Akdeniz’in modern ve otantik güzeli Tunus

Akdeniz’in modern ve otantik güzeli Tunus

Modern ve otantik bir tatil ülkesi arıyorsanız adres belli: Tunus. Kuzey Afrika’nın bu büyülü coğrafyasında deneyimleyebileceğiniz çok şey var. Hem keşif amaçlı bir gezi hem deniz, kum, güneş için harika fırsatlar sunuyor. Tunus’un kuzeyinde yakamoz diyarı Akdeniz, güneyinde ise pastel renklerin ressamı Büyük Sahra Çölü bulunuyor. Başkenti kendi adıyla bilinen Tunus’un batısında Cezayir, doğusunda Libya yer alıyor. 23 bölgeye ayrılan ülkede Kartaca, Gabes, Sousse, El Kef, Kairouan gibi şehirler var. Tunus turu yapmadan ve Tunus otellerini deneyimlemeden önce bazı genel bilgilere odaklanmakta fayda var.

Tunus ekonomisi tarım ve turizme dayalı

Tunus halkının büyük bir bölümü tarımla uğraşıyor. Ülkede hurmadan narenciyeye kadar sebze ve meyve ürünlerine rastlayabilirsiniz. Zeytin üretiminde önemli bir konuma sahipler. Ülkede endüstriyel sektörler çok gelişmiş değil ancak son yıllarda turizmin ivme kazandığını söyleyebiliriz. Avrupalı tur operatörleri son birkaç yıldır Tunus’a olan talebin arttığını söylüyorlar. Yerli Halkı sempatik ve sıcakkanlı. Turistlere karşı misafirperver olan Tunus insanı tarihten gelen örf ve adetlerini korurken diğer tarafıyla modern bir hayat yaşıyor. Ülkede Arapça resmi dil ve halkın yaklaşık yüze 97’si Müslüman. Ancak diğer Kuzey Afrika ülkelerinde olduğu gibi Fransızca da çok konuşulan dil olarak karşımıza çıkıyor.

Tunus’a ne zaman gitmeli?

Tunus’un bir tarafı Akdeniz iklimi özelliği gösterirken diğer tarafında çöl iklimi hakim.Tunus’a yazın gidersenin denizin tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz. Sahilde harika plajlar ve donanımlı tesisleri mevcut. Ekim-Kasım ayları ise çöl tarafını keşfe çıkabilir, Tunus kültürüne odaklanacağınız bir keşif gezisi yapabilirsiniz. Ancak yaz aylarında da birçok festival düzenlendiğini unutmayalım. Bazılarınız çöl iklimi olan bir yere yazın kavurucu sıcakta gidilir mi diye sorabilirsiniz. Oysa deniz tarafının Antalya’dan bir farkı olmadığını söyleyebiliriz.

Çöl, yıldızlar ve deniz…

Tunus’un turizm bölgelerinde 5 yıldızlı ve seçkin otellerde tatil yapabilirsiniz. Hammamed, Douz, Jerba, Monastır, Sousse bölgeleri turistik olarak kabul ediliyor. Tunus’ta çöl, yıldızlar ve deniz bir arada. Bu deneyimin müthiş bir keyif olduğunu söyleyebiliriz. Araba ve develerle kum tepelerini gezebilir, safari yapabilirsiniz. Star Wars’un bazı sahnelerinin Tunus’ta çekildiğini unutmayalım. Halk dansları, canlı müzik imkanı da gece hayatının önemli bir parçası.

Tunus’ta gezilecek yerler…

Turistlerin sıkça ilgi gösterdiği El-Djem antik tiyatrosunu görmeyi de unutmayın. Hammamed’e yaklaşık 1-1.5 saatlik mesafede. Tunus’ta görülecek yerler arasında Djerba Adası da yer alıyor. Beyaz evlere bürülü bu ada muhteşem kumsalı ile göz kamaştırıyor. Alışveriş cenneti Sousse aynı zamanda tarihi ve kültürel özellikleri ile de öne çıkıyor. Tarih severler için Bulla Regia da görülecek yerler arasında. Müze tutkunları için Tunus’ta mozaikleri ile meşhur Afrika’nın en güzel müzelerinden biri olan Bardo Müzesi’ni görmenizi tavsiye ederiz. Tunus’ta küçük bir sayfiye kenti olan Sidi Bou Said, beyaz sokakları, mimarisi ve deniz keyfiyle konuklarını bekliyor.

Tunus Mutfağı

Tunus’ta yerel lezzetleri de keşfedebilirsiniz. Deniz mahsülleri sıkça karşınıza çıkabilir. Bunun yanı sıra baharat, zeytinyağı ve salça yemeklerde sıkça kullanılıyor. Sarımsak, tarçın ve domates olmazsa olmazlar arasında. Tunus halkı acıyı da seviyor. Afrika ve Arap ülkelerinin neredeyse milli yemeği haline gelen kuskus (Couscous), Kuzu etinden yapılan, domates ve yumurtalı Chackchouka sıkça yenen yerel lezzetler arasında. Tunus’ta mutfakta koyun etinin daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Güveç kaplarda sebzeli et yemekleri çok fazla yapılıyor. Hurmalı tatlılarının çok lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

Tunus’tan otel önerileri

Tunus’un en gözde tatil merkezi Hammamet. Plajları ile ünlü bu tatil merkezi Bodrum’u çağrıştıran beyaz evleri ile de dikkat çekici. Şehir merkezinde restore edilen ev ve sokaklarda ayrıca keşfe çıkabilirsiniz. Hammamet’te bulunan Nesrine Palace Hotel, Tunus Laico Hotel ve Saphir Palace Resort önereceğimiz tesisler arasında. Yine Monastir’de bulunan Tunus Obe Resort Aquapark ile Tunus Jockey Resort gidilebilecek diğer güzel oteller arasında.

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account