Almanya’nın romantizm kokan şehri Heidelberg

Almanya’nın romantizm kokan şehri Heidelberg

Almanya’nın güneybatısında bulunan Heidelberg, küçük bir alana yayılmış olmasına rağmen sahip olduğu değerlerle turistlerin çok ilgisini çeken bir yer. Yemyeşil ormanları, köprüleri, tarih kokan yerleri, yeme içme mekanları şehri her zaman cazip kılıyor. Hele bir de tabloları kıskandıracak güzellikteki görünümüyle özellikle aşıkların gönlünü fethediyor. Dünyanın her yerinden insanlar evlenmek için bu romantik kente geliyor.

Heidelberg’in bu denli güzel görünmesinde elbette ki, içindeki yapıların etkisi çok büyük. Kartpostal görünümlü, şatolar, kaleler, köprüler ve sokaklar sizi farklı bir havanın içine sokuyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise şüphesiz Heidelberg Kalesi. Şehrin tepesine kurulan kale özellikle meydandan harika bir görünüme sahip. Bu görüntüyü Edinburgh, Prag ya da Granada’dan hatırlıyorum. Ama buradaki biraz daha farklı. Şehrin güzelliğine katkısı çok. En çok ziyaret edilen yer olan kaleye çıktığımda ise içeride ayrı hikayeler karşıma çıkıyor. 35 meşe ağacından yapılan dünyanın en büyük şarap fıçısından, Alman Eczane Müzesi’ne kadar birçok yeri görme şansı yakalıyorum. Ancak kalenin bir noktası var ki, bütün Heidelberg ayaklarınızın altında. Bildiğiniz gibi şehir Neckar Nehri tarafından ikiye ayrılıyor. Şehrin kuşbakışı görüntüsünü burada seyredebiliyorsunuz.

Evlilik için yer arayanlara duyurulur: Heidelberg sizi bekliyor

Heidelberg, bahsettiğim gibi çok romantik bir şehir. Kalenin içini gezdiğimizde bir kiliseye girip oradaki görevliden bilgiler alma şansım olmuştu. “Dünyanın her yerinden buraya evlenmeye geliyorlar” dedi. Öyle ki, yaz aylarında kilisede evlenmek için boş gün bulmak bile bir hayli zor oluyormuş. Çiftler burada evlenip muhteşem bir balayı yapıyorlarmış. Görevli kişi sonuna da ekliyor: Evlilik için yer arayan varsa bekleriz…

Ünlü isimlerin evleri var

Heidelberg’in güzelliğinden kimler yararlanmamış ki… Filozoflar, şairler, edebiyatçılar, yazarlar ve müzisyenler gibi birçok kişi şehirden ilham almış. Öyle ki, dünyanın tanıdığı Alman edebiyatçı ve şair Goethe bir dönem Heidelberg’de yaşamış. Burası aynı zamanda spor ve sanatın önemli isimlerine de evsahipliği yapmış. Bir örnek verecek olursak, Tenis dünyasının önemli isimlerinden Andre Agassi ve Steffi Graf hayatlarını birleştirdikten sonra ilk işleri Heidelberg’den bir ev satın almak olmuş. Eğer sevgiliniz ya da eşiniz için bir sürpriz yapmak isterseniz, listenize Heidelberg’i ekleyebilirsiniz.

Üniversite şehri

Heidelberg, aynı zamanda bir üniversite şehri olarak biliniyor. 140 bin nüfuslu kentte 30 bin öğrenci bulunuyor. Benzer bir durum bizim Eskişehir’de de var. Almanya’nın en eski üniversitesi burada yer alıyor. Heidelberg üniversitesi sadece Almanya’nın farklı şehirlerinden gelen öğrencilere değil, yurt dışından gelen birçok öğrenciye de kucak açmış. Burası çok prestijli ve önemli bir üniversite. Özellikle de dil bilimlerinde çok iddialı. Üniversitenin geçmişine baktığımızda mezun olan 10 öğrenci Nobel ödülü kazanmış. Bu nedenle üniversitenin dünyada önemli bir yeri var. Tabii ki bu durum da şehrin şöhretini oldukça artırmış. Sokaklarda yürürken dünyanın her köşesinden çok sayıda öğrenci ile karşılaşmanız mümkün. Tabii ki kentte haliyle zengin bir kültür de doğmuş.

Avrupa’nın en uzun caddesi

Heidelberg, öğrenci kenti olmasına rağmen birçok benzer kentlere göre daha sakin ve durağandır. Ama yine de kafe ve barlar öğrencilerle dolup taşar. Şehrin merkezindeki Hauptstrasse gençlerin en çok takıldığı yerdir. Üzerinde birçok kafe, restoran ve hediyelik eşya satan mağazalar bulunuyor. Buranın en önemli özelliği de 1,5 kilometrelik uzunluğuyla Avrupa’nın yayalar için kapatılan en uzun caddesi olmasıdır. Caddede yürürken Arnavut kaldırımlı dar sokakları da göreceksiniz. Buralarda şehrin yapısına uyan çok sevimli küçük dükkanlar bulunuyor. Mutlaka uğrayıp Heidelberg gezinizin hatırası olabilecek bir şeyler satın alabilirsiniz.

Eski şehir merkezinde yer alan tarihi meydanda belediye binasını da göreceksiniz. Barok heykellerin ve havuzlu bir çeşmenin bulunduğu meydanda özellikle yaz aylarında birçok konser ve festival düzenleniyor.

Doğaya hayran kalacaksınız

Kale kadar aklınızda kalacak bir diğer yer de Kral Köprüsü. Şehrin sembolik yapılarından biri olmuş. Neckar Nehri üzerinden şehrin iki yakasını birbirine bağlıyor. Köprüden baktığınızda doğanın tüm güzelliği sizi kucaklıyor adeta.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account