Buenos Aires

Buenos Aires, mart-mayıs ve eylül-kasım ayları en uygun iklim şartlarına sahiptir. Bu dönem Arjantin tatili için en uygun zamandır.
Buenos Aires ılıman iklim kuşağında bulunur. Yıllık ortalama sıcaklık 16, 9 derecedir. En sıcak ay ortalama 23, 7 dereceyle Ocak, en soğuk ay ise ortalama 10, 5 dereceyle Haziran ayıdır. Kış aylarında bile sıcaklık çok nadiren sıfırın altına düşer ve kar yağışı çok nadir görülmüştür.

“Güzel Havalar”

Buenos Aires Arjantin’in başkenti ve São Paulo’dan sonra Güney Amerika’nın ikinci büyük kentidir. Buenos Aires İspanyolcada “Güzel Havalar” anlamına gelir ve Güney Amerika’nın da en büyük kentlerinden biridir. Buenos Aires’in nüfusu 2.776.234 olmasına rağmen bu sayı şehrin varoşları da hesaba katıldığında 12 milyonu geçer.

Buenos Aires’te çoğunlukla İspanyol ve İtalyan kökenli Arjantinlilerin yanı sıra Arap, Musevi, Gürcü, Ermeni, Çin ve Kore kökenli Arjantinliler de yaşar. Katolik Hıristiyanlık en yaygın dindir ve  İspanyolca konuşulur.

Bölgede ilk yerleşim, 1536’da Rio de la Plata bölgesinde İspanyol vali Pedro de Mendoza tarafından kuruldu. Askeri anlamda zayıf olan bu topluluk civardaki yerlilere karşı koyamayarak Asuncion’a çekilmek zorunda kaldı. Sonraları Buenos Aires Peru valiliğine bağlı yoksul bir kent olarak kaldı. İspanyolların bütün ticaretlerini Lima limanından yapması, kentin Avrupa ve Kuzey Amerika’ya açılmasının önündeki en büyük engeldi. 1776’da, Rio de la Plata ayrı bir genel valilik oldu ve Buenos Aires de merkez olarak gelişmeye başladı.

18. yüzyılda korsan saldırılarına direnen Buenos Aires, İngilizlerin saldırılarını İspanyolların desteği olmadan püskürttü. Arjantin’in 1816’da İspanya’dan bağımsızlık ilan etmesiyle, Buenos Aires, Rio de la Plata Birleşik Eyaletleri’nin merkezi oldu. 1880 yılında d Arjantin Cumhuriyeti kuruldu ve Buenos Aires tekrar başkent ilan edildi.

Buenos Aires bugünkü sınırlarına 1887’de San José de Flores ve Belgrano kentlerinin de katılmasıyla kavuştu. Buenos Aires, 19. yüzyıl ortalarında küçük bahçeli evleri ve yetersiz belediye hizmetleriyle, bir köy görünümündeydi. 1860 – 1914 arasında, başta İtalyan ve İspanyollar olmak üzere Avrupalı göçmenler Buenos Aires’e göç etti ve nüfus hızla artmaya başladı. Bu tarihlerden sonra Buenos Aires hızla gelişerek Arjantin’deki diğer şehirleri gölgede bırakarak, ekonomik, siyasal ve kültürel bir merkez haline geldi. 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki hızlı sanayileşme de göçleri arttırdı ve Buenos Aires, çeşitli sorunları olan, büyük bir kozmopolit kent haline geldi.

İlk metro 1913’te

1913 yılında ilk metro hattı açıldı. Buenos Aires metrosu 1969 yılında Meksiko City’de açılan metroya kadar Latin Amerika’daki ilk ve tek metro olma özelliğini korudu.

Buenos Aires’te Avrupalılık ve gelişmemişlik bir arada yaşanmaktadır. Tüm zıtlıkların bir arada yaşandığı şehir, Tango’nun anavatanıdır. Bir alt kültür olarak ortaya çıkan tango, Buenos Aires’in yaşadığı sosyal ve sınıfsal sorunların dışavurumu olan bir başkaldırıdır.

Buenos Aires’te Arjantin mutfağının vazgeçilmezi olan kırmızı etin en güzel örneklerini tadabilirsiniz. Geniş caddeleri, restoranları, barları ve son derece hareketli gece hayatı ile Buenos Aires her mevsim, herkese kusursuz bir Latin Amerika tecrübesi sunuyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account