ARJANTİN

Arjantin pesosu
İlkbahar ve sonbahar en uygun hava şartlarının olduğu mevsimlerdir.
Arjantin’in geniş topraklarında kuzeyden güney kısmına doğru kuraklık baş gösterir. And Dağları'nın oluşturduğu platolarla beraber havzaların izlediği dağ eteklerinde kurak Arjantin iklimi hâkimdir. Kuraklık Patagonya kıyısında sona erer. Bu yüzden Arjantin hava durumu bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir.

Arjantin iklimi yer yer karasal, yer yerse yağışlıdır. İç kesimlerde karasal iklim hissedilir. Arjantin’in büyük bir kısmı güney yarım kürede kaldığı için Türkiye’ye göre yaz ve kış zamanları terstir. Biz kışı yaşarken Arjantin yazı yaşamaktadır. Bu nedenle Arjantin’in yaz ayları Kasım ve Şubat arasındadır.

En çok yağış Mart, en az yağış ise Haziran ayındadır. Arjantin’in başkenti Buenos Aires ılıman kuşakta yer alır ve yazlar oldukça sıcaktır.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te ılıman kuşakta yer almaktadır. Arjantin hava durumunun ortalama sıcaklığı yıllık olarak 16,9 derece olmaktadır. Arjantin hava durumunun ortalama yağış miktarı ise 1,027 milimetredir.

Arjantin ikliminin en sıcak ayı 23,7 derece ile Ocak olmakla beraber, en soğuk ayı ise 10,5 derece ile Haziran ayı olmaktadır. İç kesimlerde görülen nadir kar yağışları ( Patagonya istisna ) gözükmekle beraber, sıcaklığın sıfırın altına düştüğü zamanlar çok nadirdir.

Arjantin hava durumunda en çok yağış Mart ayındadır. En az yağış ise Haziran ayında ölçülmüştür.
İspanyolca

Güney Amerika’da yeralan Arjantin  2  milyon 791 bin km² yüzölçümüyle Türkiye’den 3,5 kat büyüktür. Bu büyüklüğe rağmen nüfusu 36 milyondur.

Arjantin Güney Amerika Kıtası’nın güney kesiminde, And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında uzanan bir coğrafyayı kaplar ve 4989 km uzunluğunda kıyı şeridi vardır. Arjantin’in sahip olduğu toprak Güney Amerika Kıtası’nda 2. dünya genelinde ise 8. en büyük topraktır. Şili , Bolivya , Paraguay, Brezilya ve Uruguay ile komşudur.

‘’Argentum’’ (gümüş)

Arjantin’in adı Latince ‘’Argentum’’ (gümüş) kelimesinden gelir. Nedeni ise İspanyol kolonicilerin Arjantin’de zengin maden yatakları bulmayı ümit etmeleridir. Ülkede yaşayanların çoğu İspanyol ve İtalyan göçmenlerin torunlarıdır.

Amerika kıtası keşfedildikten sonra Avrupalılar kıtada koloniler kurmaya başladılar. Arjantin’e gelen İspanyollar Buenos Aires’te ilk koloniyi kurdular. Arjantin 1776’ya kadar İspanya’ya bağlı Peru Genel Valiliğince idare edildi. Bu seneden sonra La Plata Genel Valiliği kuruldu ve Buenos Aires genel valiliğin başkenti oldu. Buenos Aires’in İngilizler tarafından kısa bir müddet işgal edilmesi, Arjantin’in özgürlük mücadelesi için bir başlangıç olmuştur. Napolyon’un İspanya’ya girmesi bağımsızlık mücadelesini hızlandırdı. Özgürlük hareketinin baş lideri ve kahramanı ise, Şili’nin de kurtarılması için çaba gösteren General Jose de San Martin’dir.

1930’dan bu yana Arjantin’de hiçbir sivil idare 6 seneden fazla iktidarda kalamamıştır. 1819 yılından bu yana 46 devlet başkanından sadece ikisi, askeri darbesiz seçimle görevini devir-teslim edebilmiştir.

Arjantin Andları’nda 6000 metrenin üstüne çıkan birçok dağ bulunmaktadır. Arjantin’in ve Amerika Kıtası’nın en yüksek tepesi Aconcagua ve dünyanın en yüksek iki yanardağı Ojos del Salado (6880 m) ve Monte Pissis (6795 m) burada yer alır. Andlar’ın güney kesimlerinde yüksek dağlar daha seyrektir ama serin ve soğuk iklimin etkisiyle karlarla kaplıdırlar.

Arjantin’in sahip olduğu uzun kıyı şeridinde adaları da vardır. En büyük adası Tierra del Fuego Takımadaları’na ait olan 47 bin km²’lik Ateş Toprakları Adası’dır (Tierra del Fuego). Bu adayı Arjantin ve Şili paylaşmıştır. Buenos Aires Eyaleti’nin güneyinde Bahía Blanca ve Bahía Anegada Körfezleri’nin arasındaki bölgede de adalar vardır. Buradaki adalar düzdür ve San Blas kaplıcasının bulunduğu Jabalí Adası dışında tamamen boştur. En büyük ada 207 km²’lik alana sahip olan Trinidad Adası’dır. Patagonya kıyılarında da birkaç ufak tefek adası bulunmaktadır.

Katil balinalarla barış

Patagonya bölgesinde balina avcılığının yasaklanmasından sonra, katil balinalarda davranış değişikliği gözlemlenmiş ve insanlara karşı son derece barışçıl hale gelmişlerdir. Patagonya sahip olduğu muhteşem doğanın yanı sıra bu balinaları görmek ve hatta onlara dokunmak isteyen bir çok turistin akınına uğrar. Balina avı yasaklarından bu yana hiçbir balina saldırısı gerçekleşmemiştir.

Arjantin çok zengin yer altı kaynaklarına sahiptir. Ülkede çıkarılan en önemli madenler; bor, gümüş, toryum, krom, bakır, altın ve linyittir. Uranyum madeni en bol olan ülkelerden biridir.

Tango

Arjantin denilince akla tango gelir. Buenos Aires’in varoşlarından çıkan bu başkaldırı sadece estetik bir dans değil, aynı zamanda bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Arjantin’in dünya futbolunda son derece önemli bir yeri vardır. Diego Armanda Maradona dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu olarak literatüre geçmiştir. Efsanevi Devrimci Che Guevera da Arjantinlidir.

Arjantin kültür bakımından, Güney Amerika’nın en gelişmiş ülkelerinden birisidir. İspanyol ve Fransız kültüründen etkilenmişlerdir. Sonrasında ise İtalyan göçü nedeniyle İtalyan kültürünün etkisinde kalmışlardır. Arjantinliler Güney Amerika’nın Avrupalı çocukları olarak kendilerini tanımlarlar. Özgürlüklerine düşkün ve hoşgörülü bir toplumdur. Bütün ülke çapında eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Latin Amerika ülkesidir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account