) kuzey sahillerine soğuk hava getirir. Kuzeydoğudaki nemli bölgelerin iç kesimleri çöldür. Brezilya'nın kuzeydoğusunda Sertao denilen sürekli kurak bölgelerde kaktüs ve diğer bitkiler bulunur.

Amazon bölgesi hariç yaz mevsimi yağışlı mevsimdir. Senenin geri kalan zamanında hava normal geçer. Genelde sahilden içeri gittikçe yağışlar artar. Ancak nemli yağmur getiren sert rüzgarlar, iç kısımlara gittikçe dağ engelleriyle karşılaşır. Sao Paulo'nun tam güneyinde İtapanhau bölgesinde Serra do Mar bariyeri (seti) senede 4500 mm yağmur düşmesine sebeb olur.
Portekizce

200 milyonluk nüfusu ile Güney Amerika’nın en büyük, Amerika Kıtası’nın en ise üçüncü büyük ülkesidir Brezilya. Türkiye’de kış mevsimi yaşanırken, Güney yarımkürede yer alan Brezilya yaz mevsimini yaşar.  Kuzeydoğusundan güneydoğusuna kadar Atlas Okyanusu ile çevrilidir ve okyanusa olan kıyı uzunluğu 7 bin 400 km’dir. Brezilya, Şili ve Ekvador dışında tüm Güney Amerika ülkeleri ile komşudur.

1500 yılında Portekiz kolonisi

1500 yılında Hindistan’ı keşfetmek için yola çıkan Portekizli denizci Pedro Alveras Cabral yanlışlıkla Brezilya’ya ayak basmış ve buranın artık bir Portekiz toprağı olduğunu iddia etmiştir. Daha sonra ülke, Brezilya İmparatorluğu’nun kurulduğu 182 yılına kadar bir Portekiz kolonisi olarak kalmıştır.

Günümüzdeki adı ‘Brezilya Federal Cumhuriyeti’ olan Brezilya, bulunduğu kıtanın en önemli ülkelerinden biridir. 2010 yılına kadar dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olan ülke, Birleşmiş Milletler, G20, Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu (CPLP), Latin Birliği, Amerika Ülkeleri Birliği ve Güney Amerika Ülkeleri Birliği gibi çok sayıda birlik ve oluşumun kurucu üyesidir. Brezilya, dünyada en çok canlı türünü barındıran 17 ülkeden biridir.

Brezilya Ağacı

İsmini, erken dönemde ülkenin en önemli ihraç ürünlerinden biri olan Brezilya Ağacı’ndan (Latince Pau – Brasil) alan Brezilya’nın önemli bir bölümü Amazon Havzası içinde yer alır ve buradaki yağmur ormanlarının yüzde 60’ı ülke sınırları içindedir.

Başkenti Brasilia olan Brezilya’nın resmi dili Portekizcedir. Ülkede yaşayan nüfusun yüzde 47,73’ü beyazlar, yüzde 43,13’ü Pardolar (Brezilya’daki karışık ırkları tarif eder), yüzde 7,61’i siyahlardan, yüzde 1,09’u Asya ve 0,43’i Ameridianslardan oluşur. 26 eyaletin bir araya gelmesiyle oluşan Brazilya Federal Cumhuriyeti’nde, her eyalet kendi vergisini toplama yetkisine sahiptir.

8 milyon 515 bin kilemetrekarelik bir alana yayılan Brezilya, 2 trilyon 294 milyar dolarlık GSMH ile dünyanın yedinci büyük ekonomisidir. Kişi başına ortalama gelir ise 15 bin dolar civarındadır.

Brezilya turizm alanında hızla gelişen bir ülkedir. Bazı bölgelerin gelirlerinde ise önemli bir kalemi oluşturur. 2013 verilerine göre yaklaşık 6 milyon turistin ziyaret ettiği ülkede, turizmden elde edilen gelir 7 milyar doların üzerindedir.

Doğal alanlardan eko turizm alanlarına, tarihten deniz – kum – güneş ve eğlence turizmine

Brezilya, doğal alanlardan eko turizm alanlarına, tarihten deniz – kum – güneş ve eğlence turizmine kadar çok sayıda seçeneği aynı anda sunabilen bir ülkedir. Yağmur ormanları, kuzeydoğudaki kum tepeleri, ülkenin batı bölgesinde vahşi yaşam alanları Pantanal, Rio de Janeiro ve Santa Catarina’daki sahiller ve Minas Gerais turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgelerdir. Brezilya’nın Sao Paulo kenti ise iş seyahatlerinin en çok yapıldığı şehirdir.

Güzel dansları, dünyanın en büyük karnavallarından biri olan Rio Karnavalı, dünya çapında ün yapmış futbolu, sıcak kanlı insanları ile keşfedilmeyi bekleyen bir ülke Brazilya.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account