Akıllardan çıkmayan Hobbit Köyü: Yeni Zelanda Matamata Kasabası

Akıllardan çıkmayan Hobbit Köyü: Yeni Zelanda Matamata Kasabası

Milyonları peşinden sürükleyen bir masalın, dünyadaki gerçek iz düşümüyle tanışmaya hazır mısınız? Fantastik sinemanın en başarılı örneklerinden biri sayılan ve gişe rekorları kıran “Yüzüklerin Efendisi” serisi ile “Hobbit” filminin geçtiği Hobbiton Köyü, filmin fanatiklerini Yeni Zelanda’nın Matamata Kasabası’nda buluşturuyor. Yeni Zelanda’nın kuzeyinde yer alan 6 bin nüfuslu bu kasabanın yıldızı, bir keşif uçuşu sırasında filmin yönetmeni Peter Jackson’un gözüne takıldığı gün parlıyor. Böylece, yel değirmenleri, bacası tüten küçük kulübeleri ve sonsuz yeşilliğiyle Matamata Kasabası, Orta Dünya’nın Hobbit köyüne dönüşüyor. “Welcome to Hobbiton” tabelasının ötesine geçen gezginler ise kendilerini masalsı bir dünyanın gerçek olamayacak kadar sevimli, maceralı ve kusursuz atmosferinde buluyor. Siz de Hobbit köyünün yaratılış hikayesini öğrenmek ve bu maceraya katılmak isterseniz, Orta Dünya Evreni’ne yolculuk başlıyor.

Hobbit Nerede Çekildi ve Hobbit Köyü Nasıl Kuruldu?

Hikaye aslında ülkenin yeşil tepeler arasına gizlenmiş sakin bir köyünde, 1250 dönümlük bir çiftlikte başlıyor. Sıradan bir günü yıllar sürecek bir maceraya dönüştürense Yüzüklerin Efendisi kitabını okuyup, filme uyarlamak isteyen ve bunun için uygun bir mekan arayışına giren Peter Jackson’un çiftliği keşfedip “İşte burası” demesi oluyor. Keşfin ertesi yılı, yani 1999’da Hobbit köyünün inşası için çalışmalar başlıyor. Köyün ana hatlarını oluşturmak ve fantastik Shire diyarını kurmak ise Mart ayından çekimlerin başladığı Aralık ayına kadar sürüyor. Sahip olduğu manzaralar ve yeşil doğasıyla J.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisinde betimlediği fantastik dünyaya çok yakın olan Matamata Kasabası’nda, böylece bir açık hava stüdyosu ve fantastik Hobbit köyü kurulmaya başlıyor.

Yeni Zelanda Matamata, Hobbiton’a Nasıl Dönüştü?

Hobbit köyünün kurulduğu alan ve çiftlik, Yeni Zelanda’lı bir çiftçi ailesine ait. Dolayısıyla bu araziyi bir film platosuna dönüştürmek için Jackson ve ekibi ilk iş olarak aileyle bir anlaşma yapıyor. Anlaşmaya göre, filmin yönetmeni araziyi dilediği gibi şekillendirecek ve çekimler bittiğinde ilk haline getirerek sahibine teslim edecek olsa da finalde herkesi bir sürpriz bekliyor. Çiftlik, çekimler bittiğinde tamamen eski haline getirileceğinden dolayı, ekip 37 Hobbit evi, Yeşil Ejderha Hanı, su değirmeni ve diğer yapılar için strafor ile kontrplak gibi sökülebilen malzemeler kullanıyor. Köyün inşasında ise her şeyin gerçekçi olması için inşaat ustalarının yanı sıra mimarlar da görev alıyor. Çekimler tamamlandığında ekip, köyü yıkmaya başlıyor, evlerin içi, Hobbitler’in eğlendiği han ve köprü sökülüyor. Ancak bu sırada hava koşulları kötüleşiyor, söküm işlemlerine ara veriliyor ve beyaz perdede Yüzüklerin Efendisi vizyona girerek muhteşem bir gişe rekoru kırıyor. İşte yeşillikler arasına gizlenmiş Matamata Kasabası’nın baht dönüşü böyle başlıyor. Filmi seyredenler Orta Dünya’nın Hobbit Köyü Shire’a hayran kalıp da Hobbit köyü nerede sorusunu sormaya başlayınca Matamata’nın ziyaretçileri de çoğalıyor. Elbette köyde yıkım çalışmaları durduruluyor ve arazi sahibinin isteğiyle bölge turistik bir alan haline geliyor. Hobbiton nedir sorusunun izini süren gezgin sayısı gün geçtikçe artarken, ekip bu kez The Hobbit üçlemesinin çekimleri için kolları sıvıyor. Böylece eskisinden çok daha ayrıntılı, çok daha gerçekçi ve gerçek malzemelerle kurulu bir Hobbiton köyü yaratılıyor.

Hobbit Köyünde Masalın Bir Parçası Olabilirsiniz

Yeni Zelanda Yüzüklerin Efendisi ve The Hobbit serisi ile anılmaya başladığından ve Hobbit Köyü kapılarını 2002’de açtığından bu yana, sayısı yılda 350 bini bulan ziyaretçinin akınına uğruyor. Siz de Hobbiton sakinlerinin buluşma noktası Green Dragon Pub’da içkinizi yudumlamak, Frodo ve arkadaşlarının geceyi geçirdiği bu handa kendinizi Aragorn ile birlikte hissetmek için sıradaki seyahatinizi Yeni Zelanda için planlayabilirsiniz. Hobbit evlerinden birini ziyaret edebilir, arazideki lahana bahçelerini, bal kovanlarını, Parti Ağacı’nı, Hobbit yaşamını yansıtan minik giysi ve aksesuarları yakından görebilirsiniz. 2 bin plastik yaprak kullanılarak yaratılan ceviz ağacının heybetine ve Hobbit köyünün sevimli doğasına hayran kalabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account