Akdeniz ülkelerinin geleneği siesta nedir ve nerelerde uygulanır?

Akdeniz ülkelerinin geleneği siesta nedir ve nerelerde uygulanır?

Öğle yemeğinin üzerine en iyi ne gider? Tabii ki öğle uykusu! Öğle yemeğini yedikten sonra rehavete kapılıp gözlerinizi açık tutmakta zorlanıyorsanız suçu kendinizde aramayın, bu biyolojik bir ihtiyaç. İnsan vücudunun ısısı günde iki defa düşüyor ve ne tesadüftür ki bunlardan birisi de tam öğle saatlerine denk geliyor. Çocukların gelişiminde önemli bir etkisi olan öğle uykusu, yetişkinlere enerji veriyor ve problem çözme yeteneklerini geliştiriyor. İşin bilimsel boyutu bir yana, öğle uykusunu yaşam tarzı haline getiren bazı ülkeler var. İspanya, İtalya ve Meksika’nın başını çektiği bu ülkeler için Siesta ne anlama geliyor? Neden bu kadar önemli, sosyal hayatı nasıl etkiliyor? İşte karşınızda dünyanın en köklü geleneklerinden biri olan Siesta! Siesta dendiğinde pek çok insanın aklına fötr şapkasını gözlerine kadar indirmiş, hamakta şekerleme yapmakta olan Meksikalılar gelse de, durum biraz farklı. Öğle yemeğinden sonra şöyle bir yarım saat kestirmek isteyenlerin haklı sebepleri olduğunu gösteren Siesta geleneğini sizler için inceledik.

Dünyanın Dört Bir Yanında Uygulanıyor: Siesta Ne Demek?

Siesta, İspanyolca bir kelime ve altıncı saat anlamına geliyor. Kelimenin kökeni, eski çağlarda gün doğumuyla uyanan insanların uyanık oldukları altıncı saatin sonunda yemek yemeleri ve ardından evlerine çekilip kısa sürelerde uyumalarına dayanıyor. Kısaca öğle yemeğinden sonra şekerleme yapmak da denilebilir. Aynı geleneğin Arap kültürünün de bir parçası olduğu söyleniyor. Arapça ismi “kaylûle” olan öğle uykusunun, yetişkinlerde on beş ile yirmi dakika arasında uyunması gerektiği uzmanların ortak fikri. Her gün tekrar eden öğle uykusunun ortalama süresi yirmi dakikayı geçtiğinde kalp rahatsızlıklarına yol açtığı biliniyor. Yapılan araştırmalar şekerlemenin ideal sürede ve düzenli olarak yapıldığında ise kalbe iyi geldiğini gösteriyor.

Akdeniz’in Kadim Geleneği Siesta Hangi Ülkelerde Uygulanıyor?

Dünya halklarının kültürüne ve yaşantısına en çok etki eden coğrafya olan Akdeniz, kadim gelenek Siesta’nın da ana vatanı. Siesta, aslen İspanyol adeti olmasına rağmen, Meksika ile de sık sık anılıyor. Bunun sebebi olarak İspanya’nın Güney Amerika’yı sömürgeleştirdiği dönemde Latin ülkelerinin kültürüne de etki etmesi gösteriliyor. Tarihsel süreçte Meksika sınırlarını aşan geleneği diğer Latin ülkeleri de uygulamaya başladı. Özellikle sıcak ülkelerde yaşayan insanlar, öğle sıcağında kavrulmak yerine evlerine gidip şekerleme yapmanın günün geri kalanını daha verimli geçirmek adına büyük katkı sağladığını düşünüyor. İspanya’daki çoğu esnaf çalışma saatlerini Siesta’ya göre ayarlayarak 14:00 ile 16:00 arasında kepenk indiriyor. Akşam üstü işe geri dönen esnaflar genellikle akşam sekiz-dokuza kadar çalışmaya devam ediyor. Eğer Siesta yapan bir ülkeyi geziyorsanız, yeme içme ve alışveriş işlerinizi Siesta saatlerine göre ayarlamanız gerekiyor. İşçisinden patronuna, memurundan esnafına her kesimden insanın Siesta yaptığı ülkeleri ve Siesta saatlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • İspanya: Genellikle 14:00-16:00 aralığında
  • Çin: Öğle yemeği saatine göre değişse de genellikle 14:00-15:00 aralığında.
  • Yunanistan: 15:00-17:00
  • Filipinler: 13:00-15:00
  • Hindistan: Ülkenin tamamında olmasa da sıcaklığın aşırı yükseldiği dönemlerde Kerela gibi kentlerde öğleden sonra üç saat Siesta yapılıyor. Siesta saatleri değişiklik gösteriyor.
  • Meksika: 14:00-17:00
  • Ekvator: 13:00-15:00
  • İtalya: 12.00-15.00 ya da 13.00-16.00 aralığında

Siesta Yapmak ya da Yapmamak; İşte Bütün Mesele Bu

Kimi uzmanlar gün ortasında iki saat hareketsiz kalmanın pek mantıklı olmadığını, Siesta süresinin sadece uykuyla geçirilmemesi gerektiğini düşünüyor. Siesta’yı çeşitli meditasyon ve Yoga öğretileriyle yada hafif egzersizlerle birleştirerek hem hareketli kalmak hem de stres atarak daha verimli bir gün geçirmek mümkün. İspanya’da dönem dönem tartışma konusu haline getirilen bu gelenek, çalışma disiplinini bozduğu ve dünyaya entegre olunmasını zorlaştırdığı için eleştiriliyor. Sıcak havalarda ağır şartlarda çalışmak zorunda kalan insanlar uzun öğle tatilini kafelerde geçirip para harcamak yerine evlerine gidip yemek yemeği ve şekerleme yapmayı tercih ediyor. 2008 yılında yapılan araştırmalar, öğle yemeğinin ardından bir fincan kahve içmek yerine on beş yirmi dakikalık şekerleme yapmanın hafıza testleri üzerinde daha iyi sonuç verdiğini göstermişti.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account