Almanya, Türk turistleri bekliyor

Almanya, Türk turistleri bekliyor

Eda Özsoy – Alman Turizm Merkezi (DZT) yıllardır ülkenin yurtdışında tanıtımı için faaliyet gösteriyor. DZT’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını Petra Hedorfer yürütüyor. Petra Hedorfer ile Almanya’daki turizm hareketleri hakkında konuştuk.

Almanya’yı ziyaret eden Türk turistlerin rakamsal verileri nasıl?

Son birkaç yıldır Türkiye’den Almanya’ya gelen Türk ziyaretçilerin sayısında ciddi bir artış var. 2005 ile 2014 yılları arasında gecelik konaklama sayısı 390 binden 640 bine yükseldi. Dokuz yıllık zaman diliminde %64, yıl bazında ise %6.1 oranında bir artış var.

Alman İstatistik Enstitüsü’nden elde edilen verilere göre 2014 yılında Türkler Almanya’da 638,295 gece konakladılar. Bu artışa göre 2013 yılına oranla %4 oranında bir artış var.

Sizce Almanya Türkler için ne ifade ediyor?

İstatistiklere göre yurtdışına seyahat eden Türk turistlerin %34’i Almanya’ya geliyor. Almanya’yı %9 ile Bulgaristan ve %8 ile Yunanistan takip ediyor.  Almanya’yı ziyaret eden Türk turistlerin % 43’ü şehirleri, tarihi yerleri ve kültür aktivitelerini tercih ediyor. Almanya içerisinde farklı şehirleri seyahat edenlerin sayısı % 13 ve %9’luk bir oran da tatil beldelerini tercih ediyor.

Almanya tatil destinasyonudur

yoldasin_almanya_tatil

Almanya Türkler için uzun yıllar ekmek kapısı oldu. İşçilerin Almanya’ya çalışmaya gelmesiyle Türkler Almanya’yı tanıdı ve daha çok aile ziyaretleri yapılıyor diye düşünüyoruz. Sizce bu algı ve davranış şekli değişiyor mu?

Akraba ve arkadaş ziyaretleri Almanya seyahatinde halen çok önemli bir yere sahip. Ancak Almanya ziyaretlerinin 2/3’ü tatil ve dinlenme amacı ile gerçekleşiyor. Bu rakamların içinde %23 gibi bir oranla iş ziyaretlerini de belirtmemiz lazım.

Bizler 2006 yılından beri Türkiye’de Almanya’yı bir tatil destinasyonu olarak tanıtmak için bir çok etkinlik ve kampanya düzenliyoruz. Türk turist rakamlarımız her geçen yıl büyüyor ve bu da bizleri sevindiriyor.

Farklı ulaşım alternatifleri var

yoldasin_almanya_ulaşım

İki ülke arasındaki dostluk bağlarını göz önünde bulundurmadan, Türkler neden Almanya’yı ziyaret etmeli sizce?

Herşeyden önce Almanya’nın çok kültürlü, kozmopolit bir yapısı olduğunu vurgulamak isterim. Almanya, Avrupa’nın tam ortasında yer alması nedeniyle de birçok farklı ülkeden kolayca ulaşılır ve farklı ülkelere geçiş imkanı verir bir konumdadır. Bu nedenle çok farklı ulaşım alternatiflerine sahiptir. Ekonomik uçuşlar açısından da bir çok avantaja sahibiz.

Almanya tatili hakkında herşey

Almanya her geçen gün daha da popeler bir ülke ve destinasyon oluyor. Bir çok kültür ve sanat etkinliğine evsahipliği yapıyoruz. Geleneksel festivallerimiz her geçen yıl daha çok ziyaretçiyi çekiyor. 40 tane UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan şehre sahibiz. Doğamız ve doğal kaynaklarımız sağlık turizmi için son derece elverişli.

Türk ziyaretçilerimizin beğeneceği bir çok şey var Almanya’da.

Türkçe bilgilerin de yer aldığı www.germany.travel sitesinde Almanya hakkında detaylı bilgileri bulmanız mümkün.

Duygusal bir bağ oluşturmaya çalışıyoruz

yoldasin_almanya_tarih

Türklerin Almanya algısı daha çok bir endüstri ülkesi şeklinde. Bu algı değişiyor mu? Sizler bu konuda neler yapıyorsunuz.

Biz Almanların genel imajı bu şekildeydi ancak bunun artık değiştiğini çok rahat söyleyebilirim. Ülkelerin marka imajı araştırmalarında Almanya 50 ülke arasında birinci sırada yer aldı. Yürüttüğümüz tanıtım çalışmalarıyla artık herkes Almanya’nın doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerini öğrenmeye başladı. Türklerin seyahat tercihlerinde ise beşinci sıradan birinci sıraya sıçradık. Bu sonuçtan çok memnunuz.

Geleneklerimizi ve yaşam tarzımızı ön plana çıkartan bir kampanya yürütüyoruz. Tüm dünya vatandaşları ile duygusal bir bağ oluşturmak asıl amacımız.

 130 doğal park ve yaşam alanı var

yoldasin_almanya1

 Son olarak Türk ziyaretçileri daha çok çekmek için vurgulamak istediğiniz nedir?

Almanya söz konusu olunca kültür ve doğa vazgeçemeyeceğimiz iki bileşen.. Almanya’nın muhteşem coğrafyasını ve köklü kültürünü ön plana çıkartmayı hedefledik. Şehirlerde kültür, sanat ve tarih ile misafirlerimize güzel bir tatil vaat ediyoruz.

Almanya’da el değmemiş ve koruma altında 130 adet doğal park ve yaşam alanı var. Avrupa’nın orta yerinde bu güzelliklerin varlığına dikkat çekmek de bir diğer hedefimiz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account